Schema reálné cívky a reálného kondenzátoru

Od: Datum: 21.04.14 11:43 odpovědí: 2 změna: 21.04.14 18:18

Dobrý den, narazil jsem na používaná schémata reálné cívky a reálného kondenzátoru.

U schématu cívky je cívka doplněna odporem do série. Drát té cívky má prostě nějaký ztrátový odpor, aspoň doufám že to tak lze říci.

Proč se ale schéma reálného kondenzátoru kreslí tak že se kondenzátor doplní odporem připojeným paralelně? Proč to nejde třeba sériově? Nedokážu si to k tomu přiřadit.

Předem vám děkuji za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od:
Datum: 21.04.14 14:11

V kondenzátoru vznikají ztráty, které působí jako paralelně připojený odpor, zvaný izolační nebo svodový. Dielektrikum není elektricky dokonalé.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.04.14 18:18
avatar

Čistě logicky. U reálného kondenzátoru dochází po nějakém čase k samovybíjení, a aby se ideální kondenzátor mohl vybíjet, musí v něm téct určitý vybíjecí proud, který musí mít kudy téct, tak proto je tam ten odpor paralelně. Kdyby byl sériově, tak ten obvod bude otevřený, tudíž nemůže téct žádný proud. U cívky by vpodstatě vaše vysvětlení skoro sedělo. Kromě odporu drátu jsou tam i nějaké elektromagnetické ztráty, ale to už se zachází do detailu, hlavní je, že ten odpor je sériově.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.