Stoupání závitu

Od: Datum: 12.05.14 18:33 odpovědí: 4 změna: 13.05.14 08:17

prosím poradí mi někdo jak mám vypočítat stoupání metrického závitu

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.05.14 19:11

Stoupání závitu se nepočítá, je určeno normou.

Ohodnoceno: 0x

Od: axus®
Datum: 12.05.14 19:15

Pokud Ti jde o uhel stoupani sroubovice, tak tgβ=π*d2/P

Jinak jak pise Ra252. Stoupani zavitu jsou normalizovana.

doplněno 12.05.14 19:16:

Jezkovo oci. Samozrejme obracene. P/(π*d2/P). *hi*

doplněno 12.05.14 19:17:

A jeste to napisu na podruhe blbe. Tak naposled. P/(π*d2)

Od: host
Datum: 12.05.14 19:47

Stoupání lze u větších závitů zhruba změřit a spočítat. Podíváte se zboku na závit na šroubu, například M10 (má vnější průměr 10 mm) a odpočítáte si třeba 10 závitů a pak změříte vzdálenost mezi prvním (nultým) a desátým, vyjde vám například 15 mm. Na jeden závit je tedy stoupání o 1,5 mm. U jemného závitu by to bylo 1,25 mm nebo i 1,0 mm.

Vyrábějí se normální, hrubé závity a jemné s menším stoupáním, například u středového složení bicyklu, aby i na krátkou vzdálenost bylo několik závitů a spoj se chytnul a mě za co držet.

Jak už psali předchozí rádci, závity, včetně stoupání jsou dané normami. Víc například na http://cs.wikipedia.org/wiki/Metrick%C3%BD_z%C3%A1vit

Datum: 13.05.14 08:17

Těžko spočítat, protože metrické závity jsou dvojího druhu a navíc, stejné stoupání můžou mít dva různé vnější průměry.

*

Jak zjistit stoupání :

1/ Změř zobákem posuvného měřítka vzdálenost co nejvíce otoček závitu a pak ji poděl počtem otoček.

2/ Na měření stoupání závitů existují šablony, takové malé zubaté kousky plechu, na kterých je stoupání rovnou napsáno.

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.