Linux na doma: Ktera verze? Jaka distribuce?

Od: Datum: 19.05.17 14:52 odpovědí: 8 změna: 20.05.17 13:19

Moc se v tom neorientuju, tak doufam, ze to nebude podobny problem jako kdysi bitka mezi priznivci Canonu/Nikonu/Minolty/Olympusu a dalsich foto (poradne stredni a velkoformatove znacky schvalne vynechavam :)) Snad si nebude jako liska chvalit kazdy ten svuj ocasek :)

Pozadavky: PC desktop na domaci pouziti, zadne serverove funkce, jen zakladni veci co se pouzivaji bezne doma: wifi, internet, obrazky, video, office

Je nejaka distribuce, ktera ma v instalaci vsechno - all in one - uz tak nejak pripraveno pro BFU, aby to pokud mozno bylo co nejpodobnejsi komercnim Windows. Libilo by se mi, kdyby se nemuselo nic zvlast priinstalovavat nebo se o to najak zvlast starat :) Aby to bylo trochu blbuvzdorne a zaroven uzivatelsky privetive...

Apropos jak je to s drivery na hw? Funguje to na jakemkoli zeleze nebo znackova sestava typu HP/Dell atp je ve vyhode kvuli pouziti standratizovanych komponent? A co treba periferie - tiskarna, fotak, scanner - je to pripojitelne?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 19.05.17 14:59

Dobrý den, já používám český SLAX, ale doporučím Ubuntu - to je asi nejpropracovanější distribuce a má širokou podporu, resp. hodně uživatelů. Pokud nerozjedete na svém PC novou verzi Ubuntu, tak to zkuste se starší - nejdříve jako Live CD k vyzkoušení. Zdravím!

doplněno 20.05.17 14:14:

strnad - sice se domnívám, že stejně skončíte u OS WIN-XP, ale můžete si zkusit ten SLAX jako Live CD (je to asi 220 MB, je klikací a v češtině). Live CD (soubor ISO) se vypaluje jako obraz disku a nabootuje.

https://www.slax.org/cs/download.php

Ohodnoceno: 0x

Datum: 19.05.17 15:55
V Čechách má nejlepší podporu opravdu Ubuntu. Pro začátečníka je výhoda když si řešení každého problému může najít v jejich rozsáhlém fóru a když odpověď nenajde není problém si nechat poradit. Nevýhodou je, že ve snaze být dokonalí, vydávají každý rok novou verzi a postupně se přizpůsobují výkonnějším počítačům. Takže ačkoli dřív měl Linux pověst hardwarově nenáročného systému, pro Ubuntu už to tak docela neplatí. Je tam sice možnost použít některý z derivátů - odlehčených verzí (lubuntu , kubuntu, xubuntu) ale hodně lidí dá potom spíš distribucím mandriva nebo mint které více odpovídají tvoji představě - instaluju jednou a nic nemusím doplňovat. Zmíněný Slax je pěkný výtvor českého autora který ale odmítá komunikovat v češtině takže je to dobré distro pro člověka který už se aspoň trochu orientuje. Co se týče podpory zařízení - běžné komponenty rozchodíš bez problémů a bez instalace nějakých ovladačů. Jediný problém jsem měl s nějakým čínským noname tvTunerem. Jinak jsem se s problémy bez rozdílu distra nesetkal. jo..kecám vlastně jsem měl problém na stoletém notebooku a podporou wifi. To ale můžeš zjistit bez instalace - Linux má v základních funkcích prakticky u každého distra tlačítko "vyzkoušet bez instalace"
Ohodnoceno: 2x

Datum: 19.05.17 21:38

Samozřejmě Ubuntu. Pro uživatele Windows je tak nějak nejstravitelnější :)

Od: hm®
Datum: 19.05.17 22:47

Už dlouhou dobu radím uživatelům, kteří požadují systém, který vypadá a funguje jako Windows a který je jim co nejpodobnější, aby si nainstalovali Windows. Je nesmysl instalovat něco jiného, když prostě chci Windows. Jiný OS instaluji tehdy, když Windows nechci. A pak jsem samozřejmě rád, že je jiný.

Takže moje odpověď: Windows. A kdyby přece Linux, pak se vždy radilo: nainstaluj si distribuci, kterou má tvůj známý.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 19.05.17 23:28

Nějaký pátek už na Linuxu jedu. Zkoušel jsem všelijaké distribuce. Začínal jsem Mandrivou, pak ať prý vyzkouším Ubuntu, to mě tedy vůbec nesedlo až jsem nakonec skončil u Mintu, a maximální spokojenost.

Takže za mě, Linux Mint. V distribuci jsou už takřka veškeré programy, které by člověk mohl doma potřebovat. Takže nainstaluji systém a mohu ho hned používat. Není třeba instalovat kvanta programů, abych mohl vůbec vlézt na internet, které navíc i musím mít puštěné na pozadí.

Datum: 20.05.17 11:39

Aha, tak asi jako opomenute doplneni je, ze to ma komplet byt v cestine a aby to nebylo HW narocne a stacil tomu treba pentium D a 2GB pameti

Od: poradte
Datum: 20.05.17 12:33

debian netinst (instalacka cca asi 700 mb) a verzi s grafickym rozhranim.. Sam to tak mam na starem Sempronu a 768 MB paměti a šlape vpohodě. Jinak ja bych dal Windows XP :-D

Datum: 20.05.17 13:19

Pěkně ti to popsal totak@ Na starší stroje instaluji Lubuntu, na novější Ubuntu. Všichni vychvalují Mint, musím ho vyzkopušet, ještě jsem ho neměl na disku.
Teď v téhle chvíli můžu doporučit Lubuntu, tohle distro mám otestované. Jednou jsem ho nainstaloval jedné hravé babičce se starým počítačem a dneska má na bedně plyšového tučňáka a nedá na Linux dopustit :)

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.