Rozlišení dpi lasero. tiskárny vs rozteč bodů

Od: Datum: 15.02.17 12:43 odpovědí: 4 změna: 15.02.17 15:40

Má tiskárna (černobílý laser) má udávané rozlišení 600 dpi, ale tiskl jsem v 300 dpi módu, což vychází přepočtem 12 bodů na milimetr neboli inverzně vzdálenost mezi body 0,08mm.

Ale. Když jsem něco vytiskl tak body jsou ve čtvercové síti . Jejich rozteč je, po přirovnání pravítkem a pohledu dobrou lupou jsem zjistil, že jejich rozteč těch bodů je 4/mm ( v milimetru bylo 5 teček,ve 2 milimetrech 11 teček, takže). Zkoumal jsem neutrálně šedou plochu. Což je třetinový výsledek . Měřil jsem to ve směru mřížky, k tomu se dostanu (**)
Otázky:
-Odkud se bero odlišné výsledky?
-Je můj způsob měření správný nebo je definice rozlišení tiskárny v souladu?
-(**)Pokud bych měřil diagonálním směru, zjistil bych rozlišení √2 krát větší , ale to je pořád málo, za cenu, že by body skákaly obřádek . Který směr měření rozlišení je správný? kolmý nebo diagonální. Nešetřuje tohle lpi (dá se měřit jen v kolmém směru) v dpi (dá se měřit v libovolném směru a v 45° je maximální).
-(***)Nesouvisí ta hodnota také nějak s "krytím tiskárny"? Protože v případě tisku šedé plochy se na to dá nahlížet jako posloupnost bod mezera bod mezera bod mezera. A já jsem měřil rozteč bodů. Není ale správná hodnota i rozteč mezi bod-mezera, čímž se dostanu na dvojnásobnou hodnotu? Pokud tisknu hodně tmavou šedou až černou, pak se nejspíš i tiskne tam, kde v případě šedé plochy byly mezery..

Jak se tedy doberu udané hodnoty 150dpi ~ 12 bodů / mm. Pokud naměřené 4 body /mm [krytí šedé] vynásobím dvěma (na krytí ~černé) jsem na hodnotě 8 bodů /mm. Co teď? Násobení √2 (rozdíl vzniklý měřením v kolmém vs diagonálním směru) je v pořádku?


doplněno 15.02.17 13:20:

pardon, chyby se tam vloudily. V závěru se ptám na 300 dpi ~ 12/mm. A v milimetru bylo 5 teček, v 2 mm 9 teček, ve 3mm 13...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: unhuman
Datum: 15.02.17 13:09
Datum: 15.02.17 13:32

Jaké rozlišení má tisknutá předloha (obrázek)?. Viz nějaký editor zobrazující např. takto :

Ohodnoceno: 0x
 
Od: poackard
Datum: 15.02.17 14:45

to je irelevantní. Jde o vektorovou grafiku, plochy s přechodovou gradientní výplňí.

Datum: 15.02.17 15:40

Bylo by vhodné uvést typ tiskárny a program z kterého tisknete. Každopádně bych si nejprve ověřil, jestli "hustota" tisku bitmapové gradientové plochy odpovídá rozlišení. Tím se vyloučí možná chyba nastavení tiskového procesu při převodu vektorové grafiky. Pokud u tiskármy použijete nevhodný Postscrip resp PCL místo GDI, tak nemusí tisková kvalita odpovídat očekávání.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.