Mám přejít z VŠ na učňák?

Od: Datum: 26.05.14 21:54 odpovědí: 21 změna: 30.05.14 18:20

Dobrý den,

zrovna studuji v Pardubicích vysokou školu, nějaký dopravní obor. Jsem ve druháku, je mi 21 let. Nejde mi to a nebaví mě to. Naprosto jistě vím, že v tom oboru nechci pracovat a vůbec nechci pracovat v kanceláři. Chci dělat nějakou chlapskou práci. Mám jen gympl, s ním jen tak něco neseženu. Proto bych chtěl na učňák. Přijatelný obor je opravář zemědělských strojů. Mám rád traktory i zemědělství, ale nic o nich nevím. Měl bych se tam naučit svářet, pájet a nevím co ještě. Chtěl bych pracovat jako traktorista. Nějaké zkušenosti mám, ale slabé. Špatné je, že bych nastoupil do třídy s patnáctiletýma klukama, které zajímá jen chlast a drogy a nic jim není svaté.

Já vím, zní to strašně, přestup z vš na učňák. Rodiče mi můj nápad odmítli a chtěli, abych udělal alespoň bakaláře. Jenže to už se mi nepodaří, tak mi nic jiného nezbude. Ach jo. Dnes není problém si dodělat maturitu a vysokou školu, ale dodělat si výuční list problém je. Lepší řešení mě nenapadá. Kategoricky odmítám přestoupit na jinou VŠ nebo dokonce VOŠ, protože mám po krk toho systému, který tvrdí, že člověk bez VŠ je dnes prostě nula. Děkuji za případné reakce.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.05.14 22:12
avatar

Jste ve druháku a píšete "nějaký dopravní obor"? To se mi nějak nezdá... Chodíte vůbec do té školy?

Když chcete být traktorista, měl byste uplatnění někde v blízkosti Vašeho bydliště? Pokud ano, nemusíte jít přece na učňák. Pokud máte maturitu, určitě Vás vezmou, a doučíte se vše potřebné "za provozu".

Připadá mi, že úplně nevíte, co chcete, a hlavně bojujete stále proti rodičům. To byste si především měl srovnat sám v sobě.. Jste dospělý, tudíž dělejte, co považujete za správné, co chcete, a nestavte se na zadní... Tím škodíte především sám sobě... Nezdá se mi Vᚠnázor, že je snadné si dodělat vysokou školu - tak proč se Vám to nepodaří, jak píšete? Prostě mi připadá, že bojujete s drakem, a vlastně nevíte proč...

Ohodnoceno: 3x
 
Od: takemehome
Datum: 26.05.14 22:31

Nějaký obor jsem napsal jen proto, že jsem sem nechtěl psát název.

Dobře vám rozumím, jak to myslíte. Šanci, že by mě prostě vzali a já se učil za provozu tam je. Jak jsem psal, mizerné zkušenosti už mám, protože soused je ředitel statku, tak mě tam už jednou vzal, tak jsem si trošku zajezdil. Ale jen trochu, a že by mě tam nechal natrvalo a já bych se všemu učil? To není žádná sranda dneska získat práci a nikde se nikomu nechce zaškolovat. A mě by museli zaškolovat ve spoustě věcí, takže si myslím, že je to utopie. On je dneska problém získat i neplacenou praxi, protože i tam se vám někdo musí věnovat. Jak už jsem opakoval nemám zemědělské vzdělání.

Od: ttd
Datum: 26.05.14 22:28

Mám učnák...nechcete si to prohodit? Teď trochu víc vážně.

Pokud máte gympl.. nemůže mít tak velké problémy s učením na vysoké škole... Pro Vaše dobro..spíše bych se snažil hledat vysokou školu se zemědělským zaměřením.. a mezitím...zkusil bych někde pracovat rukama.. jedno co..jedno kde..

a pak bych posoudil možnosti..a znovu přehodnotil svůj názor...

ROzumím Vám na druhou stranu..ale možná jste pozapomněl, že spadnete mezi průměr...a ten je nikým nezajímavý...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: faust*
Datum: 26.05.14 22:52

To, co byste rád, není například v Anglii ničím zvláštní, děje se tak často. Dobrý řemeslník má větší uplatnění nežli vysokoškolák. Každý chce studovat, pak jde o krok nebo dva zpět na učňák. Hlav pomazaných - študovaných je fůra a hnijí po úřadech práce. Pokud na to máte chu, klidně do toho jděte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.05.14 23:14
avatar

Mně to nepřijde jako úplně uhozený nápad jít na ten učňák. Nakonec - maturitu už máte. Akorát na to nemáte už ten věk, no. A co takhle nějakou nástavbu v oboru, co vás baví? To by se nenašlo?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: registrovany
Datum: 27.05.14 00:11

