Úprava, odmocnina

Od: Datum: 02.05.14 22:35 odpovědí: 7 změna: 03.05.14 07:36

Ahoj, prosím vás, nevíte, jak upravit->zjednodušit toto (obrázek):

Napadlo mě to jako kdyby odečíst, když to má stejnou 2 a tu odmocninu ze 2... Jakože: 2-2=0, 2odm2-1odm2= 1odmocnina ze 2 a to je taky výsledek ve sbírce.

Nevím, jak se dostat k té odmocnině ze dvojky... Díky

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: lmgify
Datum: 02.05.14 23:41

Vysledek ma byt odm(2)? To se mi nejak nezda ... *sok*

Ty 2odm(2) nahore si muzes rozepsat jako odm(2) + odm(2) a pak ten zlomek roztrhnout mezi temi dvema odmocninami a vyjde ti: 1 + odm(2)/(2+odm(2)) a to je asi tak jedine, co s tim jde udelat. Jestli to je jednodussi nez ten puvodni zapis, to uz bude zaviset na typu ulohu. Ten "muj" zapis je treba vhodny pro ulohy (matematicke/technicke problemy), kde je zapotrebi videt, jestli vysledek je vetsi nebo mensi nez 1 (v tomto pripade je vetsi nez 1, protoze z toho "mojeho" zapisu je hned videt, ze se k 1 neco kladneho pricita, takze to ve vysledku hodnotu posune za 1).

Ohodnoceno: 0x

Datum: 03.05.14 00:40

Lomené výrazy s odmocninou ve jmenovateli se upravují pomocí tzv. usměrnění. Spočívá to v roznásobení tohoto lomeného výrazu výrazem, jenž má stejného jmenovatele i čitatele, takže se hodnota původního výrazu nezmění. Výraz, kterým roznásobujeme, musí mít ve jmenovateli (a tudíž i v čitateli) stejnou hodnotu jako v zadaném výrazu, ale s otočeným znaménkem, aby bylo možné použít vzorec (a2-b2...) a tudíž se zbavit odmociny. Viz obrázek.

doplněno 03.05.14 03:40:

lmgify: To není žádný trik. :-D To je prostě matematika. Přesně tento postup se normálně učí na středních školách.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 03.05.14 01:33

Pekny trik! *palec*

Datum: 03.05.14 05:17

Ja chapu, ze to neni zadna cerna magie. Jen jsem obdivoval, jak je to jednoduche, jak to elegantne resi ten problem a mrzelo, ze jsem na to neprisel sam *zed*

Datum: 03.05.14 07:36

O "usmerneni" jsem nikdy neslysel. To slovo slysim poprve (v souvislosti se zlomky).

Od: lallaaa
Datum: 03.05.14 07:25

Usněrnění jsme dělali, to je pravda, ale nenapadlo by mě to...

a taky jsem si říkala, že když je to rovnice, musela bych vynásobit i tu levou stranu...

Ale díky moc!

Datum: 03.05.14 07:35

Tam se ale nic nenasobi. Jen se rozsiruje zlomek vyrazem, ktery je roven 1, takze vlastne nasobis obe strany jednickou.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.