Sestrojte trojúhelník - bez číselných údajů

Od: Datum: 24.04.14 19:06 odpovědí: 6 změna: 25.04.14 08:36

Sestrojte rovnostranný trojúhelník,je-li dán součet s délek jeho strany a výšky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mamlo
Datum: 24.04.14 19:14

Je-li dán soušet jeho strany a výšky...A ten součet je jaký?:)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.04.14 19:56
avatar

Otázka trochu mimo mísu. Ten součet je s a v nadpise otásky je

bez číselných údajů

tak co ještě chcete vědět?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: metlo
Datum: 24.04.14 20:05

Většinou pokud je v zadání - je-li dáno, jsou tam stanoveny nějaké údaje. Pokud tedy součet v tomto zadání není uveden, nechápu, proč je tam je-li dáno...V tom případě je tedy úplně jedno kolik budou měřit strany toho trojúhelníku, musí býtvšak všechny 3 stejně dlouhé.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.04.14 08:36
avatar

Nerozumím, čemu nerozumíte. Ten součet je dán a je roven s, s jo obecné číslo a nevím, co vám záleží na tom, jestli je dest centimetrů nebo 258 kilometrů, stejně to budete kreslit v měřítku. A strany hledaného trojúhelníka nebudou libovolné, musí být takové, aby (v aritmetickém vyjádřen) s = a(1+(3/2)√2), kde a je strana. Když to takhle neberete, zkuste si to třeba pro s = 12 cm a budete to umět obecně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od:
Datum: 24.04.14 20:11

Sestrojíme libovolný rovnostranný trojúhelník a sestrojíme úsečku, která bude součtem jeho strany a výšky. Poté zadanou úsečku o délce s rozdělíme na dvě části ve stejném poměru, jako je námi sestrojená úsečka.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.04.14 20:12
avatar

Řešení je prosté. Všechny rovnostranné trojúhelníky jsou si podobné, tak začnu tím, že zkonstruuji libovolný rovnostranný trojúhelník, dejme tomu ABC, v něm výšku třeba na stranu c, buíž to třeba úsečka CP. kde P je pata kolmice na stranu c, a někam tam zabuduji coučety strany a výšky, například na polopřímku s počátkěm C, opačnou k polopřímce CP, vynesu délku |AC| strany trojúhelníka, koncový bod označím D, takže |PD| je rovno součtu strany a výšky.. No a teď už stačí sestrojit obrazec podobný tomu, co jcem nakreslil, ale tak, že úsečka odpovídající PD bude mít délu s.

doplněno 25.04.14 08:38:

x v příspěvku o cvě minuty starším rozkreslil podstatu této úvahy. Princim je stejná, jen se soustředil na konstrukci strany a, trojúhelník by následně kreslil s použitím tohoto výsledku. Dal bych mu bod, ale on ho nechce (není registrovánú.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.