Školní úraz

Od: Datum: 25.03.14 14:03 odpovědí: 12 změna: 26.03.14 12:29

Syn měl poslední hodinu v pátek ve škole úraz, proběhl pro míč protženou sítí, za ní byl natažený drát a poranil si kořen nosu, čelní a temení část hlavy, při pádu si zlomil ukazováček na pravé ruce. Učitel mi pouze zavolal, že mi ho posílá domů, protože mu syn řekl, že dojde (o uvedených poraněních se nezmínil). Raději jsem mu šla naproti, syn se klepal, byl bledý a po prohlédnutí jsem zjistila výše popsaná poranění, navíc měl na obou pažích velké pohmožděniny. Učitel zřejmě žádný zápis o úraze nesepsal (asi v pátek odpoledne pospíchal domů). Okamžitě jsme jeli do nemocnice, kde mu udělali kompletní vyšetření a máme i lékařskou zprávu. Tu jsem poslala E-mailem do školy i s upozorněním na nebezpečí na školním hřišti. Úraz se stal v pátek, dnes je úterý a zatím se mi nikdo ze školy neozval. Pouze synovi bylo zástupkyní ředitele doporučeno, aby příště síť oběhl (nechci domýšlet, co by se stalo, kdyby byl sy vyšší a místo nosem narazil do napnutého - nechráněného drátu v oblasti krku) a učitel, který byl u úrazu se ho zeptal, copak se mu stalo, když viděl, že má na ruce sádru (?) Jak mám postupovat dál, když škola nekomunikuje a zřejmě je jim úraz syna "šumák"? Má syn nárok na odškodnění? Děkuji předem za radu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.03.14 14:12
avatar

Zřejmně jen osobní jednání na půdě školy. Trvat na sepsání úrazu /případně svědectví učitele a žáků/. Škola je za žáky odpovědná a na odškodnění určitě nárok máte. Prostě to zkoušejí jestli budete důsledná. Pro ně to příjemné nebude přiznat zranění žáka. Nebát se a konat!

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 25.03.14 14:19

když škola nebude chtít komunikovat, je možnost obrátit se na krajský školský úřad, mohli by vám pomoci

Ohodnoceno: 5x
 
Od: jaberuska*
Datum: 25.03.14 14:49

Děkuji, pokusím se bojovat dál.

Od: buss
Datum: 25.03.14 14:29

Kontaktovat jste měla školu osobně, je jistě pojištěná. Synek zřejmě ve škole řekl, že mu nic není, když ho neposlali k lékaři. Jde přece o váš zájem, nečekejte.Je i o odpovědnost školy, jaký byl dohled.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 25.03.14 15:08

A to vám učitel zavolal "posílám vám syna domů" a neuvedl důvod? A pokud ne, vás to nezajímalo? Už jen to, že jde domů pokud se mu něco stalo znamená, že má něco víc než "odření koleno". A zároveň si myslím, že po "setkání" s drátem se to neobejde bez povrchových poranění a zvláště tady v oblasti obličeje/hlavy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.03.14 16:12
avatar

Zdravím, je fuk, co řekl Váš syn učiteli. Učitel, v jehož hodině se úraz stane, má povinnost vést o každém zranění záznam, má povinnost kontaktovat rodiče a v případě úrazu hlavy je nezbytné s žákem počkat na příchod rodiče. Jedná se jasné zanedbání povinností učitele, pokud by syn cestou omdlel a přejelo ho auto, kdo si na tom co vezme?

Ve školce se mi stalo něco podobného a vím, že naši byli hodně naštvaní a zvažovali podání trestního oznámení (nebo žaloby, netuším, co se podává), za zanedbání péče. Ve Vašem případě bych s tím neváhala, jednání školy (oběhnout síť?) je na facku.

Na odškodnění nárok amozřejmě má, úraz se stal na půdě školy. Šla bych přímo za ředitelem a to, že syna po úrazu hlavy poslali bez dozoru domů, to by si za rámeček nedali.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: ccc
Datum: 25.03.14 17:41

Zajděte do školy s lékařskou zprávou. Škola je pojištěna a je to jen administrativní záležitost pro ředitele. Musí poslat oznámení o úraze ČŠI, a pojišťovně. Vy, po doléčení si necháte napsat od ošetřujícího lékaře bodové ohodnocení. Učitel asi netušil, že ten úraz je tak velký. Právě z tohoto důvodu, že to nikdo dopředu neví, co se z toho vyklube, se musí evidovat každý úraz, třeba i jen píchnutí vosou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd*
Datum: 25.03.14 18:22

Škola je za žáka odpovědná a na úrazy pojištěná.

