První spuštění PC s Linux

Od: Datum: 13.07.17 20:01 odpovědí: 3 změna: 14.07.17 12:59

Dobrý den. Jsem naprostý amatér, koupila jsem nový notebook Acer Extensa 2519 s operačním systémem Linux a vůbec nevím, jak ho spustit. Končím na řádku localhost login: root (automatic login) na dalším řádku mám root@localhost1 a křížek. Co dál, poraďte prosím. Díky Martina


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 13.07.17 20:42
avatar

Dobrý den, zkuste (možná až po restartu) zapsat příkaz "startx" (bez uvozovek) a potom klávesa Enter. Mohlo by naskočit grafické rozhraní a zjistíte, že tato distribuce Linuxu není zrovna dobrá. Takže, asi Vás čeká instalace jiného OS Linux (např. Ubuntu). Zdravím!


doplněno 13.07.17 21:41:

Najděte si jinou distribuci OS Linux (např. Ubuntu nebo SLAX), stáhněte soubor ISO, vypalte na nosič jako obraz disku, vložte do mechaniky v NTB a nabootujte. Je to tzv. Live-CD, můžete si ho vyzkoušet a případně později instalovat. Nebo si zkusíte jiný OS Linux na Live-CD - jsou zdarma. Hodně štěstí!

Ohodnoceno: 1x
 
Od: martinkakm
Datum: 13.07.17 21:27

Děkuju moc, tak nějak jsem toto už vytušila z různých diskusí atd.

Datum: 14.07.17 12:59
avatar

Citace ze stránek https://www.czc.cz :

Na systémech, jako je Extensa 5235, 5635, 5635Z, pre-nainstalovány Linpus Linux požádá o zadání hesla během prvního uvedení do provozu. Tento jev se nazývá root heslo a není přednastaven výrobcem. Musí být nastaven na dokončení instalace operačního systému.

ŘEŠENÍNa kořenové heslo , budete vyzváni k nastavit heslo pro správce systému (root). Zde můžete zadat heslo, které je dostatečně dlouhý a složitý k lepšímu zabezpečení systému. Ujistěte se, že vytvořit heslo, které je alespoň osm znaků dlouhé a obsahuje čísla i písmena.Poznámka : Pokud budete vyzváni k zadání hesla znovu, to znamená, že heslo nesplňuje požadované nastavení zabezpečení. Můžete přístup do systému Linpus Linux až poté, co příslušné nastavení hesla.


doplněno 14.07.17 13:19:

Jak tak listuju oskazy ohledně Linupsu na Acerech, tak bych taky obratem instaloval jiné distro. Pro začátečníka asi Ubuntu, kvůli nejlepší české podpoře.

https://www.ubuntu.cz

Po dvou, třech dnech pochopíš co a jak v linuxu funguje a vůbec ti nebudou chybět windows, na které jsi zvyklá.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.