Tablet? Čtečka?

Od: Datum: 27.09.16 15:11 odpovědí: 11 změna: 27.09.16 21:23

Dobré odpoledne všem. Zajímám se o nějaké zařízení, na kterém bych si mohla kvalitně prohlížet stažené učebnice v PDF. Jezdím do sousedního města (busem) učit 4 kurzy najednou a tahat 4 učebnice je dost fuška. Existuje něco, co by bylo výrazně lehčí (dost podstatné - jinak bych mohla tahat svůj notebook), nestálo víc než 2 000,- a nekikslo po dvou měsících? Stačí jen to prohlížení PDF, popř. možná přístup na e-mail a internetový slovník. Tabletům i čtečkám se dost vyhýbám, vůbec netuším, jaké jsou možnosti, co a jak funguje, když si místo mě představíte babču, co tyhle krámy nikdy neviděla a zná jen názvy, bude to nejlepší :-D

Co jsem tak koukala na tablety, spousta z nich má x funkcí, které nevyužiji. Potřebovala bych větší displej při co nejnižší váze i ceně a bez foťáčků, kamer, paměti na filmy v HD atd.

Dívám se na rozměry tabletů a docela mě zajímá, jestli 21 x 12 cm dokáže zobrazit stránku v učebnici? Asi tam záleží také na rozlišení, ale i při vysokém rozlišení mi to připadá dost málo na stránku A4?! Nečekám, že půjdou vidět všechny detaily, ale při zobrazení většiny stránky bych ráda přečetla písmo o vel. 10-12...

Jak je to u čteček? Berou PDF? Možná by mohly být bez těch zbytečností, ale cenově?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.09.16 15:25

pdf je formát pro čtečky zcela nevhodný. Sice ho umí, to jo, ale čtečky obvykle mají šestipalcový displej a pdf se nedá přeformátovat, jen zmenšit. Předpokládám, že učebnice nejsou jen plynulý text ale i spoousta obrázků, grafů, tabulek atd., takže kdybych se už rozhodoval, tak desetipalcový tablet (ale to nevím, jestli se vejdeš do 2000 Kč, doporučil bych rozbaleno.cz nebo zkusit něco použitého na aukru).

Obecně se ale dá říct, že elektronika není na učebnice dost dobrá. U učebnic musíš furt listovat sem a tam, podtrhovat, zvýrazňovat, ohýbat rohy :) takže moje nejlepší rada je vykašlat se na displeje a vždycky si těch pár (desítek) stran z toho pdf vytisknout. Vím o čem mluvím.

Kdyby se nejednalo o učebnice ale o knihy ke čtení (beletrii), tak tam čtečka s e-ink displejem je jednička, která nemá konkurenci (ani vzhledem k papíru).

Ohodnoceno: 2x

Datum: 27.09.16 16:22

Nu, dá se pořídit i čtečka. Kindle DX má větší displej a její tvůrci ji vymysleli právě pro používání nákresů PDF

Ohodnoceno: 0x

Datum: 27.09.16 16:59

Chlapi, díky za odpovědi.

Kindle - to zní dost draze?

Tisknout učebnice - to bych bohužel za chvilku přišla na mizinu, spotřeba toneru je u nich šílená, ty obrázky a tak. Mnohdy mají i barevné pozadí. Občas musím tisknout i skupinám studentů, tak se na tom dost snažím šetřit. A nejsou moje, jsou jazykovek, takže odpadá to podtrhávání a tak, to stejně nemůžu. Že budu muset zvětšovat, zmenšovat a listovat tažením prstů, s tím jsem smířená. (Poté, co jsem si zvykla na dotykový telefon, už zvládnu všechno :-D) Měla jsem i studenty, co si místo učebnice nosili tablet s PDFkem. Nejdřív jsem na to teda pěkně čuměla, jestli to vůbec může stačit... stačilo

Od: hm®
Datum: 27.09.16 17:37

Vpodstatě bych se shodnul s @jethro, až na ten tisk.

PDF do čtečky je bída největší. Kdybych se rozhodoval já, vozil bych učebnice. Jestli ale chceš mermomocí elektrickou náhradu, tak teda asi nějaký tablet, no.

Datum: 27.09.16 18:46

Taky bych se s nějakým tabletem neobtěžovala, kdyby moje skoliotická páteř neměla problém... vzhledem k tomu, že tahám další pomůcky, jídlo a pití a tak, není to málo.

Datum: 27.09.16 17:50
Čtečka+pdf je nevhodná kombinace. Špatně se to čte, trvá dlouho listování. Na eknihy je ale čtečka super. Obávám se, že tablet za 2000 bude šunt s pidi výdrží.. Máš nereálné požadavky.
Ohodnoceno: 2x

Datum: 27.09.16 18:49

Pidi výdrž, pokud myslíte baterii, by mi snad nevadila, ty 4 hodiny postačí a určitě ho nebudu mít zapnutý pořád... šunt, to už se mi nechce, pravda. Za kolik myslíte, že seženu low-end toho, co bych potřebovala?

Od: bmbx®
Datum: 27.09.16 18:44

Ano PDF je do čtečky nevhodný formát, ale mnohem lepší je čučet na E-inkový display čtečky, který má vzhledem blízko k papíru, navíc je dokázáno, že učením z počítače/tabletu/notebooku leze do hlavy asi o 20% méně informací.

Existuje ještě možnost PDF překonvertovat do nějakého knižního formátu.

Datum: 27.09.16 18:53

Já do toho nebudu koukat pořád. S učebnicí pracujeme max. 30 minut v hodině, mnohdy ani to ne, víc není žádoucí. Ani ten text číst nemusím (to dělám při přípravě doma) a informace mi z ní určitě lézt do hlavy nemusí, už tam jsou :-D Pro mě je ta učebnice spíš pomůcky k tomu, abych dokázala studenty navést k tomu, kde a co mají dělat. Abych řekla "doplňte věty pod textem" a věděla, kde ten text a ty věty jsou. Abych viděla, co mají oni před sebou. Takže si myslím, že mě kvalita displeje trápit nemusí...(?)

Od: bmbx®
Datum: 27.09.16 21:23

Ono nejde o kvalitu displeje, LCD jsou kvalitní, ale čtečka je na čtení prostě lepší a má obrovskou výdrž, když má dotykové ovládání, tak ani to PDF není úplná tragédie, spíš velké obrázky jsou problém, to na tabletu 10" a výše bude rozhodně lepší.

Datum: 27.09.16 18:57

Takže mám asi jasno, že to bude tablet. Za 2k asi ne-e :-D, budiž. Min. 10"? Zkoukla jsem nabídku a teď by mě zajímalo: jaké jsou značky, kterým se vyhnout? Je tam plno těch, o kterých jsem nikdy neslyšela. Pak ty, kterým moc nevěřím - možná iracionálně - třeba Asus. A pak ty, které považuji za dobré - Lenovo. Jak se v nich zorientovat?

Nebo pokud by někdo měl tip na něco, co nemá těch x nepotřebných funkcí, budu ráda.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.