Analytické úlohy, tzv. zebry. Kdo pomůže?

Od: Datum: 05.04.14 11:13 odpovědí: 14 změna: 06.04.14 11:05

Zdravím, potřebovala bych pochopit, jak se dají řešit takové ty zapeklité úlohy, říká se jim zebry. Na internetu sice nějaké návody jsou, ale každá úloha se od sebe liší a já se v tom vůbec nevyznám. A vůbec mi to nejde.

Třeba tato úloha je pro mě neřešitelná. Viz foto. Zkoušela jsem si udělat jakousi tabulku, kde jsem pod sebe vypsala města, do řádku jsem vypsala názvy oddělení a nad ně jsem plánovala zapisovat počty zaměstnanců, ale mám málo informací, dle zadaní, nejsem schopna říct, jaké oddělení jsou v jakých městech a kolik má oddělení zaměstnanců. K této úloze jsou ještě podotázky, když tak je sem potom hodím.

Děkuji někomu tpělivému, kdo mi bude ochotný to vysvětlit. Ale opravdu polopatě, jako pro blbce. Anzionka.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: liwilterhage*
Datum: 05.04.14 11:24

Zdravím Vás,

mohu se zeptat, jaké jsou doplňující podotázky? Podle těchto otázek také poznáme zda jsou zadané informace dostačující nebo nikoli. Děkuji

Ohodnoceno: 0x

Datum: 05.04.14 11:32

Doplňující podotázky:

1. Celkem kolik zaměstnanců mají dohromady oddělení v Praze a v Ostravě? (270, 370, 420, 470 nebo nelze určit)

2. Které z následujících tvrzení určitě neplatí?
a) Ekonomické oddělení má nejvíce zaměstnanců.
b) V Praze je nejvíce zaměstnanců.
c) Oddělení prodej má 110 zaměstnanců.
d) V Ostravě je oddělení vývoj.

3. Ve kterém městě může být oddělení s nejmenším počtem zaměstnanců?
a) jen v Brně
b) jen v Liberci
c) v kterémkoli městě z dvojice Brno, Liberec
d) v kterémkoli městě z dvojice Plzeň, Liberec
e) v kterémkoliv městě z dvojice Praha, Brno

4. Pokud by platilo, že oddělení vývoj je v Liberci, u kterých oddělení bychom znali zaměření oddělení i počet zaměstnanců?
a) jen u oddělení v Plzni a v Praze
b) jenu oddělení v Plzni a v Ostravě
c) jen u oddělení v Praze, v Ostravě a v Liberci
d) jen u oddělení v Praze, v Ostravě a v Plzni
e) u všech oddělení.

Datum: 05.04.14 11:52

Jen kousek:

Ze zadání víme, že v Plzni je servis a 160 lidí.

Je -li v Praze o 50 lidí víc jak v Ostravě, nemůže být v Praze 50, 110, 160 (je v Plzni), 210 (o 50 méně má být v Ostravě, nikoli v Plzni) Zbývá na Prahu 260 lidí.

Odpověď č. 1 - Praha + Ostrava - 470 lidí

č. 2: neplatí a), neboť v Praze není ekonom odd, ale Praha má nejvíce lidí.

3. nejméně - asi Brno nebo Liberec

---

na další bohužel už nemám čas

doplněno 05.04.14 13:16:

Slova o "vyplivnuté" odpovědi mě trochu mrzí, psala jsem v časovém presu a domnívala se, že jako první naťuknutí to postačí, protože u příkladů typu zebra se neustále stejným způsobem odvozuje a dosazuje. Ale nezlobím se, beru tu výtku hlavně jako poučení pro sebe samu .