Tak trochu mi to připomíná můj život. Gympl na přání rodičů s obrovskou nechutí, ale dokončený s maturitou a pak VŠ (na přání), ale vykašlal jsem se na to, přestože to byl obor, co mě zajímal, ale já jsem se chtěl živit rukama. Záviděl jsem vyučeným kamarádům a tak jsem šel na vojnu. Jiné řešení nebylo. Po vojně jsem začal v kanceláři a nastoupil na dálkové studium VŠ elektrotechnické . Kancelář = děs a hrůza a tenkrát jsem si uvědomil, že tohle určitě nechci a nechci ani po VŠ pracovat v nějaký kanceláři. Co vlastně budu po VŠ a k čemu mi to bude, když chci pracovat rukama. Všechno jsem ukončil, odstěhoval se od rodičů a šel makat do fabriky. Dnes s odstupem skoro čtyřiceti let si myslím, že jsem udělal dobře. Živil jsem se rukama (a stále živím) celý život (od roku 89 jako OSVČ), vydělávám několikanásobně víc, než je republikový průměrný plat, mám téměř všechno, jen ne vysokou školu a titul. Nelituji a neměnil bych.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.05.14 05:45

Já to beru jako logické a celkem správné uvažování. Dnes máme na každém pracáku haldu Bc,Mgr,Ing a podnikatelé chtějí řemeslníky. Já bych doporučovat se v nějakém učňáku zeptat,pravděpodobně by člověk nešel do prváku,ale výše a dělal jen odborné zkoušky. Nebyl by jsi první.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.05.14 06:02
avatar

Podle slov "nějaký dopravní obor" je opravdu vidět, že Vás to studium neskonalé "baví". Proč jste lezl na gympl? To je vlastně příprava na VŠ, jen s gymnásiem nejste vlastně nic. Víte, že nechcete sedět v kanceláři a vlastně celé studium jdete dobrovolně té kanceláři naproti. To jste nevěděl dřív, co Vás přitahuje?

Dělala jsem gymnásium. Jeden bývalý spolužák se po gymplu vyučil zedníkem. Všichni jsme se tomu divili. Spolužák si po vyučení postavil sám nádherný domek, no a pak vlítl zase na studie. Dneska je školním inspektorem. To vyučení zedníkem mělo pro něj velký význam, pěkně si bydlí a dokáže ohodnotit práci rukou.

Studujete v Pardubicích. Nᚠsyn se vyučil nedaleko opravářem zemědělských strojů. Ten učňák - to byla výhra. Kluci se naučili základy zámečnictví, soustružnictví, klempířství, opravárenství, kovářství, získal svářečské průkazy /na plamen i el. oblouk/, udělal si veškeré řidičáky, včetně náklaďáku a dokonce i kombajnu. Traktory opravovali často.

Učňák se mu moc líbil. Dneska má pěkné místo v zahraniční firmě, založil si ŽL, získal pěknou velkou dílnu a s kamarádem dělají všechno od železa. Třeba nedávno umělecké mříže do oken zámku, moderní kované ploty apod. Baví ho to a navíc si slušně vydělá.

Pro potěšení vašeho oka: tohle koupil za pár tisíc, stálo to celé rezaté a poničené v kopřivách na jedné vesnické zahradě. A podívejte se, co z toho sám udělal. Trvalo mu to ovšem víc než rok. Traktůrek je, jako by sjel z výrobního pásu. Nejraději se na něm prohání vnuk. Jaga.

doplněno 27.05.14 06:08:

Šla bych do toho, proč ne? Jenom, jestli Vám nebude vadit, že Vy jste už chlap a budete se učit s 15 letými kluky.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: takemehome
Datum: 27.05.14 23:16

Na gympl jsem šel proto, že jsem vůbec nevěděl, co budu chtít v životě dělat. Ani jsem nevěděl, co je maturita. A zkoušel jsem se dostat i na 8letý. Že půjdu v 15 letech na gympl bylo jasné, měl jsem velmi dobré známky. Navíc jsem se tam těšil na holky a byl v našem městě. Ale po celé studium na gymplu jsem měl takové "hňupské" myšlenky jako teď. Po maturitě jsem šel na výšku, protože jsem chtěl a skutečně mě to bavilo. Pak jsem si ovšem uvědomil, že můj obor stojí za nic, že nezaměstnaných vysokoškoláků je hrozně moc, a že bych se měl stát více praktičtějším a bylo to.

Datum: 28.05.14 08:52
avatar

Ten traktor je nádhernýýý..! *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pestŽ
Datum: 27.05.14 08:27
avatar
Já bych začal tím, že bych si udělal ŘP na traktor a přes prázdniny šel jezdit a uvidíte jestli vás to bude bude bavit. Ono je totiž něco jiného se jen svist traktorem a pak v tom sedět třeba o žně od 7 do 23 v jednom kuse...ale pokud vás to chytne, je to super práce. Aby to nevypadalo, že si jen tak vymýšlím, mám gympl a T, při studiu VŠ jsem si vydělával právě jako traktorista. Teď VS končím, traktorem tedy budu jezdit spíš jen pro radost. Ale jako strojar od toho nemám ani v práci tak dáleko.?
Ohodnoceno: 0x
 
Od: takemehome
Datum: 27.05.14 09:26

Řidičák mám a jezdil jsem s tím o prázdninách, ale nebyly to zemědělské práce. Na ty mě nechtěli a ani teď o prázdninách chtít nebudou. Vím, že žně jsou náročné. Ale jsem si jist, že mě to baví.

