Potřebuji opravit gramatické chyby ve větách

Od: Datum: 26.03.14 20:53 odpovědí: 1 změna: 27.03.14 02:49

Dobrý večer,

jelikož píšu jeden článek a nejsem si jistá, zda v něm nemám nějaké chyby. Chtěla bych vás tímto požádat o kontrolu těchto následujících vět či jejich útržků s doplněním toho, v čem si nejsem jistá. Budu vděčná i za jiné upozornění, pokud si všimnete nějaké gramatické chyby.

..., že když někdo řekne Jak si kdo ustele, tak si lehne, určitě mluví o tom, že... - Musí být za řekne dvojtečka či ne?

V podstatě nám říká: Co si kdo nadrobí, to si také musí sníst - Musí i zde být dvojtečka a jak je to s uvozovkami?

jestliže-li - Můžu použít ve větě toto slovo, je to gramaticky správné?

Naznačuje nám, že každé naše počínání a jednání má své následky, a ty si s sebou musíme nést. - Má být mezi následky a spojkou a čárka?

...vždy o něco těžší, aniž by to byla jejich chyba. - Píše se zde čárka nebo ne?

Proto bychom je neměli odsuzovat, ale naopak podat jim pomocnou ruku. - Může být tato věta tak formulována nebo musí být mezi naopak a podat nějaká pomlčka apod.?

...,protože se nám snad v ničem nedařilo začínaje problémy ve škole či v práci a konče ztrátou naší blízké osoby. - Mají zde být nějaké čárky - myslím tím např. před začínaje a mám vůbec tento přestupník srávně formulován?

...musíme z toho koutu vstát, pokusit se překonat překážky, které nám život nastražuje, a jít si za svými cíli. - Mám zde dobře čárky? Myslím tím hlavně mezi nastražuje a spojkou a.

Jak si kdo ustele, tak si lehne - Pokud tuto větu někde pužívám jako přísloví, musí zde nutně být uvozovky či nemusí?

Myslím si, že toto přísloví je vůči těm, kteří za své problémy nemohou, sobecké. - Mám zde psát tu čárku před sobecké?

Na druhé straně bychom se však měli pokusit každý den si tu postel hezky ustlat a hlavně pokud někdo nebude mít sílu... - Mají zde být nějaké čárky či jiná interpunkce?

Děkuji moc předem všem, kdo byli ochotní mi pomoct. :)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.03.14 02:49

sakra, tady to bylo asi nějaký divoký... :)
první věty vypouštím, už jsem to zapomněl, a teď to zjišťovat nebudu (jen si doufám pamatuju, že pokud by se to dalo do uvozovek a byla to celá věta, tak tečka za citovanou větou se mění na čárku, takže je před uvozovkama - A pak pravil: "Blabala blabla bla, bla bla bla bla blááááá," což se mi velmi líbilo. )

jestliže-li - Můžu použít ve větě toto slovo, je to gramaticky správné? - není

Naznačuje nám, že každé naše počínání a jednání má své následky, a ty si s sebou musíme nést. - Má být mezi následky a spojkou a čárka? jo (evidentně nějaká příčinnost - řečeno neodborně)

...vždy o něco těžší, aniž by to byla jejich chyba. - Píše se zde čárka nebo ne? píše (jako , a není, ve smyslu , ale není)

Proto bychom je neměli odsuzovat, ale naopak podat jim pomocnou ruku. - Může být tato věta tak formulována nebo musí být mezi naopak a podat nějaká pomlčka apod.? obojí - záleží, jestli to chci zdůraznit

...,protože se nám snad v ničem nedařilo začínaje problémy ve škole či v práci a konče ztrátou naší blízké osoby. - Mají zde být nějaké čárky - myslím tím např. před začínaje a mám vůbec tento přestupník srávně formulován? - čárka jo (zase neodborně - nemusí to tam bejt, je to doplnění řečeného); lepší zní počínaje (a je to přechodník, přestupník je nějakej chuligán...)

...musíme z toho koutu vstát, pokusit se překonat překážky, které nám život nastražuje, a jít si za svými cíli. - Mám zde dobře čárky? Myslím tím hlavně mezi nastražuje a spojkou a. určitě (po vedl. větě následuje zas hlavní, ta vedlejší se musí oddělit)

Jak si kdo ustele, tak si lehne - Pokud tuto větu někde pužívám jako přísloví, musí zde nutně být uvozovky či nemusí? nemusí

Myslím si, že toto přísloví je vůči těm, kteří za své problémy nemohou, sobecké. - Mám zde psát tu čárku před sobecké? jo (totéž co ob příklad výše, jen je to část hl. věty)

Na druhé straně bychom se však měli pokusit každý den si tu postel hezky ustlat a hlavně pokud někdo nebude mít sílu... - Mají zde být nějaké čárky či jiná interpunkce? jo jo , a hlavně (zdůraznění, není to obyč. souřadné spojení) , pokud (vedlejší věta)

Ohodnoceno: 2x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.