Nejste přihlášen/a.
Slovně formulujte důsledek následujících tvrzení.
1.tvrzení: Pokud je země disk, pak není možné doletět na Nový Zéland.
2.tvrzení: Pokud poletím na západ, pak dorazím na Nový Zéland.
3.tvrzení: Pokud nepoletím na západ, pak dorazím na Nový Zéland.
Ví někdo co s tím?
Země není disk
doplněno 31.05.14 12:21:To je závěr, o kterém jsem si myslel, že ho má zadavatel úlohy na mysli, ale je trochu (trochu dost) sporný, a vychází ze ztotožnění obratů "doletět" a "dorazit", viz níže má odpověď Figurkovi. Jinak jako nesporný závěr lze formulovat tvrzení" vždy dorazím na Nový Zéland."
podobný dotaz tu byl včera. Si uvědomte, že nemluvíme o zeměpise, ale o matematické logice. To je úplně jiná disciplína.
Mrkněte se na pravdivostní tabulku dvou výroků v implikaci, je pravdivá ve třech případech ze čtyř.
*
1.tvrzení: Pokud je země disk, pak není možné doletět na Nový Zéland.
První tvrzení je PRAVDA, protože NEPRAVDA implikuje NEPRAVDU. Stačí aby byl první výrok v implikaci nepravdivý a do složený výrok je pravdivý.
2.tvrzení: Pokud poletím na západ, pak dorazím na Nový Zéland
Druhé tvrzení je PRAVDA, protože PRAVDA implikuje PRAVDU. Opakuji, zapomeňte na zeměpis i na to kde se zrovna vyskytujete, protože mluvíme o matematické logice. Jasná věc, buďme si jistí, že skutečně existuje na světě místo, odkud se dá letem za západ dorazit na Nový Zéland.
3.tvrzení: Pokud nepoletím na západ, pak dorazím na Nový Zéland.
Třetí tvrzení je PRAVDA, protože NEPRAVDA implikuje PRAVDU. Jak už jsem napsal, stačí aby byl první výrok v implikaci nepravdivý a do složený výrok je pravdivý vždycky.
*
No a jestli nerozumíte ani teď, nevadí. Ony tuto disciplínu neumí ani vaše učitelky. Tuto část matematiky potřebují umět především ajťáci, například kdy mají nastavovat podmínky pro ovládání tiskáren po síti. Přinutit nějaké kybernetické zařízení aby skutečně dobře fungovalo, to je někdy hodně dlouhý boj.
A hlavně, naučte se rozpoznávat, jak dovedně používají implikaci politici a všichni ostatní mistři demagogie. Zvláště náš skvělý hejtman Hašek je v tomto oboru expert. Všiměte si někdy v televizi, jak on vlastně mluví, jak ty svoje výroky svazuje do implikace. V jeho řeči vždycky najdete vazbu když to, potom ono.
Mnoho zdaru
Hmmmm. Co když se zeptáte studenta : Vy ještě nejste hotový?
Pak normální student vám řekne : Ne. A znamená to, že není hotový.
Student kybernetiky vám řekne : Ano. A znamená to, že není hotový.
Zde hledejte rozdíl mezi lidskou a strojovou logikou. Vy totiž neimplikujete, vy si hrajete se slovy.
Tak a howgh. Já nejsem učitel.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.