Instalovat starý notebook na LINUX?

Od: Datum: 25.08.16 14:01 odpovědí: 8 změna: 02.09.16 09:38

Udělali jsme blbost a koupili repasovaný Pc s win7 . Ten win se měl jaksi přihlásit, zaregistrovat. Na dně počítače je jakési dlouhé (instalační?) číslo. Vykašlali jsme se na to, fungovalo to, jen to hlásí hlášku nelegální software. Ráda bych to dala do pořádku. Má to cenu, po roce, vrátit prodejci? Asi ne, že, za blbost se platí. Tak se ptám, jestli Linux si najde nějaké univerzální ovladače k tomuto stroji. Hlavně na internet. Je to HP. Děkuji za rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.08.16 14:16
avatar

Nebude lepší ty W7 registrovat? To můžete udělat kdykoliv, pokud nejsou plesnivý nebo zdrcnutý ;)

http://www.servispckupka.cz/jak_aktivovat_windows_7.php

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 25.08.16 16:00
avatar
Linux je sice řešení takové situace, ale jestli jste zvyklí na Wilde, budete se ze začátku trápit. Zkuste tu dodatečnou aktivaci a teprve kdyby se ukázalo že vaše kopie Win7 kope a opravdu není legální, zkuste ten lunux. Problém je že Linux není jeden, to je jen jádro. Na něm pak programátoři staví svoje verze - dustribuce. Každé dostati je trochu jiné takže se nedá na 100% paušalizovat jestli v Linuxu budou právě ty vaše ovladače. Na 99% se s tím ale dá počítat. Nejrozšířenější distra už mají ovladače v sobě a není potřeba do nich nic instalovat. Výjimku tvoří třeba televizní tunery do Usb nebo některé málo se vyskytujici adaptéry wifi a bluetooth.
doplněno 25.08.16 16:11: Protože ale chvalim vaši myšlenku že legální Linux je lepší než nelegální Widle, chtěl bych vás pošťouchnout správným směrem. Linux se distribuuje ve verzích, které po stažení hodite na CD,DVD nebo flešku a pak po vložení do mechaniky máte možnost Linux spustit bez instalace aniž by ve vašem počítači udělal jakékoli zmeny. Takže si můžete před instalací vyzkoušet jestli vše chodí a jak se Linux ovládá. Doby kdy člověk musel umět pracovat s příkazovým řádkem už jsou minulostí. Spustíte počítač a na ploše bude Firefox, klikněte na film a on se spustí bez nutnosti instalovat ovladače a podobné záležitosti.
Ohodnoceno: 6x
 
Od: morlock
Datum: 25.08.16 16:54

Nebude to žádný problém. Klidně si tam Linux nainstalujte. Zkuste např. Linux Mint.

Nebojte se "složitosti" - pokud to máte zejména na "běžné užívání", tak pak je to dokonce ještě jednodušší než Windows -> např. aplikace si nemusíte někde hledat na webu -> jen si vyberete v menu co chcete, a Linux si je stáhne z repozitáře a nainstaluje sám.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 25.08.16 21:45

Moc dík. Myslela jsem, že od vás za to dostanu přes ústa.

Datum: 25.08.16 22:58
avatar
Třeba ten linux mint cinnamon verzi. Menu podobné winům, internet apod. funguje. Místo chrome je chromium (pro neznalé), na poštu thunderbird. Zbytek aplikací má taky nějakou win alternativu. Dával jsem linux před dvěmá lety matce analfabetce a je naprosto spokojená a já taky, protože nemusím furt něco řešit.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.09.16 18:37

Začínám se trochu orientovat v problematice. Ale stala se nám jedna věc-DVD rom, ve kterém bychom chtěli vypálit ten iso obraz, nám nečte, ale win ho identifikuje správně. Pokud kabely přehodíme do obyčejné CD rom, všechno je v pořádku, CD rom chodí. To DVD se prakticky nepoužívalo, takže se těžko samo "rozbilo".?

Datum: 01.09.16 21:54
avatar

Bohužel je to možné. DVD používá jiný laser než CD ROM, v té mechanice jsou prostě dva a jeden nefunguje. Můžete vyzkoušet čistící CD nebo nechat načíst jiné DVD (vyloučit chybu na disku). Tato závada bývá docela častá, paradoxně při nepoužívání.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.09.16 09:38

Rozebrali jsme mechaniku a po vložení original CD (do jednotky DVD) se párkrát otočí a laser zasvítí. Ale po dvojkliknutí na DVD v průzkumníku se CD neroztočí.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.