Vztahy mezi Čínou a Tibetem

Od: Datum: 18.05.14 17:16 odpovědí: 6 změna: 18.05.14 19:45

Dobrý den,

mohli by jste si to přečíst a sdělit mi jestli je to dobré.

Mám totiž do školy připravit referát o Tibetu na 1A o Čínské anexi. Na internetu je mnoho informací, tak jsem se snažila udělat nějaký výcuc. Myslíte, že mám všechno? Mám něco vynechat?

Děkuji za přečtení.

Čínská anexe Tibetu

V době od zániku Čchingského impéria do zabrání Tibetu čínskými vojsky v roce 1949 byl Tibet de facto nezávislým státem. Vztahy mezi Čínou a Tibetem se radikálně změnily poté, co z čínské občanské války vyšli vítězně komunisté. Dne 1. října 1949 vyhlásil předseda Ústředního výboru komunistické strany Mao Ce-tung vznik Čínské lidové republiky.

V říjnu 1950 jednotky Čínské lidové osvobozenecké armády vpochodovaly do Tibetu, aby "zachránily tři miliony Tibeťanů před imperialistickým útlakem a zabezpečily ochranu západní čínské hranice".Vojska tibetské vlády nebyla schopna invazi zabránit. Dne 17. listopadu 1950 uveden do funkce. 14. Dalajláma (Tändzin Gjamccho).

O rok později Čína s představiteli Tibetu podepsala tzv. Sedmnáctibodovou dohodu. Ta zaručovala Tibeťanům velkou míru autonomie a možnost vyznávat buddhismus.

Během následujících let se ale komunisté snažili Tibeťanům vnutit radikální komunistické reformy a to vyvolalo bouři nevole, která vyvrcholila 10. března 1959 povstáním. Brutální zásah čínské armády nepřežilo 87 tisíc Tibeťanů.

O sedm dní později uprchl dalajlama tajně do indického exilu. Ještě v roce 1959 se dalajláma usídlil v malém indickém městě. Ustanovil Ústřední tibetskou správu. Ta dodnes funguje coby tibetská exilová vláda a sama se považuje za jedinou oprávněnou vládu Tibetu.

Do Dharamsaly dalajlámu následovalo přibližně 80 000 Tibeťanů.

Od té doby se na náhorní plošině odehrálo nesčetně nepokojů. V Tibetu byly ničeny buddhistické kláštery i další kulturní památky, páleny knihy a Tibeťany stíhaly vlny represálií.

Dalajláma též naléhal na Organizaci spojených národů, aby se zabývala situací v Tibetu. Výsledkem těchto snah byly tři rezoluce OSN - první byla vydána ještě v roce 1959, další v roce 1961 a 1965. Všechny vyzývají čínskou vládu, aby zajistila dodržování lidských práv Tibeťanů. V roce 1963 dalajláma vydal demokratickou ústavu pro budoucí Tibet, založenou na Všeobecné deklaraci lidských práv.

V průběhu dalších desetiletí dalajláma začal cestovat po celém světě. Setkal s mnohými význačnými představiteli; ( např. papež Jan Pavel II. nebo Václavem Havlem s nímž se setkal hned několikrát). Pro své mírové aktivity v roce 1989 obdržel Nobelovu cenu míru.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: petes
Datum: 18.05.14 17:38

Jen bych uvedle jednu věc, kterou řada lidí - slepě vyřvávající "svobodu Tibetu" - neví: původní Tibeťané byli velmi výbojní a bojovní, jednalo se o obávané bojovníky a nikoli jen mírumilovné mnichy, jak si každý představuje...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.05.14 17:59

Z větší části jsi opsal Wikipedii. V rámci současného ideologického zaměření protičnských náled dobré.Vůči skutečnosti průměr,ale ta se neočekává zdůrazňovat

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.05.14 18:04

Myslím, že to Ministerstvo propagandy schválí bez připomínek.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.05.14 19:17
avatar

Propagandisticky je to v pořádku. Ve skutečnosti Čína není jen ta špatná. Tibet modernizuje a investuje do jeho rozvoje, bez nich by to byl jen zaostalý skanzen. Na druhou stranu, je tady hezky vidět, že v mezinárodní politice platí vždy pravidlo silnějšího - pravidla určuje ten, kdo má víc zbraní a ten taky píše dějiny. Dalajláma může jezdit po světě a získávat podporu třeba po zbytek života, ale nic na daném stavu nezmění.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: milan23*
Datum: 18.05.14 19:25
1989-2014
Mě se zdá že se v českém školství končí buď rokem1945 nebo v těch pokrokovějších rokem 1989
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.05.14 19:45

tedka končím 3.ročník na střední odborné škole a pravda je,že jsme měli poslední rok dějepis a tedka jsem skončili r. 1993 vznikem ČR a prezidentem Havlem.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.