Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Barevnost sloučenin/iontů

Od: fote odpovědí: 1 změna:

Ahoj
Čím je způsobené to, že u kovů jsou barevné ty ionty, které mají mají neúplně zaplněný d orbital a bezbarvé jsou ty, které mají orbital d zcela prázdný či zcela plný? A dále, čím je dána barevnost sloučenin, které obsahují dvojnou vazbu, jako jsou azosloučeniny, deriváty tetrapyrolu (hem, chlorofyl) a jakým způsobem ovlivňuje tu barvu to, jaké tam jsou navázané jiné části (např. u těch azosloučenin)?
Předem díky za odpověď

 

 

1 odpověď na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

mrkva
hodnocení

0x
Ony jsou to spíš komplexy oněch iontů a absorpce světla souvisí s přechodem elektronů mezi energetiky blízkými štěpenými d orbitaly . No a mám dojem když jsou ty d orbitaly prázdné nebo plné, tak elektrony nemohou přeskakovat.
Barevnost org sloučenin taky souvisí s přechody elektronů mezi energeticky blízkými orbitaly pí a ty jsou tam díky konjugovanému systému atd, pomocí google najdeš plno stujního materiálu jak o barevnosti komplexů tak i org sloučenin.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]