Koupená maturita - Váš názor

Od: Datum: 23.04.14 07:51 odpovědí: 21 změna: 29.05.14 14:43

Dobrý den, včera jsem ve zprávách s podivnými pocity sledovala následující:

Jistá SŠ podnikatelská a ekonomická v Mladé Boleslavi prodává studentům maturity. Lidé nemusí být ani středoškoláci, nemusí 4 roky šoupat kalhoty v lavicích. Zaplatí si 54 tisíc a maturitu mohou skládat už za půl roku.

Nechodí do školy, připravují se doma, přes net. První "absolventi" prý mohou takto "maturovat" už v letošním září.

Co si o tom myslíte? Připomíná mi to slavná plzeňská práva. Ti lidé se nemohou doma za půl roku naučit vše potřebné k maturitě, co se do žáků tluče 4 roky při denním studiu. A ani nemají doma mnohdy motivaci, jako když jsou přítomni výuce. A pokud se napapouškují 50 maturitních otázek? Ano, projdou, ale co jiného budou kromě toho umět?|

Připadá mi to tak, že kdo bude mít peníze, bude mít i vzdělání. Co na tom, že na střední školu nikdy nechodil a neví, jaké i se kde píše, neumí sestrojit trojúhelník. Pokud si našetří 54 tisíc, dostane maturitu i pitomec.

Je to výsměch těm všem, kteří řádně do škol chodí. A připomíná mi to písničku /jen výňatek, to slušnější/

ten, kdo má peníze, ten má pěknou paní a ten, kdo je nemá, ten mu chodí za ní,

ten, kdo má peníze, ten má záchodeček a ten, kdo je nemá, s... na dvoreček,

ten, kdo má peníze, ten má zlatý zuby a ten, kdo je nemá, tomu smrdí z huby...

znám i další sloky, ale podstatně peprnější, takže ...konec.

Jen to opravdu potvrzuje neomezenou moc peněz. Za peníze si člověk koupí partnera, odebraný řidičák, ztracenou čest a jak vidíte, i vzdělání. Nevadí, když má IQ tykve, hlavně když má nabitou prkenici. Kam ten svět spěje?*modla* Jaga.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: knifethrower*
Datum: 23.04.14 08:03

Pokud je tomu skutečně tak, je to samozřejmě velmi špatně. Bohužel, vše je poplatné své době. Bratr měl na průmce mimo jiné dva spolužáky, podnikavecké synáčky. Nebyli v posledním ročníku připuštěni k maturitě, protože jeden obdržel na vysvědčení osm nedostatečných, druhý pouze tři. Po několika letech bratr potkal repetenty znovu. Oba jsou bakaláři...(?)...žádný problém - soukromá univerzita. Tatíci platili vysoké školné a "univerzita" si dala sakra záležet, aby tam hošánky udržela až do úspěšných diplomek.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 23.04.14 08:08

škola to má jako podnikatelský záměr, to obecně není špatně. Ale určitě to podléhá schválení ministerstva školství popř někoho jiného a to byla chyba, že jim něco takové umožnili... a třeba o tom ani neví a za půl roku jim odebere akreditaci a škola skončí.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 23.04.14 08:17

Moc bych si přála, abych se takovým absolventům nedostala do ruky. A nikdy je ani nepotkala. Jen si myslím, že každý si dovolí tolik, kolik je mu povoleno. A když máme tak šílené zákony, že tohle dovolí, je to na palici. Tolik skvěle placených zákonodárců se svými poradci! A toto nevychytali. *plac* Kapku mi to připomíná dobu, kdy ředitel integrovaného učiliště, můj tchán, dostal příkaz, že učňové musí být v první řadě politicky uvědomělí a vzdělání. Že se naučí řemeslo v praxi za pochodu. Škola je tady od toho, aby z nich vychovala uvědomělé soudruhy. To jsem si představila vytopený byt díky policicky vzdělanému, ale naprosto neschopnému instalatérovi. *zed*

Datum: 23.04.14 08:52

Mám to za špatné. Nicméně, když si vezmu úroveň našeho školství, tak si nemyslím, že by se takto nějak zhoršila "kvalita" maturantů. Co já vím, tak u nás na škole nechávali vždycky projít každého. Jen asi dva kluky průšviháře, to nechali udělat na podruhé, ale maturitu mají. Kde napsat i/y neví kde jaký vysokoškolák, bohužel.. :(

Od: buss®
Datum: 23.04.14 08:47

Stačí když se podívám na jiné VŠškoláky, hlavně mimo technických oborů a jmenovitě právníky, jak se přou i mezi sebou, joo, kvalita upadá. Co se nedá koupit? Školy bojují o přežití tak se snaží, chrlí absolventy k ničemu, cílem je zisk. Budeme se bát jít k odborníkům, lékařům... Ale, kdo to změní?

Od: skye®
Datum: 23.04.14 09:02

No jako upřímně - moc velká změna to zase nebude. Je to jen pár let, co jsem maturovala já a na poměrně dobré střední škole. Z třiceti studentů bych řekla, že tak 20 se za čtyři roky nenaučilo nic, ale všechno se učili tak tři měsíce před maturitou. Takže na tamté škole mají ještě náskok Školství je na tom tak bledě, že bych řekla, že kolikrát na tom budou tito "studenti" úplně stejně jako spousta těch, kdo normálně projdou střední školou.