Datum: 27.05.14 09:10

začala bych praktickou otázku - kdo vás bude na učňáku živit? pokud tam půjdete rodičům navzdory, budou tak ochotní, aby vás další dva-tři roky živili? jejich povinnost už to ze zákona nebude, teď už to bude na jejich dobré vůli. vy máte jenom gympl (tedy žádné odborné vzdělání), jakou máte šanci sehnat si zaměstnání? pokud si doděláte bakaláře, zvýší se vaše šance na zaměstnání?

z toho bych vycházela. pokud vás rodiče i nadále budou živit, tak si klidně přestupte. pokud vás živit nebudou, tak si budete muset najít zaměstnání - pokud nemáte problém si jenom s maturitou z gymplu najít zaměstnání, tak si ho najděte, odejděte ze školy a při práci si udělejte učňák (můj exmanžel si takhle dělal učňáky dva - ani do školy nechodil na řádnou výuku, ale jenom na konzultace a v jednom případě myslím i na praxi, v tom druhém dělal v oboru, ze kterého si dodělával výučák).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.05.14 09:16

Ještě máte možnost získat druhou maturitu nebo výuční list ve zkrácené formě studia (tento typ studia je pro lidi, kteří již maturitu mají). Studium je cca 1- 2 roky, na tento typ studia se pochopitelně hlásí "starší" lidé. Náctiletí by nemohli, jelikož maturitu nemají. Výjimečně bývá v dálkové formě na 3 roky http://www.infoabsolvent.cz/Obory/19/7#filtrForm

Zkrácené studium pro získání středního vzdělání s výučním listem -------studium umožňuje absolventům s maturitní zkouškou získat ve zkrácené době výuční list. Délka studia je 1 až 1,5 roku v denní formě.

Zkrácené studium pro získání středního vzdělání s maturitní zkouškou -- studium umožňuje absolventům s maturitní zkouškou získat ve zkrácené době maturitní zkoušku v jiném oboru vzdělání. Délka studia je 1 až 2 roky v denní formě.

Máte finance na studium další sš? Jak to plánujete? Pomohou vám rodiče? Nebo máte v úmyslu si vydělávat a druhou sš dělat dálkově? Orientačně jsem hledala - obor opravář zem. strojů v dálkové formě jsem nenašla. Leda výuční obraběč kovů nebo maturitní 5-letý obor Agropodnikání?

doplněno 28.05.14 08:06:

všechny možnosti zkráceného studia s výučním listem máte na jednom místě zde http://www.infoabsolvent.cz/Obory/19/7#filtrForm Nejdříve si vyberete obor a pak vám vyjedou školy, kde toto mají

Ohodnoceno: 1x
 
Od: takemehome
Datum: 27.05.14 23:19

To dálkové studium se mi nezdá. Čím více odborné výuky, tím lépe. Ale ta zkrácená forma studia pro starší je zajímavá. Nikdy jsem o ničem takovém neslyšel a nevím, jestli něco takového v místě bydliště jde. Nerad bych dojížděl někam daleko. Tak se zkusím zeptat přímo na škole..

Od: myseŽ
Datum: 28.05.14 10:19
avatar

nepřemýšlel jste nad tím, udělat si ten učební obor dálkově (při studiu na VŠ)? Nemusíte docházet na všechny předměty, protože jste je již vystudoval, budete docházet jen na odborné + na praxi... To se dá zvládnout...

A doděláte bakaláře, rodiče budou spokojeni a vy taky, protože budete mít to co chcete. A práci si už najdete podle sebe, ne?

Můj syn, který zítra maturuje je na tom stejně. Striktně odmítl dělat práci, kterou studuje (kancelář), na vysokou si odmítl dát přihlášku, protože studovat nechce, pracovat v kanceláři už vůbec ne, chce makat "rukama"

No když chce - je to jeho život, a si dělá co chce... (ale vím, že si to bude jednou vyčítat, že na tu vejšku nešel)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: takemehome
Datum: 28.05.14 17:58

Bohužel, VŠ nezvládám už teď, když kromě ní nedělám nic jiného. Dálkově? Jednou týdně chodit na praxi, kdežto při denním bych ji měl týden, tak se nic nenaučím.

 

Datum: 28.05.14 18:14

no a tedy pokud budete docházet denně do školy, budete mít čas ještě chodit do práce a vydělat si na živobytí? máte promyšleno, jak skloubíte denní studium se zaměstnáním?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: takemehome
Datum: 30.05.14 18:19

Rodiče mě budou živit.

Od: buss
Datum: 28.05.14 18:30

To jsi nemusel na vš a mohl jsi si už dáávno vydělávat.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: takemehome
Datum: 30.05.14 18:20

To je pravda. Neměl jsem lézt na ten hloupej gympl...

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.