Jak se mám naučit fyziku?

Od: Datum: 10.05.14 12:29 odpovědí: 4 změna: 10.05.14 13:37

Ahoj lidi! Takže abyste měli minimální představu, kdo tenhle dotaz píše: Jsem student 1. ročníku na gymnáziu, moje záliby jsou čtení a přátelé a můj oblíbený předmět je angličtina. Jak vyplývá z dotazu tak neoblíbený předmět fyzika.

Patřím mezi tu velkou část dospívajících, kterým nejde fyzika, průměr je 3,24 a já bych se nerad do konce roku dostal na čtyřku.

Myslím, že naše učitelka neumí moc dobře učit fyziku, jeden příklad vysvětluje celou hodinu a stejně ho nepochopím, zápisy do sešitů dělá asi na dva řádky a to je všechno. Nakonec dává testy s dost těžkými otázkami a ještě těžšími příklady. Dostávám z nich skoro jen čtyřky.

Snažím se učit z učebnice Středoškolský přehled z fyziky, a když už mám pocit, že to začínám chápat, tak to

zapomenu. Nedokážu vypočítat skoro žádné složitější příklady, řešení stahuji z internetu.

Nechci dostat čtyřku na vysvědčení a chtěl bych to pochopit, jenže mi to nejde, nejspíš je to v tom přístupu. :/

Jaké jsou Vaše rady, abych se fyziku dobře naučil?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.05.14 13:07
avatar

Ahoj, je chválihodné, že se snažíš fyziku sám doučit. Podle jaké učebnice jedete ve fyzice? Píšeš, že se učíš z Přehledu ze středoškolské fyziky. To je podle mě spíš takový přehled, shrnutí, nic moc vysvětleno tam není. Bylo by ideální, kdyby sis to nejprve přečetl, tu látku, ve vaší učebnici, kterou používáte ve škole a ten přehled používat jen na zopakování látky.

Co se týká příkladů, je ideální začít s jednoduchými příklady, spočítat jich co nejvíc a pak se postupně pokusit o další, těžší. Říkáš, že nedokážeš ty složitější příklady vypočítat, sám s tím asi nehneš. To bych ti poradila zajít za svou učitelkou a poprosit ji o pomoc a vysvětlení, jak máš ten nebo onen příklad spočítat. Pokud je ti tvá učitelka fyziky nesympatická, tak za jiným fyzikářem nebo fyzikářkou, určitě tě nevyhodí, když slušně požádáš. Nebo je zde ještě jedna možnost, nechat si to vysvětlit od spolužáka (spolužačky), která je ve fyzice jako ryba ve vodě.

Jinak si ještě dovolím malou připomínku, tvrdíš, že rád čteš, máš rád jazyky, zejména angličtunu. Typuji tě na humanitní zaměření. Jako chápu, že nechceš dostat z fyziky čtyřku na vysvědčení, ale na druhou stranu proč se trápit s něčím, co ti nejde, nebaví tě to a tak? Zkus to udržet na trojce, to je slušná známka. Ale jenom za předpokladu, že se fyzice nebudeš chtít v budoucnu věnovat více nebo ji nebudeš na vysoké škole potřebovat.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: charliek
Datum: 10.05.14 13:29

No máme jenom ten Přehled středoškolské fyziky, jinak nám učitelka dělá prezentace, jenže tam jsou jen obrázky a věty, které bez výkladu prostě nechápu. :/ Jak říkám z té prezentace se opíše jen těch pár vět, někdy to jsou vážně jen dva řádky :)

Jinak děkuju, určitě se podle toho budu alespoň zčásti řídit. :)

Datum: 10.05.14 13:37
avatar

Nemáš zač. Chtělo by to tedy opatřit si nějakou učebnici s výkladem, nejenom ten Přehled, protože tam je to poněkud zhuštěné. A ty prezentace máte k dispozici, od učitelky? Pokud ano, začni podrobným prostudováním těch prezentací, s tím, že to co nechápeš nebo tomu nerozumíš, tak si to vyhledáš na internetu. Pak bych použila nějakou učebnici speciálně pro gymnázia, ne ten Přehled. Tady ( http://www.realisticky.cz/ucebnice.php?id=1) máš například zdarma jednu učebnici fyziky pro gymnázia, napsal ji jeden učitel fyziky na gymnáziu pro své žáky. Je velmi přehledná, je napsána srozumitelně, mezi výkladem jsou i příklady na procvičení s náležitým vysvětlením. No, a když bys měl pročtenou prezentaci, něco z téhle učebnice nebo z jiné, tak na zopakování použít ten Přehled.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.05.14 13:35

Ahoj,

v prvním ročníku je fyzika krásná. Je to mechanika. Všechno si mlžeš vyzkoušet. To tě neláká poznání typu - jak dlouho se budu rozjíždět než dosáhnu požadované rychlosti? Jaká bude má brzdná dráha? Jakou rychlostí se pohybují klíče na machr šňůže, když s nimi točím?

Doporučuju stránku realisticky.cz - skvělá učebnice fyziky! (i matematiky)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.