Nejste přihlášen/a.
Hezký den, prosím o radu, jsem úplný počítačový laik, vždy všechno řešil přítel. V notebooku mám uloženo poměrně hodně pracovních a studijních dokumentů, nemám už žádné místo v paměti. Nemám dokumenty bohužel ani zazálohované. Nechci zálohovat na cloud, doporučujete mi tedy: Nechat zvětšit paměť notebooku? Stejně by to ale neřešilo nutnost zálohovat. Mám zálohovat na externí disk? Je to nějak složité, co k tomu kromě disku potřebuji, jaký mám koupit v Alze a zvládnu to zazálohovat sama jako laik? Mám tu spoustu flashek, mám místo disku zálohovat na flashky? Ušetřila bych si jedině čas tím, že bych nemusela jet koupit externí disk. Mam uz jen 1 MB z 118 GB, pricemz jsem promazala co jsem mohla. Nektere veci uz mam jen na flashkach (do NTB se nevesly) a absolutne ztracim prehled. Nemohu si nainstalovat prirucni skenner, mikrofon atd.,protoze nemam kam stahnout software z instalacniho CD. Defacto tak nemohu pracovat Děkuji moc za polopatickou radu: – )
Nepíšete nic o notebooku, ani nic o operačním systému. Napište nám typ notebooku (ne výrobce, ale přímo typ - kdyžtak opište štítek zespoda) - je možné, že máte notebook, kam se dají dokoupit třeba dva disky, případně vyměnit disk místo menšího, který byl v základu, nebo i vyměnit za CD mechaniku, kterou dnes už málokdo používá. A zadruhé, zjistíme, zdali máte podporu USB 3 aneb zdali by nebylo výhodné koupit onen exerní disk taktéž verze 3 a tím tak výrazně urychlit přenosy z notebooku na disk a opačně. A operační systém nám napište proto, abychom vám přesně a konkrétně napsali co, kde, jak ... nejaké zálohování má kdejaký operační systém v sobě. A 1MB je opravdu hodně málo a ikdyž už nemůžete nic svého odmazat, vězte, že Vám uvolníme ještě mraky místa. Budete mít zanesený systém nepotřebnými soubory, instalacema, ovladačema, programama,... místo se vždy dá nějaké uvolnit. Prozatím vytkoušejte, jestli vám přítel nenechal v pc program s názvem CCleaner ... spusste, nic nenastavujte a provedte cisteni.
Musím tady upozornit, že zálohování není správně pouhé překopírování, jak tady někteří radí. I když to je lepší, než nic. Zálohování se provádí nějakým zálohovacím nástrojem nebo externím programem. On je totiž mezi pouhým překopírováním souborů a jejich zálohováním dost rozdíl.
Příklad. Změním dokument a při příští záloze a/nebo automaticky se provedou jak změny dokumentu, tak se uloží jeho starší verze s datem změn, například měsíce či roky zpět. Záleží ovšem na nastavení zálohovacího nástroje.
Takže nikoli kopírovat, ale zálohovat tak jak se má na externí disk nejlépe oddělený fyzicky od zálohovaného počítače.
1) Windows 10 : ok. Jestli se Vám v poslední době aktualizoval systém, jakože asi ano, tak máte v PC spoustu nepotřebných aktualizací a dočasných souborů nutných k vrácení se k předešlé verzi. Takže bych provedl bod obnovy (kdyby se něco pokazilo) a pak provedl čištění.
1.1 - vytvořit bod obnovení (viz obr 1)
Klikněte na "Start" (okno windows vlevo dole) -> napište sysdm.cpl -> enter -> (jsou to vlastosti systému, někdo je otvírá přes pravé tlačítko na Tento počítač a Vlastnosti) v nově spuštěném okně se přepněte na záložku Ochrana systému -> Zkontrolujte si, zdali máte na svůj disk ochranu zapnutou - pokud ne -> tlačítko Konfigurovat -> zapnout ochranu. Posuvníkem si určete, kolik místa na disku jste ochotna zabrat těmito body obnovy (čím víc místa, tím víc bodů obnovy, tím více možností se vracet v čase) Pokud máte zapnuto -> tlačítko Vytvořit -> nějak si bod pojmenujte a vytvořte. Teď už můžem laborovat a mazat co hrdlo ráčí .-) zas tak jednoduché to není, ale nyní máme v případě havárie se k čemu vrátit. Uživatelských dat se toto netýká - co smažete, je smazáno pokud je něco vytvořeno a vrátíte se o týden zpátky, tak nebojte - data vám zůstanou.
