Rozvinutý tvar kužele

Od: Datum: 03.05.14 10:23 odpovědí: 21 změna: 10.05.14 07:46

Potřeboval bych nějaký program který mi spočítá rozvinutý tvar komolého kužele, nebo pokud by to někdo dokázal spočítat...je to takový trychtýř který má horní průměr 50cm dolní průměr 6,2cm a výška je 25 cm...děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: lmgify
Datum: 03.05.14 11:57

Je to vysek mezikruzi. Vnitrni i vnejsi polomer si spocitas z Pythagorovy vety a velku oblouku (resp. pomer delky oblouku k delce prislusne kruznice) zase z tech znamych zadanych polomeru.

Nakresli si to a uvidis, ze to neni nic sloziteho.

Ohodnoceno: 0x

Od: zbynek1
Datum: 03.05.14 13:42

Přiznám se že si lecos dovedu představit, ale toto je pro mne dosti složité. Nešlo by to nějak přiblížit, třeba nějaký vzorec?

Datum: 03.05.14 14:15

A není to normální výpočet obsahu komolého kužele? Přikládám obrázek, je tam uveden i vzorec pro výpočet, akorát obrázek kužele by ve vašem případě byl nakreslen opačně, protože horní průměr je v zadání větší než dolní, ale na výpočet to nemá vliv.

Datum: 03.05.14 16:52

Moc děkuji. Jde mi o to tento trychtýř vyrobit, proto potřebuji rozvinutý tvar pláště abych ho stočil a svařil. Z tohoto výpočtu se mi hodí strana s která je 35,36cm. Jenže já potřebuji ještě oba poloměry a úhel té rozvinuté výseče. A to mi hlava nák nebere...

Datum: 04.05.14 06:57

Sirka vysece (Pythogorova veta); s = odmocnina(21,92+252) = 33cm

Vnejsi polomer by me byt (delam to z hlavy, tak snad to nezvoram): r=(s/[(50-6,2)/2]) * (50/2) = 2s/43,8 * 25 = (50/43,8)*s = 38cm

Vnejsi obvod vyseku: 2*pi*(50/2)

obvod celeho kruhu: 2*pi*r

uhel=pomer obou obvodu krat 360 stupnu = (2*pi*25)/(2*pi*38)*360 = 237°

Po uplne zadani jeste schazi vnitrni polomer te vysece: r2= (s/[50-6,2)/2]) * (6,2/2) = 2s/43,8 * 3,1 = (6,2/43,8) * s = 4,7cm

Nejdrive si to vystrihni z nejakeho baliciho papiru a ujisti se, ze ti to hodnotove sedi, nez to zacnes strihat z plechu. Ale to snad vis :)

Datum: 04.05.14 08:21

Jeste koukam, ze me vyslo s=38cm a nekomu vyse vyslo 35cm. Tech 35cm je ale spatne, protoze se tam pri vypoctu bere 25cm jako vyska az do spicky, kdezto ze zadani plyne, ze je to jen vyska k te urizle male casti, tedy ze to nejde az do spicky.

Datum: 04.05.14 08:22

Oprava: "Jeste koukam, ze me vyslo s=33cm ..."

Od: arba®
Datum: 04.05.14 09:15

Imgify, ten výpočet máš dobře. Mně to pomocí toho prográmku vyšlo následovně:

malý poloměr pláště: 4,7cm

velký poloměr pláště: 37,94cm

úhel segmentu: 237,21°

Datum: 04.05.14 09:44

Sakra ja jsem dobrej *frajer* Ani jsem necekal, ze to bude az tak presne a vsechno v poradku. Prece jenom jsem si to vycucal z prstu bez jakekoliv pripravy a nacrtku.

Datum: 04.05.14 07:51

A tady máš prográmek:

Datum: 04.05.14 07:56

A tady máš odkaz na prográmek:

http://papergallery.mzf.cz/download/KP.zip

Datum: 04.05.14 10:25

Všem zůčastněným moc děkuji :) ted už to snad nějak dám dohromady...moc jste mi pomohli :)

Datum: 04.05.14 11:56

Posli se obrazek hotoveho vyrobku, az to budes mit svarene :) Klidne posli i obrazek z prubehu prace. Urcite nebudu sam, kde se rad neco priuci.

