Větné členy

Od: Datum: 24.04.14 19:11 odpovědí: 2 změna: 24.04.14 22:17

Dobrý den, na internetu jsem si vyhledala několik testů na větné členy. Ve třech větách jsem však podle vyhodnocení testů udělala chybu, ale nechápu, proč není moje verze správná. (Vždy se má urči tučné písmo.)

Slyšel jsem zvonit telefon. - Má to být doplněk, ale já nechápu, proč ne předmět. Kdybych si to převedla jako - Slyšel jsem zvonění telefonu - jasně z toho vyplývá, že se jedná o předmět, tak nevím.

Lišili se vojáci různých národností. - Podle testu se jedná o přívlastek neshodný. Podle mě je tato věta i nevhodně formulována a proto mě to možno zmátlo a určila jsem to jako předmět. Myslela jsem že národností se váže na lišili. Lišili se kým,čím? - národností, tudíž dle mého názoru předmět.

Děti stály kolem bazénu plného studené vody. - Já bych to určila jako přívlastek neshodný, protože vody se váže na bazén, ne na sloveso, tedy přísudek. Testy však říkají, že to má být předmět, ale mě to připadá jako hloupost, protože předmět se má vázat na sloveso a v tomto případě tomu tak není...

Děkuji za pomoc.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.04.14 21:25
avatar

Zkusím poradit, avšak sama uznávám, že to jsou trošku "špeky".

První příklad je klasický doplněk. Se slovesy smyslového vnímání a slovesem, co připomíná předmět, je potřeba pamatovat na doplněk. Viděl jsem ho smát se, slyšel jsem koně ržát...:D

V druhém případě by to byl předmět, kdyby věta zněla jinak: Vojáci se lišili národností. Zde ale věta zní tak, že se lišili vojáci, kteří byli různých národností (ale lišili se v něčem jiném, ne v národnosti). Přívlastek.

Ta trojka je zrádná, nepamatuji si, jak to přesně zní, ale "plného studené vody" je polovětná konstrukce (?), kdyby to byla vedlejší věta, zněla by "bazénu, který byl plný studené vody", byl plný koho/čeho, váže se na předmět.

Snad jsem se nikde nemýlila. Možná někdo přijde na jasnější vysvětlení

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.04.14 22:17
avatar

Já to v těch větách vidím na první pohled (doplněk, přívlastek, předmět), ale tak dobře jako Naufrago bych to nevysvětlila. Žádná z vět není formulována nevhodně, doporučuji si "oprášit" češtinu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.