Mám vysokou teplotu procesoru v zátěži?

Od: Datum: 05.10.16 16:05 odpovědí: 4 změna: 06.10.16 12:16

Přeji všem dobrý den.
​Chtěl bych se zeptat na něco ohledně teploty mého procesoru. Asi před 3 dny se mi při hraní jedné PC hry vypnul najednou PC (resp. restartoval = černá obrazovka - pak 2 vteřiny nic - poté se sám od sebe zase spustil a naběhl normálně na plochu) - výpadkem proudu to nebylo, jelikož jsem měl čistě náhodou jako kulisu puštěnou i TV.
.
​Stáhnul jsem si tedy diagnostický program na teploty komponent a k mému údivu byla teplota procesoru o dost vyšší než jsem myslel. Donedávna jsem používal pro odhad teploty procesoru čidlo, umístěné na chladiči tak, aby diagnostikovalo teplotu procesoru co nejefektivněji (znovu upozorňuji na slovíčka "pro odhad" - je mi jasné, že skutečná teplota, například nejpřesnější v BIOS je třeba o 20 °C vyšší). Dříve jsem se o teplotu procesoru moc nezajímal, nebyly potíže, navíc PC mi skládal známý, který skládal už počítačů nespočet, takže jsem mu v otázce uchlazení komponent důvěřoval. Čidlo u procesoru ukazovalo něco kolem 40 - 50 °C (50 opravdu jen ve velmi vysoké zátěži).
.
​Po čase se PC přesunul z mého dětského pokojíčku do mého obývacího pokoje (PC stárne se mnou :-D) a tak jsem se hlučný case rozhodl vyměnit za něco méně hlučného. Koupil jsem si tohle : http://i.ebayimg.com/images/g/vCgAAOSwEK9TtQjp/s-l300.jpg a zaznamenal markatní pokles teploty na všech čidlech.
.
​Dříve na procesorovém čidle 40 - 50°C , na grafice 50 - 70°C. Po předělání do nového case jsem umístil čidla úplně na stejná místa a uchytil úplně stejně a teploty mi klesly na procesorovém čidle na 35°C - 42°C - těch 42 už je max a na grafice maximálně na 45 °C (na grafiku jsem se zaměřil extra, má 3 vlastní ventilátory a ještě dva jsou přidaj já nad grafiku, které pomáhají odvádět rychleji teplo od grafiky pryč. Diagnostika grafiky dopadla dobře, interní čidla hlásila něco kolem 50 °C při plné zátěži, byl jsem spokojen, procesor jsem neřešil.
.
​Po události - "vypnutí PC" jsem si nainstaloval diagnostický program a udivilo mě, že procesor má provozní teplotu kolem 45°C a maximální při plné zátěži jsem si nedokázal představit. Odstranil jsem tedy na vrchních ventilátorech prachový kryt, který bránil plynulému odvodu vzduchu z CASE (prachové filtry jsem tam měl schválně, jak jinak než proti prachu, který padá ze shora, bude muset asi stačit hrubá mřížka od CASE protože to odstranění filtrů hodně pomohlo, bylo to něco za něco, hold budu muset častěji čistit PC, když běží tak se dovnitř logicky nepráší, spíše když na něm nedělám a horní ventilátory nefoukají vzduch ven). Poladil jsem otáčky ventilátorů ve skříni a nastavil jejich otáčky, aby celková hlučnost CASE nebyla tak moc vysoká, třeba jako u starého CASE. Vyčistil jsem všechny filtry, lopatky ventilátorů, žebra chladičů, ofoukal a opatrně oluxoval co šlo.
.
​Nyní, když píši tento román a dívám se na teploty čidel, mají kolem 32,5°C, na procesor jsem si nainstaloval diagnostický prográmek, který mi ukazuje teplotu procesoru i jednotlivých jader, právě ukazuje celkovou 40 °C , od spuštění PC jsem měl maximum na Core0 55°C, Core1 38°C, Core2 52°C a Core3 52°C, aktuální teploty při psaní teď čtu (ve stejném pořadí jader): 36, 27, 37 a 39 °C. Včera jsem provedl zátěžový test, stáhnul jsem si AIDA64 Extreme a spustil: stress úplně všeho kromě GPU (kterou mi to nevim proč nezatěžovalo vůbec) a HDD.
.
​Procesor při plné zátěži tj. 100% zátěž pro všechna jádra (opravdu mi nezávislý diagnostický program měřil 100% u všech 4 jader), i jsem si to vyzkoušel a zkusil pustit při testu internetový prohlížeč, normálně najede do 2 vteřil, teď nabíhal skoro minutu a pak jsem ho vypnul, neměl jsem už nervy čekat. Test jsem nechal běžet v kuse čtvrt hodiny, při čemž se teplota všech jader dobrala podle interních čidel k 70 - 72°C a pak už byla skoro konstantní občas klesla o stupeň, pak zase stoupla, ale v tomhle rozmezí se teploty držely celých 10 minut. Pak jsem test ukončil a teploty byly do 20 vteřin zase na 40°C.
.
​Teď mě tedy zajímá, když tohle čtete, jestli je toto chování normální a jestli nejsou teploty příliš vysoké. Ani si nechci představit, jaké musely být teploty na procesoru dříve, tuším, že před úpravou a čištěním musely lézt přes 80°C a v případě starého CASE i přes 90 °C...
.
​Na fórech čtu o tom, jak je každý procesor jiný - ok to je jasné, že každý má jiné teploty. Ale nikde jsem nenašel odpověď na otázku, kolik je normální provozní teplota procesorů průměrně - obecně. A třeba konkrétně, kolik by měla být u mého procesoru v reálu...
.
.
.
Můj procesor: http://ark.intel.com/products…M-Cache-2_83-GHz-1333-MHz-FSB
​.
Přetaktovaný na 3,2 GHz - už od začátku - stabilita ověřena léty používáním...
​Napětí na Auto (Nyní ukazuje core = 1,30V)
​Přeji hezký den


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.10.16 21:01
avatar

Ježíši, to je román. Přitom by to šlo do jednoho odstavce. Tak 40 stupňů je normální teplota (lidské tělo má 37). Když tomu pohulíš nějakým stress programem, tak je jasné, že to topí, 70°C už je dost ale zase by to mělo vydržet, asi nemáš pořádný chladič. No a při testu internet neotvírej.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mtan
Datum: 06.10.16 12:16

S tím internetem to byl jen test, jestli diagnostika zátěže nekecá :-D , je mi jasné, že pokud vytěžuji prosesor na 100% AIDou, nebudu moci dělat nic jiného...

Od: neo®
Datum: 06.10.16 00:14

celkem mi schází to podstatné co už bylo zmíněno ,čím chladíte CPU?

P.S. : Stačí v jedné větě;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mtan
Datum: 06.10.16 12:12

Můj procesorový chladič 120mm:
http://www.svethardware.cz/ch…a/25679-2/img/body-0.14F4.jpg
​Ventilátor (který byl dost hlučný) vyměněn za Enermax o skoro stejném CFM, ale s poloviční hlučností
​Bohužel jsem nenašel přesně můj typ, ale na barvě LED opravdu nesejde, typově a s parametry je jako tento:
https://www.alza.cz/enermax-c…uster-advance-d489576.htm?o=1

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.