Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Od: Datum: 28.05.14 16:37 odpovědí: 5 změna: 29.05.14 15:02

Ahoj,

včera jsem tuto knihu přečetla, a za rok budu maturovat tak čtu, abych toho na čtvrťák neměla moc. Mohli by jste mi poslat nějaký odkaz kde je to přehledně zpracováno? Protože jak zadám název do vyhledávače a k tomu třeby slovo obsah nebo maturita, najde mi to většinou knížku, že si můžu koupit nebo to vyjede jako film. Zpracovala bych to sama, ale potřebuju trošičku nějakou předlohu (jako žánr, autor atd), Chtěla bych si tam připsat nějaké svoje poznámky co sjem se třeby dočetla v knize, chci to udělat co nejdřív dokuď to mám v hlavě.

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.05.14 17:10
avatar

A vedeš si čtenářský denník? Titul, autor a pár vět o obsahu?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 28.05.14 17:10
avatar

Jako film už to je venku. Např. v ostravské Kinokavárně. Jestli je to někde ke stažení, tak to netuším. :(

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 28.05.14 17:12
avatar

No neví, jestli vám to pomůže, ale zkuste třeba navštívit Kluub knihomolů, například na adrese http://www.klubknihomolu.cz/9…-komedie-o-smutnych-vecech-2/

Ohodnoceno: 1x
 
Od: host*
Datum: 28.05.14 17:23

Ahoj,

neber to tak školsky. Knížka je to velmi čtivá, pobaví i poučí. Zatím vstřebáváš zážitek z četby, tak si ho nekaž nějakým škatulkováním. Do čtenářského deníku si asi napíšeš celý název knížky (který se dobře pamatuje a na název je odkaz v ději a v textu) a jméno autora, protože ho za týden zapomeneš. Pro sebe si také zapíšeš v které době se děj asi odehrává (dvě dějové linky - vzpomínky staříka na prožité události i současnost), jména dalších osob a jejich stručná účast v ději, jméno slona, detektiva, zločinců atd. A velmi stručný děj, aby sis knížku připoměla třeba po půl roce docela živě. Pokud tě zaujal nějaký citát, nebo zajímavá myšlenka, zapiš si ji taky. Když se k tvým poznámkám vrátíš po nějaké době (třeba po prázdninách), vybavíš si děj i události a osoby a pokud ne, jednoduše si je připomeneš tím, že si knížku opět vezmeš do ruky a trochu prolistuješ, zasměješ se a oživíš si hezké zážitky z četby... tak nějak...?

Případně si o knížce můžete říci pár slov se spolužačkami, které ji také četly, případně si vysvětlíte některé záhady (tělo v kanonu naložené na vagon a na loď, jízda drezínou, kupodivu logické pátrání a uvažování detektiva, atd.), pokud je některá nepochopila, zasmějete se a děj si oživíte vzájemným vyprávěním a doporučíte si další zajímavé knížky ke čtení v době dešťů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.05.14 15:02
avatar

Udělej to klasicky, formou čtenářského deníku, stejně to k maturitě budeš potřebovat, pokud máš tuto knihu uvedenou v četbě k maturitě.Učitelka by ti měla zadat i podobu. Ale obecně to je :

1.Úvod - název, autor, žánr, základní historické dělení (např. renesance, meziválečná próza, apod.)

2.Místo a doba děje.

3.Námět, dějová osnova = samotný děj.

4.Hlavní postavy a jejich charakteristika.

5.Doba, místo vzniku a osobnost autora (jen pokud je to podstatné pro pochopení díla).

6.Předpokládaný autorův záměr (hlavní myšlenky).

7.Význam působení díla v době svého vzniku a dnes.

8.Umělecké a kompoziční prostředky v díle užité.

9.V čem spočívá význam díla pro tebe? Co tě zaujalo? Čím tě oslovilo?

