ZČU FF - jaký obor zvolit?

Od: odpovědí: 10 změna:

Dobrý den,

potřebovala bych poradit ohledně výběru oboru na vysoké škole. Dostala jsem se na několik škol a nakonec svůj výběr zúžila na dva obory na Filozofické fakultě ZČU v Plzni - Sociální a kulturní antropologie a Humanistika. Vím, že bych se měla rozhodout sama, ale nyní těžko posoudím, co se mi bude více hodit při budoucím výběru zaměstnání... Z obou oborů budu mít při úspěšném zakončení titul Bc. V antropologii se mi líbí, že klade důraz jak na teorii, tak na praxi a jazyky, ale nejsem si jistá, zda mě budou předměty takového ražení bavit (bylo by těžké učit se na zkoušky, jejichž obsah mě nebude zajímat.) Na humanistice se mi líbí, že si mohu více zvolit své zaměření (např. psychologie) a myslím, že by mě i předměty bavily, ale zase mi tento obor přijde "méně dobrý", protože stačilo daleko méně bodů k přijetí, tak se bojím, aby tento obor nebyl ztráta času vzhledem k budoucímu zaměstnání :( Třeba je tu někdo, kdo to studoval... Ale zajímá mě každý názor :) Děkuji. S.

Humanistika
bakalářský obor
Charakteristika oboru
Studium připravuje odborníka humanitního zaměření s teoretickými znalostmi interdisciplinární povahy, s rozvinutým tvořivým myšlením nezbytným ve všech sférách lidské činnosti. Individuální výběr skupiny volitelných předmětů (religionistika, politologie a veřejná správa, sociologie, antropologie, dějiny filozofie a filozofie vědy, estetika, knihovnictví a informační služby, psychologie) umožňuje studentům získat hlubší znalosti ve zvolené humanitní disciplíně.
Uplatnění absolventa
Interdisciplinární povaha získaného vzdělání vytváří předpoklady pro širokou sféru uplatnění absolventů - v podnikové a sociální sféře, veřejné správě, kulturních a charitativních institucích, knihovnictví, obchodě a službách. Absolventi také mohou pokračovat ve studiu navazujících magisterských studijních oborů, zejména oborů Teorie a filozofie komunikace a Evropská kulturní studia.

Charakteristika oboru
Sociální a kulturní antropologie je mezioborová biosociokulturní disciplína, integrující poznatky společenských a přírodních věd. Studium je zaměřeno především na poznání základů kulturního a sociálního života národů a populací. Důraz je kladen na praktické uplatnění dosažených vědomostí při orientaci v současném světě a na zasazení antropologického a etnologického myšlení do kontextu všeobecné humanitní vzdělanosti. Studijní program je inspirován zejména anglosaským pojetím sociální a kulturní antropologie, zohledněna je však rovněž tradice kontinentálních a středoevropských společenských věd.
Uplatnění absolventa
Studijní plán oboru Sociální a kulturní antropologie je koncipován tak, aby umožnil absolventům získat kromě odborných znalostí také všeobecný rozhled a jazykovou kompetenci a nalézt uplatnění nejen v orgánech samosprávy a sociálních a charitativních institucích zaměřených na práci a pomoc etnickým, jazykovým a náboženským menšinám, ale také ve školství, médiích, muzeích a kulturních institucích. Absolventi také mohou pokračovat ve studiu navazujících magisterských studijních oborů, zejména oboru Sociální a kulturní antropologie, Antropologie populací minulosti nebo Evropská kulturní studia.

doplněno 15.08.09 18:24:

Omlouvám se, vypadl mi tam jeden nadpis- Humanistika, pod tím charakteristika a uplatnění a další charakteristika a uplatnění patří již k antropologii.

10 odpovědí na otázku

 

 


0x
avatar axus

Nazor.

Oba obory jsou naprosto nepouzitelne v beznem zivote - je to videt uz jenom z jejich nicnerikajicich charakteristik a uplatneni. Oba budou pomerne jednoduche na uceni a nebudou klast na studenta vysoke naroky - vpodstate si uzijete par let studentskych radovanek bez jakekoliv namahy.

Na takovehle obory chodi dost mladych lidi, jenom aby bez problemu, lehce vystudovali a mohli rict, ze maji vejsku. Ale prakticke uplatneni pro ne neni.

Podle toho ale take najdete uplatneni Vy - nenajdete. Nakonec se stejne budete venovat necemu naprosto jinemu, nez zde budete studovat. Tudiz je uplne jedno, ktery z techto dvou zvolite.

A nakonec. Odhaduji, ze je Vam kolem 19 let. To uz ste jiste rozumove dost vyspela, abyste mohla vedet, co se vam jednou bude hodit a co ne.

Nebo snad mame od Vas za dva roky cekat otazku, co mam ted delat?


