Win XP - krabicové? (bez omezení?)

Od: Datum: 19.06.16 21:16 odpovědí: 2 změna: 19.06.16 23:44
avatar

jestliže je na balíčku napsáno určeno k distribuci výhradně s novým Dell počítačem, tak to znamená co?, tj. co se stane, pokud se to nainstaluje na něco úplně jiného?
- vůbec to nepůjde?,
- nebo to půjde, ale zaregistruje to neoprávněnou instalaci?,
- co se stane po připojení k netu? (pokud se to nainstaluje)

pokud možno ještě přidejte odpovědi jak obecně, tak co se týče tohodle konkrétního balení:
- krabicový win lze opakovaně instalovat na libovolný počet PC? (když se z předchozího smažou)?
- jakékoliv krabicové win se legálně smí nainstalovat na 2 PC najednou? (jako jeden pracovní a druhej doma), nebo aspoň jakékoliv win XP professional?Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.06.16 22:29

Windows se prodávají jako tzv. krabicové verze a OEM verze.

Krabicová verze: Lze nainstalovat na různé počítače. V jeden okamžik smí být nainstalován pouze na jednom PC.

OEM verze: Lze prodat pouze s novým počítačem, na kterém je tato verze nainstalována. Tuto verzi nelze legálně nainstalovat na žádný jiný PC. Tj. vyhodíte počítač, přicházíte o Windows.

V praxi to je tak, že lze OEM verzi nainstalovat i na jiné počítače s určitým časovým odstupem, nicméně je to nelegální. To, že projdete aktivací neznamená, že máte Win legálně.

To co máte vyfoceno je OEM verze.


doplněno 19.06.16 23:52:

Je to relativně složité.

Teoreticky by to mělo fungovat tak, že při první aktivaci se pro dané konkrétní PC vygeneruje jedinečný klíč, který zohledňuje nainstalovaný hardware (základní deska, paměti, disk, grafická karta atd.). Tento klíč se při aktivaci zanese do databáze Microsoftu. Pokud byste se tedy pokusil aktivovat stejné Win na jiném PC, klíč bude odlišný než je uložený u MS a aktivace neprojde.

V praxi to nicméně funguej tak, že po nějaké době MS tyto údaje maže, takže později (někde se uvádělo půl roku), projde aktivace i na jiném PC.

XP aktivace stále funguje, ale nedoporučuji to. Je to více jak 15 let starý systém bez technické podpory. Je to bezpečnostní roziko takový systém používat.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 19.06.16 23:44
avatar

aha, no mně se ty Delly zdály divný, ale při svý prostomyslnosti jsem nechápal, že by někdo nabízel OEM verzi... (a mimochodem, jak to teda maj ošetřený - u OEM (jak je to s krabicovou verzí, nevím) systém přece chce do měsíce zadat vygenerovaný heslo (přes net, nebo telefon) - to je možný dostat, i když byla instalace provedená na jinym PC?; a generujou se vůbec ještě u win XP hesla, když už skončila podpora?)

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.