Tangens a kotangens na jednotk. kružnici

Od: Datum: 12.05.14 15:18 odpovědí: 3 změna: 12.05.14 16:20

Ahoj, jak mám zjisit, kdy mám napsat + a -, když určuje tangens a kotangens na jednotkové kružnici? Vím, že tg je svislá čára a cotg vodorovná. Vždycky si to vysvětluju tak, že např. tg je osa x.. tzn. že bod nad osou x bude vždy +. Ale ono je to -. Určuju to vůbec dobře? Prosím, pomůžete mi? Zítra z toho píšeme a vůbec mi to nejde :(


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od:
Datum: 12.05.14 16:13
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.05.14 16:20
avatar

No ono je to pravda vpravo od osy y, vlevo je to naopak.. Ta tangenta je rovna úseku na svislici číselně, ale ve skutečnsi je to tento úsek, dělený úsekem na ose x, což je vpravo od počátky plus jedně, ale vlevo je to mínus jedna a tím se znaménko otočí.

Možná pomůže říci si, že tg = sin /cos a že tedy je kladná tam, kde obě znaménka jsou stejná.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.05.14 16:20
avatar

Zajímá vás vzdálenost dvou bodů: 1. průsečík vašeho úhlu s touto svislou nebo vodorovnou čárou, 2. "počátek" této čáry, tedy její průsečík s osou x, respektive y. Tuto úsečku si třeba nějak zvýrazněte.

Pak jen stačí zjistit, jakým směrem se od průsečíku s osou pohybujete k vašemu úhlu; jestli hodnoty rostou, nebo klesají; jestli plus, nebo minus. A taky dát bacha na to, že na jedné čáře to máte doprava a doleva, na druhé nahoru a dolů :)

Přinejhorším si můžete zapamatovat, že ve dvou kvadrantech, kde je úhel šikmý (jako lomeno), jsou obě funkce +, ve dvou opačných, kde je úhel kosý (jako zpětné lomítko), jsou obě -.

doplněno 12.05.14 16:24:

Aha, tak ještě k tomu, co psal Kartaginec (možná lépe ani nečíst, aby se to zbytečně nezamotalo :D): pro všechny možné úhly bych měl pouze dvě čáry: jednu vpravo, jednu nahoře. Aby se to protlo, protáhnu úhel na opačnou stranu. Vlevo a dole čáry nemám, tam nic nezjišťuju. Takže se to pak převracet nemusí.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.