Datum: 05.04.14 11:58

Bimbam: To je sice pěkné, že jste mi vyplyvl(a) výsledky, ale nevím, jak jste k tomu došel(a). Chápu jen, jak tu Prahu, těch 260 lidí. Jak jste došel(a) na součet Praha a Ostrava: nechápu. A další odpovědi taktéž nepobírám.

doplněno 05.04.14 13:19:

Nemyslela jsem to zle, to vyplivnutí. A tímto se omlouvám i za pravopisnou chybku, které jsem se dopustila. Upřímně se stydím. A omlouvám se, jestli jsem byla neomalená. Ale takových řešení, kde jsou jenom výsledky a žádné logické vysvětlení je plný internet. Reagovala jsem zbytečně tvrdě. Promiňte.

Od: liwilterhage*
Datum: 05.04.14 11:53

V případě těchto podotázek máte dostatek informací, které Vám umožní jistě odpovědět na dané otázky. Já osobně tento typ příkladů řeším velmi podobným způsobem, jak jste uvedla výše.

Nejdříve si napíšete vedle sebe například daná města. A pak k nim přiřazujete jednotivé informace, které Vám vyplývají z uvedených výroků, které víte.

Důležitý je výrok čtvrtý, ze kterého s jistotou vyplývá, že v Brně je prodej a v Plzni je servis. Potom následně díky druhému výroku (V oddělení servisu pracuje 160 zaměstnanců) máme všechny informace týkající se Plzně - servis, 160 zaměstnanců.

1. Ekonomické oddělení není v Praze. Jelikož víte, která oddělení jsou v Brně a Plzni, pro Prahu Vám potom zbývá vývoj nebo výroba.

3. Oddělení v Praze má o 50 zaměstanců více než oddělení v Ostravě.

Ze všech hodnot pro počet zaměstnanců - 50, 110,160,210 a 260, jsme přiřadili 160 k Plzni, takže Vám zbývají hodnoty 50,110 a 210,260 pro další města. Výrok udává, že v Praze je více zaměstnanců než v Ostavě a to o 50. A tento rozdíl splňují hodnoty 210 a 260. (Protože 260 - 210 = 50 ale 110 - 50 = 60 zaměstanců) Tak můžeme přiřadit k Praze počet zaměstnanců 260 a k Ostravě 210.

Nyní tedy pokud si získané informace shrneme:

Praha - 260, oddělení vývoje nebo výroby

Brno - prodej, počet zaměstnanců 50 nebo 110

Plzeň - 160, servis

Ostrava - 210, oddělení ekonomické, výroba nebo vývoj

Liberec - oddělení ekonomické, vývoj nebo výroba, počet zaměstnanců 50 nebo 110

A i když nyní s určitostí nemůžeme jistě přiřadit některé informace ke všem městům, k zodpovězení podotázek jsou přiřazené informace dostačující.

Doufám, že můj výklad byl pochopitelný a dostačující.Kdyby jste si i nyní nebyla jista, nějakou odpovědí na podotázky. zeptejte se :)

Ohodnoceno: 2x

Datum: 05.04.14 12:07

Moc děkuji, za vaše vysvětlení, pochopila jsem to. Ještě budu nějaké příklady procvičovat, tak když tak sem budu házet, to co nevím.

Datum: 05.04.14 14:54

Tak další příklad a už jsem v koncích. To není normální, já jsem asi blbá!

Pepa má mořské akvárium a v něm pět různých druhů ryb (bodloci, klauni, pomci, sapini a očka), od každého druhu má jiný počet (1, 3, 4, 5, 7). Každý druh ryb má jinou cenu za jeden kus (260 Kč, 420 Kč, 520 Kč, 1 100 Kč a 1 200 Kč).
Víme, že:
* Jeden pomec stojí stejně jako dva sapini dohromady.
* Nejdražší ryba je v akváriu pouze jednou.
* Klaunů je o čtyři více než sapinů, a to stejně jako sapinů a oček dohromady.

1) Které z následující tvrzení je určitě pravdivé?
a) Pouze jedna ryba v akváriu stojí 1 100 Kč.
b) Očko je dražší než sapin
c) Všichni pomci v akváriu stojí dohromady právě 780 Kč.
d) V akváriu je právě dvakrát více klaunů než oček.
e) Žádné z uvedených tvrzení není pravdivé.