Určité body ve struktuře lze vypustit a doplnit podle typu a zážitků z knihy. Přehledný odkaz nepošlu, protože nemám :) ale také proto, že i při samotném zpracování a hledání informací si dostáváš vše do hlavy.Mrkni se na zpracování jiné knihy, a podle toho se orientuj a uvidíš, že ti to pak půjde samo, napsat to na tuto knihu...

Zkus načerpat z tohohle:

Stručné shrnutí děje: hlavní hrdina Alan Karlsson má v den svých stých narozenin už plné zuby života v domově důchodců, a tak vyleze oknem do zahrady, zamíří na nádraží a prvním autobusem se vydá neznámo kam. Cestou náhodou přijde ke kufru s tajuplným obsahem, který je důvodem, proč ho začíná pronásledovat trojice rozzlobených zločinců. Pohřešuje ho i personál domova, takže má stařík v patách brzy také policii. Přeje mu však štěstí, díky němuž vždy narazí na přátele, kteří mu pomohou z nepříjemností. Toto celkem napínavé a vtipné vyprávění, plné bláznivých nápadů i absurdních scén, je navíc pravidelně prokládáno kapitolami z Alanovy minulosti. Ukazuje se, že stoletý stařík toho má hodně za sebou...

Ani v tomto románu tedy čtenář není ochuzen o detektivní zápletku. Dokonce se dá říct, že Jonas Jonasson slavné detektivky paroduje, což naznačuje už i samotný název (po Mužích, kteří... a Dívce, která... tu teď pro změnu máme Stoletého staříka). Legraci si dělá ze zločinců stejně jako z vyšetřovatelů, nešetří média, ale ani třeba sociální ústavy, své xenofobní spoluobčany nebo například uprchlé slonice. Zábavný příběh je docela dobře promyšlený, i když zde bijí do očí některé podivuhodné náhody.

To ale ještě není nic proti retrospektivním epizodám! Z nich se dozvídáme, že pyrotechnik-samouk Karlsson se shodou okolností připletl k většině zásadních historických průšvihů 20. století, pokud je rovnou sám nezpůsobil. Měl tu čest setkat se mimo jiné s generálem Frankem, Trumanem, Stalinem, Churchillem, de Gaullem nebo Kim Ir-senem (a pomazlit si jeho nebohého malého synka). Pomohl Američanům a později Sovětům sestrojit atomovou bombu, dělal špiona v Moskvě, pět let strávil v gulagu... a to všechno, aniž by se jakkoli zajímal o politiku. Naopak, nejvíc si v životě přál klid a dostatečný přísun drinků. Jenže věci se prostě vždycky nějak zvrtly.

Alan Karlsson je jakýmsi křížencem Forresta Gumpa, Járy Cimrmana, kapitána Yossariana, barona Prášila a dobrého vojáka Švejka. Čtenářovy sympatie si získává svým selským rozumem a bohorovností, s nimiž přijímá nevyhnutelné a odsuzuje jakoukoli ideologii a fanatismus. Ničím dalším (kromě záliby v alkoholu) ho však bohužel charakterizovat nejde a jeho chování a způsob uvažování se na rozdíl od ostatních zmíněných hrdinů dá někdy těžko chápat. Ale budiž, nemáme tu co do činění s psychologickým románem.

Stoletý stařík nabízí nenáročný, obratně napsaný příběh a čte se snadno a rychle. Ze začátku je to celkem legrace, jenže po pár stech stránkách si jasně uvědomujete, že to všechno už odněkud znáte, že historky a fórky jsou pořád "na jedno brdo", a především že autor každý vtipný nápad bohužel ždíme až do poslední kapky. Občas se mu vydaří pěkné satirické pošťouchnutí, většinou však míří kamsi do historie a například zesměšňování studené války už v současnosti působí trochu bezzubě. Nejzábavnější kniha, kterou jsem kdy četla, to rozhodně není a ani ostatní nadšené citace z obálky nemůžu potvrdit. Titul však bezpochyby v záplavě severských krimi románů přináší příjemné osvěžení.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.