Barevnost sloučenin/iontů

Od: Datum: 24.04.14 20:43 odpovědí: 1 změna: 27.04.14 09:28

Ahoj
Čím je způsobené to, že u kovů jsou barevné ty ionty, které mají mají neúplně zaplněný d orbital a bezbarvé jsou ty, které mají orbital d zcela prázdný či zcela plný? A dále, čím je dána barevnost sloučenin, které obsahují dvojnou vazbu, jako jsou azosloučeniny, deriváty tetrapyrolu (hem, chlorofyl) a jakým způsobem ovlivňuje tu barvu to, jaké tam jsou navázané jiné části (např. u těch azosloučenin)?
Předem díky za odpověď


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mrkva
Datum: 27.04.14 09:28
Ony jsou to spíš komplexy oněch iontů a absorpce světla souvisí s přechodem elektronů mezi energetiky blízkými štěpenými d orbitaly . No a mám dojem když jsou ty d orbitaly prázdné nebo plné, tak elektrony nemohou přeskakovat.
Barevnost org sloučenin taky souvisí s přechody elektronů mezi energeticky blízkými orbitaly pí a ty jsou tam díky konjugovanému systému atd, pomocí google najdeš plno stujního materiálu jak o barevnosti komplexů tak i org sloučenin.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.