Datum: 23.04.14 09:02

Je todle mooc špatný slouhlasím s Vámi "babajaga" docela mě to vytočilo... to,už je teda opravdu hrozný co všechno se dá koupit v tédle republice=hnus!Dostane diplom i ten co má v hlavě nasrán...díky českým politiku,ketrý si dělají zákony pro sebe a své kmotry spějeme do prdel...:(

Ohodnoceno: 0x

Datum: 23.04.14 10:11

http://www.skolaspektrum.cz/

Jedná se o distanční a kombinovanou formu studia sš, tento styl studia je na spoustě jiných školách s akreditací MŠMTV...píšou že délka je od 2 do 4 let studia (když se uznají ročníky z jiné sš nebo možná při přeskočení ročníku)

Nechápu, proč se řeší zrovna tato konkrétní škola...v republice jsou jich desítky a tato škola rozhodně není první ani poslední, najdou se i státní. Když mají akreditaci, je to záležitost ministerstva...

doplněno 23.04.14 10:20:

@ coklit a @ skye *palec*...v dnešní době, kdy se školy slučují a bojují o studenty, nechávají prolézt snad každého

Datum: 23.04.14 10:41

Vzato kolem a kolem...ať si koupí co chtějí, když si myslí že za peníze budou chytřejší.

Daleko horší je, že pak nebudou sedět doma, ale budou nám dělat ředitele..

Zažil jsem na manažerském postu člověka, který neuměl odeslat email...a když už to za něj někdo podřízený odeslal, měl tam ve dvou větách 5 hrubých chyb.

Datum: 23.04.14 10:47

Takových škol je.

Každá soukromá škola to tak dělá. Pokud někdo potřebuje dělat i tu opravu, tak zaplatí rok, ve škole se neukáže.

Je to fuj. Tyhle lidi (a taková vzdělání) neuznávám.

Prostě prodejny vzdělání.

Datum: 23.04.14 10:51

První vlaštovka na SŠ. U VŠ už dávno běžné.

Datum: 23.04.14 11:01
Zdravím. Máte nejspíš pravdu, že se zde bude prodávat vzdělání. A to není dobře. Ale pokud se upřímně podíváme pravdě do očí, tak na tom jdou najít i dobré stránky.
Kdo měl peníze, mohl si koupit vzdělání už teď a navíc musel být alespoň čtyři roky studentem se všemi výhodami z toho plynoucími...
Umím si představit lidi, kteří se řádně připraví samostudiem k maturitní zkoušce. V tom problém není. Ten vidím spíše v tom, kdo všechno maturitu udělá a to už dnes. Jen samotný písemný projev velkého procenta národa je velmi smutným důkazem... Ale to už by byla kritika na školství jako takové... M

Od: host
Datum: 23.04.14 11:17

"Je nová doba! " (... host vyhazuje vrchního - citace z filmu K...a hoši gutntag).

O kvalitě a úrovni středoškolského vzdělání a maturitní zkoušky se mluví hodně dlouho. Ti, co maturitu lehce získají to berou jako samozřejmost doby a spravedlnost, že také mohou mít maturitu. Navíc si všichni - žáci středních škol i učňové - říkají, že jsou studenti. Slovo studenti používají pro středoškoláky a učně i v televizi a novinách. Přitom statut a pojmenování student je mezinárodně pouze pro studenty vysokých škol a universit.

V druhé polovině minulého století bylo běžné, že denní středoškolské studium trvalo 3 roky (SVVŠ, atd.) a na dalších odborných školách (SZŠ, SPŠ, atd.) 4 roky. Učební doba učňů byla 3 roky (některé obory 2 roky).

- Když šel někdo po vyučení na večerní nebo dálkové studium na průmce, ekonomce, nebo jiné škole, chodil 5 let !, dnes to mají za dva roky (a umějí... ). nebo když šel někdo po vyučení na denní studium, škola uznala jeden rok a poctivě chodil 3 roky na denní.

- Když šel někdo po maturitě na další denní, večerní nebo dálkové studium aby měl další maturitu, chodil 3 roky!

Bylo a ještě je běžné, že po získané praxi je možné získat výuční list ve zkráceném (nebo rekvalifikačním) vzdělávání složením závěrečné zkoušky (písemná, praktická, ústní), ale zájemci opravdu musejí umět, jsou to zkušení praktici, nebo to jsou absolventi příbuzných oborů nebo maturanti, kteří si rozšiřují kvalifikaci a získávají doklad o své kvalifikaci, který je pro některá povolání nezastupitelný (elektrická, plynová, tlaková a zvedací zařízení).

