Hospodaření s voudou na větších farmách

Od: Datum: 04.08.13 14:59 odpovědí: 5 změna: 05.08.13 15:49
avatar

Dobrý den, letošní sucha mě přivedla k otázce, jak to vlastně dělá nějaká biofarma v hospodaření s vodou? Aby jí to prostě rostlo, neuschlo a ještě vidělali. Ale asi bych potřeboval napřed vědět, jestli letošní sucha nejsou opravdu velký extrém, dlouho nevídaný?

U nás teda asi ano (Luhacovice). 2 měsíce nesprchlo tak, aby to na půdu mělo nějaký vliv. Denně na zálivku spotřebuju 1 plechový 200L sud, což jsem si spočítal na 15 Kč a to máme malou zahrádku (20m2).

Jak to obecně chodí na farmách s vodou? Běžně se tam denně spouštějí kropiče, na hektary úrody? Nebo to jde i nějak bez denního zavlažování, volbou rostlin, či nějaké jiné fígle?

Ta biofarma mě zajímá proto, že dělám v podstatě také "bio", tak jestli se to nějak neliší i v zavlažovacích postupech od nebio.

Nebo jak na tom jsou třeba vaše větší záhony, kde nezalíváte. Brambory, kukuřice, slunečnice a tak? Nám ty zemáky samozřejmě poschly.

Není tu někdo kdo má přímou zkušenost z nějaké farmy? Děkuju :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 04.08.13 15:18
Zalezi co je podle vas farma. Pokud ale vezmete normalni produkci potravin (zeli, hrasek, ...) tak ta se ponejvice pestuje v polabi a zavlazovanj je napajeno z vrtu nebo promo z rek. V teto oblasti je ake pomerne vysoka spodni voda. No a v kopcich se holt nezavlazuje. Nezalezi na tom, jestli mate bio be ne.
Jinak pokud to nekdo mysli se zavlazovanim vazne, tak jedine vlastni zdroj vody. Nebo mit napojenou uzitkovou vodu. Zavlazovat pitnou je likvidacni.
doplněno 04.08.13 15:19: Pardon. Co je podle vas vetsi farma? 5ha osazeneho.jernou plodinou? Nebo kolik.rozlohy.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: neon®
Datum: 04.08.13 16:01
avatar

Cokoli, co ma nekdo na uziveni. Nevim z kolika se nejaky skromny biofarmar uzivi. Ale dejme tomu 1ha a vice osazeny ruznyma druhama zeleniny.

Od: paw®
Datum: 05.08.13 15:49
1ha je zoufale malo. Myslkm, ze na uziveni je treba kolem 20 ha a vice. Musite pocitat s tim, ze biozemedelstvi ma oproti klasice 3x nizsi vynosy.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 04.08.13 15:24

U nás na horách se nezavlažuje a přes úmorná vedra je úroda nadprůměrná. Asi je to tím, že při takovém počasí v noci spadne rosa a to tak, že do 10ti hodin dopoledne druhý den je nejlépe chodit v gumákách jak je mokro. Já nejraději ráno po trávě chodím bosa.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.08.13 15:51
avatar

Základ je opravdu vlastní kvalitní pramen ze spodních vod, kdy je možné neustále čerpat vodu bez vyschnutí (takže klidně 20-50m vrty). Pak se ještě více šetří přes silný čerpadla co čepujou jen v okamžiku několika hodin odpoledního a nočního produ přes nějaký regulační automat do velkokapacitních nádrží, které jsou co nejvíc nad úrovní pole či zahrady. A pak se fyzikou tlakem voda zadarmo spouští na zavlažování, které se většinou kombinuje se zavlažovací sítí z plastových či kovových trubek rozložených podle potřeby. Takto organizované umožní jen dlouho provádět servis a kontrolu aniž by člověk musel nějak vykonávat vysoukou fyzickou zátěž. Snad to pomůže tohle, ale řešení pro malé a střední farmy, ale asi ideální postup

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.