Fyzika mikrosvěta, fotony, mikrosvět

Od: Datum: 18.03.14 18:12 odpovědí: 2 změna: 18.03.14 20:38

Ahoj.
Mám před maturitou a bohužel i na naší škole, jako asi na většině se najde učitel, který si na dětech kompenzuje to, že nikdo z jeho předmětu nematuruje.
Fyzikářka nás nehorázně dusí a máme psát pololetku z fyziky mikrosvěta, což bude (na konci března!) naše první známka. Na net nám vyvěsila vzorové příklady, ale já ani nevím, jaké vzorce na to použít.

Není tu nějaká dobrá fyzikářská duše, která by mi pomohla vyřešit alespoň nějaké příklady? Abych se měla podle čeho učit? Je to pro mě španělská vesnice. Jsem z toho zoufalá.

Děkuji!Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hm®
Datum: 18.03.14 19:43
avatar

Vybavuje se mi, že energie fotonu závisí na jeho frekvenci. Podle wikipedie pro foton platí E=h*f, kde h je Planckova konstanta a f je frekvence záření. A jelikož fotony se pohybují rychlostí světla (když jsou samy to světlo), tak vlnová délka záření (ve vakuu) bude d=c/f, kde c je ta rychlost světla (ve vakuu).

Příklady 1 a 2 jsou jen na dosazení do vzorce, u 3 spočítáme celkovou dodanou energii za 24 hodin a vydělíme energií fotonu s daným parametrem, 4 a 5 jsou podle mne stejné a je to zas jen dosazení do vzorce (zjistit f, když známe E), 6 a 7 jsou zas stejné a jsou podobné 4, ale část energie fotonu ještě zbyde a ta se změní na kinetickou energii elektronu (u 7 se z té kin. energie zjistí pomocí známého vozrce rychlost), 8 a 9 jsou zas podobné (vztah energie a vlnové délky, resp. frekvence) a 10 - furt dokola to samé (určit kin. energii elektronů a z ní frekvenci/vlnovou_délku záření).

Jen připomenu, že 1eV je energie, kterou získá elektron urychlením napětím 1 V (dvě desky, napětí mezi nimi 1 V, volný elektron se pohybuje od jedné ke druhé (od záporné ke kladné), získá tím energii 1eV). Zjednodušeně E=Q*U, kde E je energie, Q náboj, U urychlující napětí;

takže 1 eV (elektronvolt) = náboj_elektronu * 1volt = 1.602 * 10-19 [J]

Doufám, že jsem to dal dohromady dobře.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: 3axel
Datum: 18.03.14 20:38

doporučuji fyzikální web aldebaran.cz. je tam sekce, kde i počítají příklady

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.