Pro složení maturitní zkoušky bez docházky musí být velmi dobře ošetřeno to, aby žadatel o zkoušku skutečně uměl všechno, co umět musí, prokázal to nějakými dalšími zkouškami ze všech předmětů podobně jako žáci mají vysvědčení ze všech ročníků a pak teprve na základě těchto vysvědčení jsou připouštěni k maturitě. Pokud to není a maturitní zkouška je jenom krátkodobé dobrodružství že se to zkusí (zkouška odvozená od slova zkusit), případně se štěstí trochu pomůže (jak o tom rozhořčeně informovala média z různých typů škol), tak je to konec úrovně maturity úplný a totální.

Datum: 23.04.14 13:34

Dobrý den, po mých zkušenostech v zaměstnání, kde všichni moji nadřízení měli o stupeň nižší vzdělání, se nad nějakým koupením čehokoliv nepozastavuji. Pár příkladů : Směnový vedoucí měl jen jen základku, protože když studoval na zedníka, tak mrštil krumpáčem po mistrovi z učiliště. Další nadřízený byl klempíř, když jsem si při zaměstnání udělal přijímačky na VŠ, tak mi řekl, že co tím jako sleduju a když jsem chtěl dva dny v měsíci volno na přednášky, tak mě vyhodil. Dalšího mého nadřízeného vyhodili z obchodky, takže také základní vzdělání. Ale zase na druhou stranu znám pár lidiček, co mají vlastně také jen základku, ale rozuměj pc, nebojej se a uměj opravit elektroniku. Já těm krámům umím jen vyhrožovat a klepat do nich ! A o VŠ co se dívaj na zabalenou poličku a přemýšlejí jestli půjde nainstalovat na zeď dvojitým kliknutím myši bych také mohl vyprávět. Já se domnívám, že to je všechno v něčem jiném, v sebevědomí, v ambicích a tak dále.

Od: navarra
Datum: 13.05.14 23:56

Žiješ v ČEZkém banánistánu, na prodej je všechno... ...dokud budou české ovce dokola volit ty samé zločince, místo aby je trestali, tak se nic nezmění. Blbosti zdar!

Datum: 14.05.14 08:27

proboha dyt to tak vubec neni, videl jsem o tom porad nebo cetl clanek, jde o to, ze se clovek nadriluje pozadovane ucivo a pak udela normalne statni maturitu a nemusi u toho sedet 4 roky ve skole, nic vic nic min, zavidite, ze nemusi ti lidi chodit 4 roky do skoly? :) (tech 54k je normalni skolne) a sorry zadny pitomec to nedostane, ba naopak, pokud nebude zvladat ucivo zadnou maturitu nedostane... a penize budou v luftu... mimochodem 54k je nic, samozrejme jak pro koho

Od: axus®
Datum: 14.05.14 10:36

Mezi koupenim si maturitniho vysvedceni a slozenim maturitni zkousky bez nutnosti navstevovat skolu vydim zasadni rozdil.

Do skoly se chodi ucit ucivo. Pokud toto ucivo jiz ovladam, proc bych mel do te skoly chodit?

Datum: 14.05.14 11:05

Dříve obvyklé formy studia představovaly mimo jiné i desítky zkoušek. Tyto formy studia tedy kdysi zaručovaly větší jistotu.

Dnes už je všechno jedno. Kdo zaplatí, proleze. Trochu problém byl se "státní" maturitou a jejím vyhodnocováním neznámo kde, neznámo kým. Takhle se to zjednoduší.

Datum: 14.05.14 12:42

"vydim zasadni rozdil... ...Pokud toto ucivo jiz ovladam, proc bych mel do te skoly chodit?"

Schválně, jestli na to přijdete. *haha*

doplněno 14.05.14 18:10:

Axus - nic ve zlém, každý občas sáhne vedle. Většinou si toho všimnu až po odeslání příspěvku (i když si to před odkliknutím přečtu) a tady se s tím holt už nic dělat nedá. Jen mě přišlo legrační, že máte chybu zrovna v tomhle příspěvku *smich*

Od: axus®
Datum: 14.05.14 15:35

Nikdy jsem se netajil tim, ze mam s ceskym jazykem problemy.

Te chyby jsem si vsiml, hned jak jsem to odeslal, ale co uz, ze?

Kazdopadne to nema nic spolecneho s tim, co jsem napsal. Naopak to muze byt i dukaz toho, ze pres maturitu se dostanou i taci lide, kteri stejnak tu skolu navstevovali...

Od: politerosek
Datum: 29.05.14 14:43

Já v tom nevidím nic špatného. U normální maturity je to taky jen o naučení se maturitních otázek. Ty poslední 3 - 4 měsíce, co se na maturu drtíte jak magor, ty vám dají víc, než celé 4 roky v lavici. A pokud to bude: Zaplať -> NAUČ SE-> maturuj, tak proč ne. Špatné by bylo, kdyby tam bylo zaručeno odmaturování už tím, že člověk zaplatí. Ale když se naučí na tu maturu, tak v tom fakt nic špatného není. Spousta děcek prolézá celou střední se 4 na vysvědčení, se*ou na to a pak dají maturu se samejma 1. To není špatný? 4 roky se drží jen tak tak, ale maturitní otázky se naučí nazpaměť a válej. Je to prostě jen o tom, se ty otázky v posledním pololetí naučit.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.