Rovnice a absolutní hodnotou-postup

Od: Datum: 10.04.14 16:41 odpovědí: 3 změna: 10.04.14 17:48

Mám tady tuhle rovnici, ale nevím si s ní rady. Díky za pomoc!

Ix2-3x+3I=2

D=9-12=-3 ...je záporný, nemá to řešení, ne?

...ale ve výsledcích nějaký výsledek je...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: anonym0
Datum: 10.04.14 17:25
Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 10.04.14 17:28
avatar

Divný, viď? :)

Co bys vlastně zjistila po vypočítání toho D a tak? Zjistila bys, kdy se ta absolutní hodnota rovná nule. Takže teď víš, že nule se nerovná nikdy. To ale není výsledek příkladu, protože podle zadání se má rovnat 2, ne nule.

Podle mne: Tím, že se nerovná nule, si zjistila, že není žádný bod, kde by se mohlo měnit chování té absolutní hodnoty (tzn. že by pro x na jednu stranu od toho bodu měnila znaménko svého vnitřku a na druhou stranu ne) ((kdyby se pro nějaké x rovnala nule, pořád by to neznamenalo, že se v tom bodě musí chování té abs.h. měnit, ale mohlo by)). Takže ten vnitřek absolutní hodnoty je vždy nezáporný, nebo vždy záporný. Tak dosadím cokoliv (třeba x=0) a zjistím, že vnitřek je nezáporný. A protože je nezáporný (a jak vyplývá z predešlého, tak vždy nezáporný), tak ji prostě můžem nahradit jen závorkami. A řeší se rovnice: x2-3x+3=2. A ta už řešení má.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.04.14 17:48
avatar

Je to správně, ale já bych raději napsal, že vnitřek té absolutní hodnoty je vždy kladný nebo vždy záporný. Tvrzení, že je vždy nezáporný nebo vždy záporný, je také správné (když je vnitřek klladný, je tím spíše nezáporný) a k vyřešení případu stačí, ale takhle je to takové čistší, obsahuje to i tvrzení (již dříve zmíněné, ale uvedenou formulací jaksi opomenuté), že vnitřek abs. hodnoty (a tedy i absolutní hodnota sama) je nenulový. To by se v nějaké jiné úloze, například takové, kde by asbolutní hodnota byla ve jmenovateli, mohlo hodit.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.