Dva způsoby vypínání počítače

Od: Datum: 03.09.16 22:14 odpovědí: 13 změna: 11.09.16 21:43

Zdravím vás!

Je rozdíl mezi tím, když vypnu počítač podržením tlačítka napájení na pět sekund a tím, když rovnou přeseknu šťávu kolíbkou u zdroje? Myslím, že při tom podržení na pět sekund si počítač narychlo připraví hardware, aby se nepoškodil. Je v tom rozdíl? Připravuje se na vypnutí?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.09.16 22:17
avatar

Při podržení 5 sekund se nic nepřipravuje, deska jen zavelí "vypnout zdroj" a to je vše, takže ve výsledku je to prakticky to samé, jako vytáhnout ze zdi.

Vlastně to může být ještě horší, a to pro disk, protože pokud máte nastaveno na "ťuknutí" do tlačítka napájení třeba úsporný režim nebo běžné vypnutí, tak při jeho stisknutí začne počítač pracovat a ano, chystat se na vypnutí, ale na to normální, jenže za dalších 5 sekund přijde o přívod elektrické energie, takže pokud v tu dobu disk zrovna ukládá nějaké soubory, nedělá mu to rozhodně dobře.

V každém případě jsou jiné, a lepší způsoby, jak vypínat počítač.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 04.09.16 12:20

Díky!

Od: holouler
Datum: 04.09.16 17:16

to je podle mě problém, který snad chytré hlavy vyřešili, ten signál "ťuknutí" se vyšle až na onkeyup (pokud bych to tlačítko držel 0.2 sekundy, tak až po 0.2s po stisknutí) a ne onkeydown, jinak by to vedlo k takovýmhle anomáliím

samozřejmě pokud bude zběsile ťukat a pak to podrží, tak to je jiná...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vernon
Datum: 04.09.16 10:36
Takto se počítač vypíná jen v nouzi.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 04.09.16 10:40
avatar

Není v tom rozdíl. Navíc, jako bonus se ti může stát, že komp už příště nespustíš. Jak zde již zaznělo, pokud v okamžiku tohoto vypnutí zapisuje komp něco na HDD, často to skončí havárií disku. Většinou se dá ještě opravit, ale taky to může být pro HDD konečná.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: bmbx®
Datum: 04.09.16 13:13

Havárie disku? Spíš jenom havárie dat, pokud docházelo během vypnutí k zápisu, ale disk se od dob co existuje automatické parkování hlav při výpadku napájení nepoškodí. A automatické parkování hlav už mají disky několik desítek let ;)


doplněno 04.09.16 16:21:

Hlavní rozdíl bych viděl v tom, že pokud se vypne PC podržením tlačítka, tak zdroj běží dál na "volnoběh", pokud se vypne PC kolíbkovým vypínačem, odepne se od elelktrické energie úplně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.09.16 19:00
avatar

pro bmbx: Fyzická havárie disku nehrozí, souhlas, ale zdroj neběží (ani na volnoběh) a přejde do stavu stan by, případně se systém vzápětí pokusí o restart, pokud je takové chování nastaveno v biosu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 04.09.16 20:00

pro alten:

Zmínil jsem volnoběh schválně v uvozovkách, protože zdroj je sice ve STBY módu, ale některá napětí pořád poskytuje, třeba pro napájení síťové karty, nebo USB pro nabíjení. Tyto vlastnosti se sice nastavují v BIOS, ale to zdali kvůli tomu běží zdroj , BIOS neovlivňuje. Zdroj to napětí prostě dává ve STBY mödu pořád.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.09.16 08:54
avatar
Hrozí. u některých ssd
Ohodnoceno: 0x
 
Od: holouoler
Datum: 04.09.16 17:18

může se stát, že se nevyprádní cache před vypnutím , nezáleží na hd/ssd), před vypnutím, takže v závilosti na OS a nastavení filesystému se může stát problém s daty: buď se neuloží data, se kterými se v poslední době manipulovalo nebo se může poškodit celý filesystém, pokud je připojen s nevhodnými flagy (writeback, buffering atd, to je příliš složité na tebe) . OS také flusuje cache po určiteém intervalu(může být sekunda až minuty), takže st třeba nemusí stát nic. I když budeš třeba zapisovat vb okamžku vypnutí na disk, také můžout být různé výsledky podle toho ,jak je filesystém ovládán, buď se jen nezapíšou nová data a nebo se poškodí oddíl (metadata)

poškození hw podle mě nehrozí , viz parkování hlav

Záleží co dělá držení tlačítka pět sekund, standardně by mělo jít o neřízené vypnutí PC (nezáleží na OS, nelze konfigurovat v OS) stejně, jako když odpojíš kabel (minimální rozdíl), krátké stisknutí dělá akci definovanou ov os: nic, vypnutí OS a vypnutí pc.

pak ještě taková hpotéza jenom, když ho ihned odpojím ze zdroje, nemohou elektroniku ohrozit náhlé změny polí (indukčnost, kapacita)?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.09.16 13:08
avatar

samotný hardvér se vám nepoškodí, ale dobře vám radím, dělejte věci tak, jak se dělat mají, ať si nepoškodíte softvér.

Stisknutí a podržení tlačítka napájení se jmenuje tvrdý reset. Nevím jak ten váš, ale můj PC se tímto způsobem nevypne, ale restartuje.

No a vypnutí PC odpojením od sítě je už hodně brutální metoda. Si všiměte, že systém před vypnutím ještě spouští nějaké svoje podprogramy, aby po sobě uklidil. Když ho vypnete odpojením od sítě, pak v něm uklizeno nemáte. Skutečně se potom může stát, že systém je zaneřáděný nějakými dočasnými soubory, začne uklízet po příštím startu a tím se start zpomalí nebo naskočí nějaký nouzový režim nebo můžete mít problém s rozběhem nějaké aplikace.

Počítač vypínejte vždycky přes systém.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.09.16 19:49

Děkuji vám všem za odpovědi. Mám v tom teď jasno. Všiml jsem si ve vašich příspěvcích, že máte strach, abych snad počítač takhle normálně nevypínal. To nedělám, nejsem blázen. Mě prostě zajímal ten rozdíl.

Datum: 11.09.16 21:43
avatar
Nejrychlejší korektní vypínání které ničemu neublíží je shutdovn povel a jeho zástupce na ploše. Návod jak na to není problém najít.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.