1.2 - uvolnění místa (viz obr. 2)
Klikněte na "Start" (okno windows vlevo dole) -> a začněte psát úložiště -> vyberte vyhledaný program -> v nově otevřeném okně klikněte na Uvolnit místo teď -> Chvilku ho nechte pracovat -> v nové tabulce vyskočí všechno, co není pro běh počítače už potřeba. Nevím, co všechno bude zatrhnuto (tabulka je dlouhá, použijte kolečko od myši k prohlédnutí celého seznamu) -> ale určitě zatrhněte "vyčištění aktualizací Windows Update" -> vpravo nahoře potom vidíte celkové místo, které uvolníte -> klikněte na odebrat soubory a hotovo...
2) Váš ntb má alespoň 1x USB 3 (narozdíl od USB 2 jsou obarveny modře) - takže můžete koupit externí disk USB 3. Nebo spíše až si jej koupíte, připojujte jej přes modré USB - bude rychlejší kopírování sem tam.
2.1 Nastavení zálohování (až budete mít ext.disk či flash disk) (viz obr. 3)
Klikněte na "Start" (okno windows vlevo dole) -> a začněte psát zálohování -> vyberte Nastavení zálohování -> v nově otevřeném okně "Přidat jednotku" (flash disk už musí být připojen) -> v Dalších možnostech si pak nastavte co chcete zálohovat -> Zazálohovat a hotovo...
Kup si externí HDD (hard disk) alespoň 500GB, lépe 1000GB (1TB), na něj převeď všechny datové soubory z interního HDD. Tím si vytvoříš zálohu. V ntb si ponech jen soubory, se kterými potřebuješ běžně pracovat.
Dále bych ti doporučil koupit nový HDD do ntb, tedy pokud ntb není vyslovený dědeček. Pokud o ntb dáš nový HDD o kapacitě 500 - 1000GB, tvým potřebám bohatě vyhoví. S novým HDD v ntb se pochopitelně pojí nová instalace operačního systému (Windows?). Bylo by na místě si sehnat někoho, kdo by ti s tím pomohl, na dálku po netu je to trochu problém.
PS. A nemotej dohromady paměť (RAM) a "úložiště" (HDD).
Pro zálohování si kup externí disk. Na něj si pak přesuň data, která nepotřebuješ mít nutně na pracovním disku v notebooku, a taky si na něj ulož zálohy. Upozorňuji, že zálohovat NEZNAMENÁ přesunout ven a smazat z pracovního disku, zálohovat znamená mít důležitá data na pracovním disku v notebooku a zároveň je mít všechna i na externím disku, případně ještě na dalším místě (jiný PC, CD/DVD, flash, ...).
Nejlíp externí disk. Pokud o data nechceš přijít, tak je dobré mít je na třech různých místech (počítač, externí disk, jiný externí disk uložený jinde - kvůli např. požáru kdy doma by ti shořelo všechno, u tety ti jedna záloha přežije) Citlivá data můžeš zašifrovat, dobrý je např. True Crypt - vytvoříš virtuální disk do kterého se dostaneš pomocí hesla, dál se to chová normálně jako nešifrované...
Zálohování dat mimo PC je veledůležitá záležitost, kterou mnozí (i profíci) často podceňují. Nejjednodušší a nejspolehlivější je zkopírování důležitých dat na externí disk. Dělá se to stejným způsobem, jako jakékoliv jiné kopírování. Po připojení disku se Vám nový disk objeví v "průzkumníku" (či jiném správci souborů) jako další disk a na něj soubory zkopírujete (původní soubory zůstanou tam, kde jsou).
Uvolnění místa na disku není zálohování! Když uvolníte místo tím, že nepoužívané soubory přesunete jinam, třeba na externí disk (z PC vymažete) nebudete mít zálohu a při případné poruše externího disku (občas se stává) o data přijdete. Pokud potřebujete uvolnit místo na disku v PC a soubory chcete mít skutečně zálohované, je dobré je mít na dvou nezávislých úložištích zároveň (třeba 2 disky, nebo disk a fleška).
Pozor, při odpojování externího disku počkat, až Vám to systém dovolí. Pokud jen tak odpojíte kabel v nevhodnou chvíli, můžete poškodit SW disku a k datům na něm se už nemusíte dostat. Stává se to výjimečně, ale vyloučit to nejde.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.