Technické kreslení - truhlařina

Od: Datum: 11.12.12 18:20 odpovědí: 4 změna: 12.12.12 08:12

Hezký večer,

rád bych věděl od šikovného truhláře - profesionála, zda se pro technické kreslení v truhlařině používá obdobný program jako ve strojírenství (Solid Works, Auto Cad, Vari Cad...atd...) nebo mají-li truhláři svůj vlastní sortware třeba s přednastavenýma druhama laminodesek, svým spojovákem a podobně. Na domácí kutění používám Solid Works nebo papír a tužku, ale napadlo mě, co používají profesionální truhláři - návrháři. Jako mají stavaři svůj Archi Cad (a asi toho budou mít taky víc).

Děkuju všem za postřehy a příspěvky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.12.12 18:23
avatar

Užitečný k truhlařině, jak ke strojařině, stavařině je Autocad, ale musí potom dotyčná osoba znát technické kreslení a promítání, snadný je SolidWorks, ale já radši 2D v Autocadu :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 11.12.12 18:27

Já mám zase radši Solid, možná proto, že Aut Cad jsem naposledy otevřel asi před 6ti lety, ale jen mě tak napadlo, jestli truhláři nemaj něco vlastního.

Datum: 11.12.12 18:27
avatar

Přijde na to, co chcete kreslit. Klasické výrobní výkresy kreslím v AutoCADu , protože SolidWorks je cenově poněkud mimo rozsah a obdivuji, že jste si ho pořídil jen na domácí kutění. V Solidu jsem kreslíval nějaké věci pro pětiosá obráběcí centra - ale to už není truhlařina, ale spíše výroba forem a modelů. Hodně se používá také TurboCAD, ten byl (možná i je) ve verzi 2D free.

Potom ale existuje skupina SW, která se dodává s CNC stroji, přičemž jejich použitelnost mnohdy přesahuje potřeby programování stroje a dají se použít i na kreslení. Ale to je spíše okrajově, zdaleka ne každý truhlář má CNC.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.12.12 08:12
avatar

v truhlářské firmě nedělám, ale jak jsem časem zjistil, zaměření až tak moc nesouvisí s typem programu.

Co se týká například ACADu, jak mají strojaři knihovny šroubů a matic, jak mají elektrikáři knihovny značek, jak mají stavaři knihovny oken a futer, pak truhláři asi budou mít navymýšlené nějaké vlastní knihovny, nějaké vlastní šrouby, panty, zarážky, přednastavené druhy laminodesek atd, jak by se dalo u truhlařiny čekat.

V ostatních programech to bude nepochybně stejné. Například v Solid worku existuje modul na plechové díly. Kdo nedělá plechové díly, ten si ho nemusí kupovat.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.