Zajděte za ředitelem školy a zkontrolujte záznam o úrazu - pokud není nebo není kompletní, tak ho na místě sepište podle lékařské zprávy. Jednání učitele po úrazu sepište písemně a jedno vyhotovení s potvrzením převzetí si nechte. Nechat žáka po úrazu hlavy odejít samotného je hrubá chyba, kterou nejde přejít jako "nic se nestalo" (klidně se po odchodu mohl složit kvůli krvácení do mozku). Pokud úraz nesepsal, tak o opět písemný záznam že to neudělal.

Jde o to, že 1. podobná chyba po úrazu může příště zavinit trvalé následky na zdraví a 2. bez záznamu o úrazu škola může tvrdit že úraz byl jiný a muselo se mu to stát až mimo školu.

Natažený drát za děravou sítí je problém a škola by ho měla hned řešit = síť opravit nebo drát obalit např navléknutím kusu hadice. Ano, naběhnout na drát krkem by byl průšvih, u toho jde o život.

Pokud škola nebude jednat, tak má svoje nadřízené = stížnost na jednání školy, opět prokazatelě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.03.14 18:37

Souhlas s ostatními. Škola odpovídá za úraz žáka, který se stal v době vyučování nebo na akci pořádané školou. Že se úraz ve škole stal, na to jsou svědci. Připomenu, co ještě zde nebylo řešeno. Odškodnění musíte žádat písemě. Ústní dohoda je o ničem. Škola musí k hlášení pojistné události doložit písemnou žádost rodiče o odškodnění, lékařskou zprávu, bodové ohodnocení ůrazu. Pokud nebudou chtít komunikovat, má každá škola svého zřizovatele (obec, kraj nebo soukromá).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jaberuska*
Datum: 26.03.14 08:09

Děkuji všem za odpovědi, které mi dodaly adrenalin a dnes s manželem jdeme do školy. Ještě k jednomu vašemu dotazu, učitel mi volal po vyučování, že se syn o TV bouchl do hlavy, ale že mu řekl, že dojde. Již jsem psala v dotazu, že o ostatních zraněních se nezmínil, zřejmě ho ani neprohlédl. A v době telefonátu už musel být syn na cestě, protože ke škole to je cca 8-10min. a já ho potkala skoro už u cíle, když jsem mu šla naproti. Uvidíme, co se dozvíme a určitě napíšu výsledek

doplněno 26.03.14 08:29:

Tak jsem právě obdržela první písemnou odpověď ze školy od třídní učitelky. Tak jsem se dozvěděla, že zpráva o úraze již byla zapsána a pojistná událost byla odeslána na pojišťovnu (najednou to po několika urgencích jde)...ale zbytek zprávy jsem pochopila tak, že můj syn svým úrazem porušil bezpečnostní pravidla a přísný zákaz učitele...takže asi nakonec svedou na syna, že ublížil nataženému nechráněnému drátu na hříšti. O pochybení učitele žádná zmínka. Do školy to tedy určitě dnes vyšeřit půjdeme. Jen pro zajímavost, něco podobného se ve škole stalo před časem. Syn manželova kamaráda byl napaden spolužáky o vyučování a jeho otec byl vyzván k tomu, aby si ho vyzvedl - tím pro školu vše skončilo...

Datum: 26.03.14 09:08
avatar

Nenechte se odbýt a žádejte nápravu (natažený drát nemá blízko dětí co dělat, pokud se nejedná o nutnou dočasnou opravu, a to ani v případě, že by nějaké dítě neposlechlo). Pokud se k tomu škola nebude mít, žeňte to výš.

doplněno 26.03.14 13:16:

Pokud je na pozemku, kde se děti pohybují, nebezpečné místo, nestačí jen vyjádření učitele, že chlapec neposlechl. Škola prostě musí pozemek upravit tak, aby se děti k nebezpečnému místu nedostaly. Nebo myslíte, že když budu mít na dvorečku trčící hřebíky z plotu a dítě se mi tam napíchne, že stačí říct "on neposlechl" a jsem z obliga?

To se mýlíte, aspoň tedy u mateřských škol, co se jejich pozemku týče.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ccc
Datum: 26.03.14 12:29

Je jedno, zda si úraz zavinil neposlušností, či to byla zlá náhoda. Je to školní úraz. A učitel také nebude postižen.Jde o to,aby byl úraz přiznán, oznámen a vy byli odškodněni. Škola žádné sankce mít nebude. Sankce by měla pouze v případě, že by pozdě úraz nahlásila.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.