Nejste přihlášen/a.
Dobrý den ,
prosím o radu zakoupil jsem nový notebook a nechal si instalovat základní první spuštění ale doma na nově připojeném počítači je hláška o nepřipojení k síti. Dosavadní notebook mám připojený k síti kabelem - nový má připojení ke kabelu redukcí. Dotaz tedy zní je připojení od poskytovatele jen pro jedno zařízení /jedna adresa / a pak nahlásit změnu? Prodavač mně ujistil , že problém nebude. Za dobrou odpověď předem děkuji a jsem s pozdravem . Olin
Proboha jakou redukcí?
Pro začátek zkuste odpojit síťový kabel od starého notebooku a zapojit ho do nového.
Jinak si budete muset doma buď nastavit wifi, nebo koupit nový kabel a připojit ho na jednu stranu do switche a na druhé do nového notebooku. Od stávajícího notebooku předpokládám vede kabel do switche, který má více pozic (zdířek). Tak nový kabel připojit do jedné z nich.
Souhlasím, jako první test je potřeba vytáhnout kabel ze starého a píchnout ho do nového, jestli v něm bude fungovat internet. Bez tohoto testu se nedá posoudit situace.
A také jsou potřeba další informace, jako třeba kdo je poskytovatel internetu a jakým způsobem je řešeno připojení? Router, modem, wifi modul, drát ze zdi?
Otázka zní, připojujete notebook k internetu napřímo bez routeru, tedy např. kabelem, který Vám zavedl ISP (poskytovatel netu) domů nebo co vede z modemu, anebo už máte router a zkoušíte oba notebooky připojit současně a ten nový nedostává IP adresu?
Ať je to jakkoliv, tak hláška "Připojení k síti není k dispozici" znamená ve Windows, že došlo k náhodnému přidělení adresy z rozsahu 169.254.x.y, protože nedostal IP adresu z DHCP serveru nebo počítači nikdo třeba ručně nenastavil platnou IP adresu. Obvykle byste měl mít na PC adresy z rosahů 192.168.x.x, případně 10.x.x.x, vzácněji cokoliv mezi 172.16.0.1 - 172.31.255.254. Další variantou je veřejná IP adresa, pokud jste se rozhodl notebook připojit přímo bez mezičlánku jako třeba router.
V prvním scénáři, ač není úplně dnes běžný kvůli Wi-Fi routerům a kombo modem/router od ADSL a kabelových ISP, je problém, že někteří provideři si hlídají MAC (fyzickou) adresu síťového rozhraní, které si tam připojíte (PC, server, notebook, router, atd.), tudíž v takovém případě pak DHCP server poskytovatele a jejich firewall odmítne komunikovat s MAC adresou. Toto se dá řešit buď naklonováním povolené MAC adresy do nového zařízení (většina síťových karet a routerů to dovoluje), anebo lépe kontaktováním ISP, že máte novou MAC adresu a tu Vám hodí na whitelist.
Pokud se Vám to děje v případě, že již máte (Wi-Fi) router, tak třeba může antivir nebo nevhodně nastavený firewall na novém notebooku blokovat porty 67 a 68, které používá.
Pak je tu ještě jedna možná varianta, proč to nefunguje, pokud připojujete PC napřímo do kabelu od ISP.
Někteří poskytovatelé internetu používají statické IP adresy bez DHCP. Tedy že místo DHCP serveru, který nastaví IP adresy, masku sítě, DNS servery toto musíte udělat Vy.
Třeba takto to má jeden zdejší lokální ISP na Praze 6, že adresu si musíte do koncového zařízení nabušit sami podle údajů ze smlouvy. Takže pokud bych třeba odpojil router a dal tam jiný router nebo místo něj počítač, tak by to taky přestalo fungovat, dokud bych nenabušil patřičné údaje sám
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.