Střídavě napětí na USB nabíječce

Od: Datum: 15.12.16 18:38 odpovědí: 3 změna: 15.12.16 22:09

Jsem šokovaán, naměřil jsem na USB nabíječkách (na kovové části - plášti USB kabelu). Zvláštní je že to napětí se mění, když je druhý konec vodiče měřák ve vzduchu, je napětí jen 0.6V, ale je tam (frekvence 50HZ taktéž). Nejvyšší napětí, je když měřím s druhým koncem v zemi.

Dokonce to napětí je mezi zemí i všemi každým z 4 vodičemi USB . Mezi + a - je jen 0.1V . Jde o 15-40V střídavé. Když je druhý vodič prst, napětí je jen 0.6V

Nemůže to být nebezpečné? Je to i na druhé nabíječce. mezi zemí a každým z vodičů 11-16V., mezi - a datovým 0.5V


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.12.16 21:56
avatar

Jarino, asi (určitě) měříš elektronickým voltmetrem s velkým vnitřním odporem. V tom případě jsou naměřené hodnoty normální.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rqwope*
Datum: 15.12.16 22:05

Patrně měříte "unikající proud", který je tam schválně. Primár a sekundár je z bezpečnostních důvodů (SELV) galvanicky oddělený. Tak to ale nemuže zustat, na sekundáru by se hromadil elektrostatický náboj, který by po přeskočení jiskry poškodil elektroniku zdroje, nebo nabíjené zařízení. Proto se mezi primár a sekundár dává rezistor, nebo kondenzátor, který statiku vybíjí. U 1. třídy spotřebičů je to na primáru zapojené na ochranný kolík (PE), u 2. Třídy (Váš případ) buď na jeden z kolíků, nebo ve stenosměrné části na + nebo -. Naměřené napětí je nic neříkající, protože jde o hodně měkký zdroj, čím vyšší vstupní odpor měřáku, tím bude naměřené napětí vyšší. Jestli to funguje nak má, je to zcela bezpečné. Jestli je uvnitř spojení s jedním z kolíků, pomůže otočení vidlice v zásuvce, budete pak měřit N proti zemi, tedy ~0.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.12.16 22:09

Záleží na typu nabíječky. Ty běžné k mobilům mají plovoucí neuzeměný výstup. Od síťového napětí je tedy sekundár izolovaný. Je tam ale jednak parazitní kapacita mezi primárním a sekundárním vinutím, druhak tam i může být přídaný kondenzátor, pro omezení VF vyzařování, plus jsou tan nějaké svody na tisku a případně součástkách. Sekundár tedy oproti kostře "plave", ale výše zmíněné kapacity a svody způsobují, že do něj uniká malý střídavý proud jak síťového kmitočtu, tak kmitočtu měniče, tedy desítek až stovek kHz.

AC voltmetrem zapojeným mezi kostru a plášť USB tedy vidíte s největší pravděpodobností tu část napětí, která má síťový mitočet, ale díky přítomnosti VF signálu musíte počítat s tím, že běžný levný bateriový multimetr nemusí ukazovat korektně. Na datových vodičích jste naměřil malé napětí, protože jsou nejpíš nepřipojené.

Napětí, které měříte, je na vstupním odporu měřidla, zpravidla 10 MOhm. Jeho zdrojem je napětí sítě (nebo jeho část, např 1/2, v závislosti na kostrukci zdroje) a vy měříte tu část, která vznikla rozdělením mezi 10MOhm měřidla a kapacitami a svody k síti. Proud je tedy velmi malý a proud je to, co může být nebezpečné. Nebezpečný může být až od cca jednotek mA, podle prostředí. Povolený je 0,5 mA, ale u spotřebiče tohoto typu by bylo podezřelé, kdyby byl větší jak cca 100 uA.

Pokud ale máte nabíječky kupené přes net z Čičiny, nebezpečné být mohou, protože často nepošly žádnou věrohodnou zkušebnou a vnitřní provední někdy bývá dost děsivé a izolace nedostačující. Další jejich vlastností bývá extrémně vysoká právě ta výše zmíněná VF složka, která způsobuje to, že napříkad vám při nabíjení blbne dotykovka, píská zvuk, nebo se zhorší citlivost WiFi či GSM.

Když si takto hrajete, můžete připojit COM svorku multimetru na kostru a Hi měřící kabel položit (nebo omotat) těsně kolem zapojené prodlužovačky. Uvidíte, že vlivem kapacity mezi fází a měřícím kabelem také naměříte střídavé napět.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.