Datum: 04.05.14 13:23

No, já jsem taky moc zvědavý, protože zkružit komolý jehlan na zkružovačce chce trochu zkušeností a cviku. Musí se to dělat ve dvou. Jeden točí klikou a druhý tvaruje. Toto lze provádět s plechem do síly max. 1mm. Silnější plechy bez nároku. Mám na mysli na ruční zkružovačce.

V tvém případě to zkružit půjde velice těžko s ohledem na požadovaný tvar a malý menší průměr - 62mm. Tuším, že válec na zkružovacce má asi průměr 65mm, tzn., že to nepůjde obtočit. Já osobně bych konus udělal ze dvou půlek, na které bych si udělal po cca 10° rysky a na ohýbačce bych si to předehnul do požadovaného tvaru, a poté obě poloviny svařil. Ohýbat na ruční ohýbačce můžeš ohýbat plechy cca 2,5mm silné. Toť můj názor a rada. (vím o čem píšu, takových konusů už jsem vyrobil mraky). Ať se dílo podaří, a taky bych se rád podíval na výsledek.

Datum: 04.05.14 15:18

No vida. Ja se prave dozvedel, ze existuje neco jako "zkružovačka". Kazdy umime neco. Nekdo to umi spocitat, jiny zase vyrobit. Jen @arba umi oboji *smich*

Datum: 04.05.14 16:43

Wow, díky za kompliment. Pokud se tím částečně živíš, tak si to musíš umět i spočítat. Není to nic složitého. Buď si rozvinutý tvar spočítám pomocí prográmku, no a když nemám po ruce PC tak si to narýsuju na plech a dopočítám na kalkulačce. Od toho jsme tady, abysme v rámci možností poradili. Osobně mám z toho radost, když má rada někomu pomůže. Hezký zbytek víkendu.

doplněno 04.05.14 17:48:

Pro zajímavost ještě doplním výpočet pomocí nákresu a kalkulačky:

Ohodnoceno: 1x

Datum: 05.05.14 00:15

Zasadnim problemem teto otazky bylo, ze tazatel nevedel, ze rozbalenim kuzele vznikne kruhova vysek. Kdyby to vedel, tak by si to lehce spocital sam, stejne jako jsme to udelali my.

Koukal jsem na ty zkruzovacky a podle nekterych webu se jim rika i "zAkruzovacky". V kazdem pripade je to pro me novinka. Uz delsi dobu hledam nejaky dobry web pro zaklady prace s plechem a pro zakladni nastroje, ktere se k tomu pouzivaji, abych se take neco naucil z teto oblasti.

Doted jsem zakruzoval v lepsi pripade jen tvrdy papir nebo velice tenky (skoro az plechovkovy) plech a delal jsem to dost amatersky - projizdenim pres hranu stolu nebo postupnym lamanim v pripade tvrdsiho materialu (v podstate misto kuzelu jsem tak skoncil s n-bokym jehlanem). Az se skoro stydim to sem napsat.

Datum: 08.05.14 19:33

Zde přikládám foto hotového výrobku. Je to smyk na včely. Bohužel se ho nepodařilo stočit, poněvadž nemáme v podniku stáčečku na které by to šlo, ale zhotovil jsem ho ze dvou půlek, které jsem rozdělil na rovnoměrné části a postupným ohýbáním na ohranovacím lise jsem docílil požadovaného tvaru.

Datum: 09.05.14 03:24

Diky za aktualizaci *palec* Vypada to dobre. Rozhodne lepe, nez cokoliv, co bych byl schopny udelat sam. :)

Jak uz se probiralo vyse, nic jineho, nez to postupne "nalamat", asi mozne nebylo.

Ted jen jeste nekde vygooglit, co je to "smyk na včely". *smich*

Datum: 09.05.14 08:01

Klobouk dolů. Moc hezká práce. Jsem rád, že jsi na nás nezapomněl, a dal jsem fotku. Taky nevím co to je ten smyk. Jestli to nenajdeme na googlu, tak nám to prosím vysvětli.

doplněno 09.05.14 08:08: Jo, už jsem to našel. No tak to ještě na tom konusu povybrušuj ten koks (průvary), aby se včelky o něj nepoškrábaly, když do něho budou padat.

Datum: 10.05.14 07:46

Tak uz jsem take zjistil, co je to ten smyk. Jen mi neni jasne, proc musi vypadat jako kuzel a nemuze vypadat jako 4-boky jehlan, ktery by bylo mnohem jednodussi vyrobit *nevi*

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.