Přechod na Linux

Od: odpovědí: 17 změna:

Dobrý večer,

už delší dobu se zajímám o linuxové distribuce a to hlavně proto že už mi občas leze krkem to že windows neustale sbírá data atd. Pak bezpečnost a hlavně to soukromí.

Zajímá mě jak nejpohodlněji přejdu i s mýmy daty na nějakou distribuci linuxu.

Jaký postup mi poradíte? A jaká distribuce je nejlepší? Přemýšlel jsem o xubuntu jelikož má xcfe a je hezčí než ubuntu a pak třeba Mint nebo Suse.

17 odpovědí na otázku

 

 


3x
avatar jenyk
S úspěchem provozuji Mint. Ten mi vyhovuje.
Data máš jistě na nějakým jiným disku než systém, že. Takže o nic nejde.

ano Mint lze také doporučit, i vedle ubuntu je to skutečně dobrá volba. A to možná právě proto že je z UBUNTU odvozen, takže má vlastně společný základ. Jeho výhodou je také trochu konzervativnější vzhled uživatelského rozhranní, s jehož poznáváním nebudete mít téměř žádný problém. Nejsou tam žádné nečekané designové specialitky typu "aktivní roh", "přepínání ploch v dashboardu", menu "aplikací přes celou obrazovku a bez odkazů na uživatelské složky" a podobně. Mint má prostředí konzervativnější a snadno se do něj vpravíte pokud máte zkušenost s XP a windows 7.

Když mě wokna tak rozčílily, že jsem je přeinstaloval Linuxem Mint, má lepší polovička ani nepoznala, že sedí u úplně jinýho operačního systému.
Takže na běžný ovládání stejný jako wokna, neotravuje to každou chvíli, že systém vyžaduje restart za účelem vylepšení a po instalaci systému je drtivá většina potřebných programů připravena.

 


3x

Je to skoro jedno, nakonec si jich vyzkoušíš víc (třeba 10) a pak si nějakou distribuci vybereš.

proč by jich chtěl zkoušet 10, představte si běžného uživatele který chce zkusit tu se kterou potenciálně bude mít nejméně problémů a která má nejširší možnou uživatelskou podporu, zkuste takovému jednu doporučit. Chápu vaši odpověd, pro geeka je správná, ale ne pro běžného uživatele, zkuste se do něj trochu vžít, on nejde do linuxu kvůli tomu že by chtěl poznávat distribuce jako na běžícím páse. Chce používat jednu, optimálně doporučenou jeho potřebám a ideálně ji už nemuset v budoucnu měnit.

On není obyčejný uživatel, protože ví, co je xfce. Zbytek vysvětlovat nemusím.

 


2x

Velmi doporučuji tu distribuci kterou dnes používá drtivá většina uživatelů a která má vždy podporu těch komerčních subjektů které pro linux něco dělají (například steam platforma měla oficiální podporu hlavně pro ubuntu a později se přidávala podpora dalších distribucí i to svědčí o tom že volba ubuntu je nejméně potenciálně problematická protože takto postupují téměř všichni a ubuntu podporují "až v první řadě" pokud se bavíme o linuxových distribucích)

Ubuntu má také fantastickou podporu na webu askubuntu.com kde lze najít řešení prakticky jakéhokoliv problému a to to velmi rychle bez komplikovaného hledání a listování nekonečnými diskusními vlákny. I to je rozhodně silný argument ve prospěch ubuntu distra.

Doporučuji nejdříve zálohovat všechna data na windows pomocí například nějakého cloudového úložiště (typicky třeba MEGA.nz, které nabízí 50GB úložiště zdarma, takže pokud se do toho limutu s daty vejdete je to ideální cesta) ... pak při instalaci ubuntu zvolíte možnost "přepsat vše - čistá instalace" a na ubuntu si nainstalujete klienta tohoto cloudového úložiště odsud mega.nz/... . ten pak automaticky zajistí stažení vašich dat zálohovaných na předchozí windows platformě a budete mít výhodu čisté linuxové instalace bez jakýhkoliv komplikací. Xfce bych rozhodně nevybíral jen proto máte nyní pocit že je heztší než ubuntu, věřte že později oceníte jiné věci než jak krásný vám desktop připadá a že ubuntu se dá velmi jednoduše pomocí GNOME doplňku přizpůsobit jakémukoliv vzhledu, například takto vypadá můj ubuntu desktop a to jen díky jednomu jedinému doplňku "GNOME TO PANEL" který si do ubuntu můžete nainstalovat jediným klepnutím.