Díky za váš názor. Vím, že z FF se těžko hledá uplatnění a samozřejmě mám dost rozumu, ale ptala jsem se na názor, protože je tu dost starších, kteří jsou v trhu práce zběhlejší a já se v tom těžko orientuji. Nechci, aby mi někdo říkal, co mám dělat, ptala jsem se pouze na váš názor a to neznamená, že se jimi budu řídit. Doufala jsem, že třeba někdo jeden z oborů studoval, nebo se setkal s praktickým uplatněním některého z nich.

Pochopitelně uplatnění v praxi těchto humanitních oborů je těžké. Ale pokud doplníte znalosti z ekonomiky, daní, účetnictví a práva, myslím, že místo najdete lehko.

Dle mého názoru je nejdůležitější praxe, celkem nezáleží na vystudované VŠ, člověk se stejně musí učit celý život. Oba obory jsou neutrální. Já bych volila Humanistiku, právě pro její větší neutralitu, konec konců i antropologie je na ní jedna ze specializací.

Vaše hodnocení pramení z naprosté neznalosti věci, ke které se tak kategoricky vyjadřujete.

 


0x

Dobrý den.

Osobně si myslím, že váš dojem nebude daleko od pravdy. Obor sociální antropologie zřejmě bude náročnější, ale bude poskytovat i širší možnosti uplatnění. Tomu, že sociálně antropologické a snimi úzce související otázky budou v nejbližší budoucnosti velmi skloňovanými každodenními tématy nakonec napovídá i současné dění nejen v Evropě. Právě sociální antropologové by měli být jednimi z těch, kteří obrazně řečeno pomohou "rozebrat Entropu" a složit z ní něco jiného, přijatelného pro všechny.

Obor humanistika zřejmě k nějakému úzce konkrétně definovatelnému uplatnění nevede. Je to i vidět z široké a poměrně heterogenní množiny uplatnění vypsaných v charakteristice oboru.

Konečné rozhodnutí je samozřejmě na vás. Urcite pocitejte i s tim, ze v dnesnim technokratickem svete se budete setkavat s podobnymi naprosto nekompetentnimi nazory lidi, kterym se pohled na mnohotvarny a mnohobarevny svet smrsknul do sekvenci jednicek a nul. ;)

C.V.

 


0x

Přesnou odpověď na Vaši otázku nevím.

Při volbě bych vzal v úvahu to, že asi ani jeden z oborů není takového charakteru, že nějakou práci lze dělat jenom a výlučně s tím diplomem (jako třeba medicína). Takže bych šel tam, kde tušíte, že Vás to bude více bavit.

Největší možnosti do života Vám nedá stejně curriculum toho oboru, ale kontakty, které v průběhu studia navážete. Třeba bych se zajímal o to, kolik studentů daného oboru vyjíždí studovat na chvíli do ciziny. Žít aspoň pár měsíců v cizím prostředí, to je veliká škola a hodnotná zkušenost, kterou Vám škola může dát.

 


0x

Vybrala bych si antropologii, přijde mi, že uplatnění bude širší, humanistika na mě dělá dojem "společenskovědní směsky". Navíc, nevěřím, že se v souvislosti s kulturní antropologií nestuduje psychologie...*nevi*

 


0x

Ahoj,

vystudovala jsem Bc. obor Humanistika. Studium bylo zajímavé, nebylo příliš zaměřené na nějaký konkrétní obor, což mě osobně vyhovovalo.

Sice je možnost věnovat se jednomu ze sedmi nabízených specializací, ale určitě bude třeba se později specializovat dle budoucícho zaměstnání. Určitě je možno solidně vypilovat 2 jazyky a také PC gramotnost (alespoň nějaké základy)

Pokud by sis vybrala specializaci knihovnictví, domnívám se, že je dobrá možnost uplatnění v praxi (knihovny, archivy, muzea apod.). Jinak dle mého názoru se nejlépe absolvent uplatní ve státní správě (Národní památkový ústav, nebo odbory kultury a památkové péče na Magistrátě, Krajském úřadě apod.) V soukromé sféře nevím, ale myslím, že jako asistentka v pohodě, ale

bude třeba doplnit lehce znalosti z ekonomiky a práva a pak je uplatnění mnohem lepší než z Antropologie.

Mám 20 let praxe ve státní správě (studovala jsem při zaměstnání), takže nemluvím nadarmo.

Hodně úspěchů ve studiu.:)

Kdybys chtěla vědět víc, ozvi se sem zpět a napiš svůj e-mail.

Dobry den "p", Vase odpoved mne velmi zaujala, rada bych se Vas zeptala na par otazek ohledne teto problematiky, prave vzhledem k tomu, ze se v dane oblasti uz nejakou dobu pohybujete. Pokud se mi muzete ozvat na sisinda@centrum.cz, budu velmi rada, dekuji a mejte hezky den! sis.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]