2) Které z uvedených pořadí odpovídá možnému pořadí ryb od nejpočetnějšího (vlevo) až po jednu rybu (vpravo)?
a) klauni, očka, sapini, bodloci, pomci
b) klauni, pomci, očka, sapini, bodloci
c) klauni, pomci, sapini, očka, bodloci
d) očka, sapini, klauni, pomci, bodloci
e) Žádná možnost není správná

3) Kolik může být v akváriu ryb s cenou 260 Kč za kus? (jen jedna, jen tři, jen čtyři, jen sedm, kterýkoli počet z dvojice tři, čtyři)

4) Kolik stojí dohromady jedno očko a jeden klaun? (940 Kč, 1 460 Kč, 1 520 Kč, 1 620 Kč, nelze jednoznačně určit)

Datum: 05.04.14 20:09

jen tak na první pohled jsou v akvariích 4 očka.

Ale to je to nejjednodušším ro jsem asi moc nepomohl. Jenže: Ponec je dražší než sapin, sapin tedy není nedražší a není jen jeden. Klaunů je tedy alespoň 4 +3 = 7. ale víc jich být nemůže. Takže víme:

v akváriích jsou 4 očka, 3 sapini a 7 kaunů. To už je určitý základ, zatím končém. Jsou ale i další zřejmé fakty.

Datum: 05.04.14 20:19

Na první pohled jsou v akváriu 4 očka. Tak já jsem asi slepá nebo co. *zed*
Jak zjistím ty 4 očka?

Datum: 05.04.14 20:33

...od každého druhu má jiný počet (1, 3, 4, 5, 7)
...Klaunů je o čtyři více než sapinů, a to stejně jako sapinů a oček dohromady.

Z těchto dvou podmínek je jasné, že platí pro 7 klaunů, 3 sapiny a 4 očka. Jiné možnosti nepřicházejí v úvahu.

Datum: 05.04.14 23:00

Přesně.Ostatně, klaunů je o 4 víc a zároveň o očka víc než sapinů.

Dále vidím, že cena ponce je dvojnásobek ceny sapina, a jediné dvě ceny, z nichž jedna je dvojnásobek druhé, jsou 260 (což tedy bude sapin) a 520, což bude pomec. Pomec tedy není nejdražší (nestojí 1200). nejdražší je bodlok a je ho jeden kus, pomců je tedy 5-

doplněno 05.04.14 23:26:

To už je dostatek infirmací k zodpovězení všech otázek.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 06.04.14 10:10

Děkuji moc Kartáginče. Sedla jsem si na to a už chápu (ty rybičky). Půjde na další úlohy, ale nevidím to moc optimisticky.

Datum: 06.04.14 10:51
Zdravím. Úlohy tohoto typu jsou mou láskou už od dětství. Již tenkrát jsem si vytvořila systém, který používám do dneška: Na čtverečkovaný papír si udělám tabulku, kde jsou všechny možnosti. Dále si podle podmínek značím kolečkem jasné ANO a křížkem jasné NE. Čím více značek přibývá, tím jasnější je správný výsledek... Třeba Vám to také pomůže. M
Ohodnoceno: 1x

Datum: 06.04.14 11:05

Takže další úloha, jak jsem na ní šla. Délku cest jsem si označila čísly 1 až 4, s tím, že 4 je nejdelší a 1 nejkratší. Zjistila jsem, že Bára (kaňon řeky), a vím, že není nejkratší, takže kaňon řeky může být 2,3,4. Jana šla přes jezero. David šel přes nejdelší cestu, takže šel cestou 4. Tudíž na Bářinu cestu zbývají čísla 2 nebo 3.

Když to shrnu, na co jsem přišla:
Pavel --- horské sedlo --- 1 nebo 2 nebo 3
Bára --- kaňon řeky --- 2 nebo 3
Jana --- jezero --- 2 nebo 3
David --- náhorní plošina --- 4

Tím pádem mi vychází výsledky 44 (d), 45 (c), 46 (b). Tak co, jak jsem na tom, šla jsem na to dobře?

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.