JakSoftwarově oříznout oblast monitoru

Od: Datum: 27.01.17 17:37 odpovědí: 5 změna: 29.01.17 16:44

Potřeboval bych udělat, aby LCD monitor zobrazoval pouze výřez jeho původní oblasti (například má li 5200x 2880, aby zobrazoval pouze 4000x 2560 zarovnáno na horní pravý okraj). Ideálně tak, aby se tvářil jako jiný monitor s tímto menším rozlišením pro Aplikace. Potřeboval bych tedy nějaký mezidriver pro Operační systém (Windows 7,8, Linux-KDE). Existuje nějaký software, který pozmění chování,aby se jevil jako monitor s tím nižíším rozlišením (Samozřejmě nejjednoduší bude ,aby na Graficky výstup šel obraz v původním rozlišení?

Důvody:
-levý pruh monitoru je omylem přetřen primalexem a není tedy vidět nic tam
- lepím si do této oblasti monitoru papírky, co mám koupit k jídlu
- tato část monitoru je za nábytkem
-tato část monitoru nezobrazuje obraz
- levá část monitoru může chybět-

POZOR: ono to asi bude záviset na driveru / ovládacím softu ke grafické kartě, možná to umí, každopádně jsem to u sebe nenašel v Intel HD Grafika Centrum. Grafická karta HD4000 a není vyměnitelná. Ideálně aby to bylo nezávislé na driveru/adaptéru gpu


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.01.17 12:58
avatar

Myslím, že nejjednodušší bude pohrát si s tlačítky na monitoru. Posunout nebo zmenšit obraz zde není problém.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: eizak
Datum: 28.01.17 17:36

Bude, protože tím nebudou fyzické pixely odpovídat zmenšeným. A když ho posunu, bude mi zase na druhé straně ten obraz chybět.

Datum: 29.01.17 16:44
avatar

Ano, fyzické pixely nebudou odpovídat zmenšeným, bude to nějaký přepočet.

Obraz chybět nebude, protože se posune zmenšený obraz. Na jedné straně bude volný pruh a na druhé bude zároveň s hranou displeje.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 28.01.17 19:31
avatar

Jestli se věci nezměnily, tak to nejspíš nepůjde.

Poštelovat monitor, aby posunul a zkreslil obraz, to by možná ještě šlo, jestli ten pruh není moc široký (nad schopnosti nastavení monitoru).

Ovšem pouštět pak do něj obraz s jinou velikostí X*Y, to by musela umět grafická karta. A karty umějí vybrané velikosti, ne libovolné. Alespoň dřív to tak bylo, pořídil jsem si grafiku a v návodu byly vyjmenované všechny velikosti obrazu (X*Y), které karta umí. Kdybych chtěl obraz třeba (X-7)*Y, měl bych prostě smůlu.

Takže pro tebe mi vychází jediná použitelná možnost, vlastně dvě:
1) Pořídit nový monitor, ten starý je prostě rozbitý.
2) Vybrat a nastavit takový co největší obraz ze standardní nabídky velikostí tvé grafické karty, který se na volnou plochu monitoru vejde, a pak poštelovat monitor tak, aby tento obraz zobrazoval ve velikosti 1:1 (tzn. aby seděly pixely). Nahoře a dole (a nejspíš i po stranách) budou černé pruhy (volná plocha monitoru nebude využita celá), ale obraz nebude zkreslen. V Linuxu by to mohlo jít prostě tak, že napíšeš tu velikost do xorg.conf, ve Windows budeš možná muset vybrat jiný monitor.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: eizak
Datum: 28.01.17 23:29

Monitor to nemusí umět. Proto v závorce píšu, že podle mě nejjednoduší, aby grafárna posílal obraz v původním rozlišení odpovídající celé ploše monitoru (akorář v daných místech by se třeba zobrazila černá nebo šedá, to je uplně jedno) do monitoru aby se nemuselo nic z toho řešit¨. Mimojiné dávno u Intel hD grafik je CustomModeApp.exe, kde jde vlastní rozlišení a refresh rate.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.