Daňově uznatelné a neuznatelné náklady/výnos

Od: Datum: 30.05.14 10:41 odpovědí: 8 změna: 30.05.14 23:01

Dobrý den, do školy máme úkol vypsat si z účtové osnovy výnosy a náklady a připsat si k nim, které jsou daňově uznatelné a neuznatelné. Já bohužel nevím jak to mám poznat.

Mohl by mi někdo poradit jak je od sebe jednoduše rozpoznat? Neby byl by někdo tak hodný a vypsal mi tady čísla účtů? Stačilo by jen ty kterých je méně a zbytečně neotravuju. (jakože méně je uznatelných tak vypsat jen ty)

Snad neotravuji moc a předem děkuji za pomoc :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.05.14 10:50

Ono to ale není tak jednoduché, vypsat jen čísla účtů. Některé náklady lze uznat jen za určitých podmínek. Bude možná lepší si to přečíst v učebnici.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hanesz
Datum: 30.05.14 10:53

Přečetl jsem si to ale stejně to vůbec nechápu. Ještě se zeptám jestli bych to mohlo udělat podle tohoto odkazu (http://www.uctovani.net/ucetni-osnova.php)

Tam kde je psáno nedaňový tak je neuznatelný?

Datum: 30.05.14 12:00
avatar

Ve škole jste to určitě probírali, podívej se do učebnice a do poznámek z výkladu. Jak se chceš něco naučit, porozumět tomu, když pro to nic neudělᚠ(ani se nepokusíš o nějaké řešení)?

Pokus se úkol udělat, napiš jej sem a někdo ti jej zkontroluje.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: hanesz
Datum: 30.05.14 18:06

Úkol má docela jednoduché zadání: vypište si na papír účty z 5. a 6. třídy (výnosy a náklady) a napiště jestli jsou danově uznatelné nebo ne. To je vše. Ještě si máme udělat zápis na výnsoy a náklady (teorie) a v úterý na to píšeme čtvrtletku.

Přikládám můj vypracovaný úkoly na náklady a výnosy. S výnosy si ale vůbec neví rady, tak mám u všech "uznatelný" a až si budu jistý tak, před to jen doplním "ne" :)

Od: hanesz
Datum: 30.05.14 18:18
Od: jasaŽ
Datum: 30.05.14 23:01

Jak tu již psali ostatní, na některých účtech mohou být zároveň daňově uznatelné ale i neuznatelné náklady a účetní jednotka si je pak v rámci konkrétního účtu oddělí analytikou. Příkladem nedaňových může být třeba na 501 náklad na spotřeba PHM, pokud je využíván při výpočtu daně odpočet paušálem, to stejné i v případě parkovného na 518.

Typické daňově neuznatelné jsou 513, 528, 545, 554, 559. U mank a škod platí, že jsou daňově uznatelné jen do výše náhrad, takže neuznatelné je jen to, co neproplatí pojišovna nebo viník. 543 je sice daňově neuznatelná, ale náklady na dar lze od základu daně při dodržení zákonných podmínek odečíst.

Obecně platí, že zákonem uznatelné náklady jsou vyjmenovány v zákoně o dani z příjmů, musí jít o náklady vynaložené v souvislosti s předmětem činnosti účetní jednotky. U účtů skupiny 59 se členění na daňové či nedaňové nedělá.

Daňové výnosy jsou veškeré výnosy související s předmětem činnosti účetní jednotky. Příkladem nedaňového výnosu může být i třeba dividenda, kdy je daň už jednou stržena vyplácejícím. Tudíž už znova nebude zahrnována do výnosů, z kterých se počítá daň za účetní jednotku.

doplněno 30.05.14 23:26:

Ještě jsem zapomněla zmínit, že 551 - odpisy může být také daňová i nedaňová. Pokud jsou tvořeny odpisy podle zákona od dani zpříjmu jsou daňově uznatelné, pokud jsou tvořeny nad rámec zákona jsou daňově neuznatelné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uskaŽ
Datum: 30.05.14 12:30

Je k ničemu se našprtat čísla účtů, když nevíš o co jde. Pokus se zapojit mozek. Daňově uznatelné náklady jsou pro každou profesi jiné, některé náklady společné. Např. kadeřnické nůžky jsou daňové uznatelné pro kadeřnici, ale zámečníkovi by tohle neprošlo. Pokud by si je koupil zámečník a zaúčtoval, musel by je mět v nedaňových nákladech. Ale např. kancelářské potřeby, PC atd. by byly uznatelné náklady pro obě profese. Účto musíš pochopit a ne se naučit čísla účtů jako básničku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ipeli*
Datum: 30.05.14 16:15

Případně se budeš živit jako účetní, který stůl myslíš, že si můžeš dát do daňově uznatelných nákladů? Tady ty http://www.all4.cz/vybaveni-f…nske-stoly-do-tezkych-provozu nebo tady tyto http://www.all4.cz/vybaveni-f…abytek-wels/psaci-stoly_1005.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.