Přechod na Linux

rovněž doporučuji z důvudu minimalizace možných problémů vždy používat poslední verzi 19.10 zde namísto LTS protože verze 19.10 například už v sobě má ovladače nvidia karty a vy je nebudete muset instalovat ručně dodatečně.

kdyby se vám ani vzhled který vytvoří doplněk DASH TO PANEL a který se velmi podobá w10 nelíbíil a chtěl jste něco podobnějšího třeba systému Apple MacOS,není problém stačí si nainstalovat opět jeden doplněk "DASH TO DOCK" a máte vzhled systému Apple MacOS X, takže kvůli vzhledu určitě nevybírejte jiný desktop tím méně pak xfce nebo lxde, které jsou uživatelsky poněkud zaostalé a má smysl je instalovat jen na hardwarově slabší počítače s nedostatkem ram a slabými procesory či gpu.

mnoho uživatelů, kteří třeba doporučují Mint často poukazují na to že ubuntu nemá klasickou nabídku aplikací (že se aplikace zobrazují spíš ve stylu android tabletů a telefonů, což může být nezvyk) ale i tady existuje řešení na jedno jediné klepnutí a to se jmenuje doplněk ARC MENU zde, opět stačí doplněk jen klepnutím aktivovat a velvo dole se vám objeví naprosto běžné start menu které znáte s windows 95,...,xp,7 viz foto

Přechod na Linux #2

 


1x
avatar libor007
Co se týče distribuce,tak pro začátečníka asi na oťukání klidně mint - je vlastně po instalaci komplet připraven. Stáhni si dvd a vyzkoušej jako livecd/usb popř zkus ve virtualboxu. Vedle bezproblémového xfce bych rozhodně doporučil nevynechat i mint cinnamon - bude grafickým rozhraním přeci jen blíž windowsům a má víc technologických vychytávek oproti xfce. Jinak pro mne bylo po předchozích zabugovaných verzích obrovským překvapením kubuntu s KDE plasmou, která konečně zdá se dostatečně vyzrála - 19.04 šlape jak hodinky, nízké systémové zatížení, atraktivní vzhled,
moderní QT knihovny (testni novější 19.10) Xubuntu bude taky ok, 19.10 už má xfce 4.14, což je nejnovější verze konečně komplet na moderních gtk3 knihovnách - proto bych ho možná upřednostnil před mintem xfce. Ubuntu rodina má proti mintu spíše jen základní programy po instalaci, takže musíš doinstalovat některé programy. Vše je ale na výborné ubuntu wiki, není se čeho bát a výsledek je srovnatelný s mintem. Na yt milion návodů a tipů. Opensuse - není špatné, ale komunita je mnohonásobně menší - s případným zapeklitým problémem Ti poradí spíše lidi od ubuntu/mintu/debianu, jelikož tam je 99% věcí stejných - to je neskutečná uživatelská základna. Takže bych vybral adepta, toho oťukal na poslední verzi třeba v dualbootu. Po rozkoukání a vychytání začátečnických chyb bych udělal čistou instalaci LTS?buntu 20.04.1 popř mintu z něj vycházejícího. Lts verzí bych se pak držel. Jinak pohodových distribucí je spousta, časem můžeš přejít na jinou, každá má své (ne)výhody - což je největší výhoda linuxu - naprostá volnost...

 


Jak třeba probíhají aktulizace? Jdou provádět přímo v systému nebo je třeba vždy novou verzi instalovat na čisto?

Aktualizace probíhají tak že ti je systém jednou za čas nabídne a ty sám rozhodneš zda je chces instalovat teď nebo jejich instalaci odložit na později ... nemusíš instalovat systém znovu, to rozhodně není nutné, instalace všech budoucích aktualizací bude vždy otázka jednoho klepnutí a jejich instalace bude prakticky automatická záležitost při které můžeš dál nerušeně pracovat. Rozhodně to tvůj počítač nezablokuje jako v případě windows 10

Aktualizace Linuxu je proti Windows naprostá pohádka. Pravda, nějaký aktualizace jsou skoro každý den, ale jen tě to upozorní změnou ikony a ty prostým klepnutím a zadáním hesla, pokud tedy máš účet zaheslovaný spustíš instalaci aktualizací. Během chvilky hotovo a jen ti to oznámí, že je systém aktuální. Restart po aktualizaci to chce tak jednou za půl roku.
Ani nemusíš zavírat spuštěné programy.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]