Klonování disku

Od: Datum: 08.12.16 12:30 odpovědí: 6 změna: 08.12.16 18:23

Zdravím, místní rádci,

rád bych do NTB přidal SSD, na systém a nejpoužívanější programy.

Vím, že jsou haldy programů na klonování disku. Já bych ale potřeboval v rychlosti vysvětlit, jak to funguje, když mám disk 500 GB a SSD bude 128 GB. Než začnu nakupovat, potřebuji vědět, jeslti ty klonovací programy umí odlišit systém od zbytku dat a klonovat jen část obsahu disku. Abych nenarazil na to, že klonování je možné akorát 1:1.

Díky

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.12.16 12:39

Klonování se většínou provádí na větší disk než je ten klonovaný.

To vychází z toho, že se průběžně zvyšuje kapacita disků a když přecházíš na větší a nechceš všechno pracně instalovat, tak to naklonuješ od začátku až do konce.

Pokud máš disk rozdělen na několik částí (oddílů) a na jedné části máš systém, tak můžeš na SSD naklonovat pouze ten jeden oddíl (zase pokud má menší velikost než je velikost SSD).

Klonovací program neumí rozlišovat data na disku. Takže ti nedokáže vyzobat pouze systémové soubory a ty potom překopírovat.

Pokud máš na tom notebooku hromadu nepořádku, tak by bylo lepší zbytečnosti odinstalovat nebo smazat a pak se znovu rozmýšlet co naklonovat.

A nejsprávnější cestou je nová instalace systému a programů už na SSD disk.

Ohodnoceno: 0x

Od: krtek*
Datum: 08.12.16 13:39

umí...řešil jsem tohle v práci kdy jsem misto HDD dával SSD...poižl jsem YOU a DiskCloneWizardKit...

Od: jejej
Datum: 08.12.16 15:31

Ale umí.

Pokud obsazené místo na disku není větší než velikost SSD, tak ti to program v pohodě udělá.

K některým SSD např. Crucial dostaneš klíč na zálohovací Acronis True Image (ale ten bude v angličtině), který použiješ na přenesení systému. Pokud chceš český, tak ISO na vypálení je zde:

http://dl2.acronis.com/s/AcronisTrueImage2016_6027.iso

Je tam možnost automatického přenesení, ale program si to udělá podle sebe a následně se musí opravovat velikost disku, takže je lepší použít pro přenesení systému ruční "kopírování".

(Anebo to jde ještě jednodušeji. Prostě udělám zálohu a pak ji fouknu tam kam chci - na SSD.

Záloha je stejně potřeba kvuli havárii nebo virům)

Videonávod možná bude na YT.

SSD doporučuji 240GB s MLC paměťmi (ne TLC)

http://www.czc.cz/transcend-ssd370s-256gb/170761/produkt

http://www.czc.cz/crucial-mx200-250gb/165980/produkt

Datum: 08.12.16 15:32

Jak píše colombo. Na SSD znova nainstalovat systém a programy. Data (soubory) zůstanou na HDD.

Od: jarina
Datum: 08.12.16 17:03

nic nebrání tomu ten disk smrsknout před klonováním (sice je to částečně zbytečná práce) třeba v linuxu -gparted

Datum: 08.12.16 18:23
Můžeš klonovat jednotlivé partišny.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.