Potřebuji poradit

Od: Datum: 22.04.16 07:57 odpovědí: 7 změna: 25.04.16 14:41
Dobrý den, prosím o radu co mám dlat když notebook má poškozen pevný disk což se asi stalo že počítač byl v provozu a žena jsi ho přenášela po bytě je to možné? nebo je možné že se poškodil že něco stáhla z internetu? A tak potřebuji vědět co nám dělat. V připadě že budu muset dát noví lze ho nahradi něčím kvalitnějším , odolnějším? Děkuji za radu
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ctenar*
Datum: 22.04.16 08:08

Jak se projevuje závada?

Odolnější? Ano, SSD.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 22.04.16 10:34
avatar

Může být poškozený disk (tedy to železo) nebo můžou být poškozená data na něm.

Samotné přenášení by notebooku nemělo až tak vadit, ale pád na zem (například) už ano. Výměna disku je triviální záležitost, nicméně je možné, že přijdete o část dat (nebo i všechna).

K poškození dat může dojít snadněji a příčin může být více. Náprava je různá, záleží na tom, jak se závada projevuje, jestli hned při zapnutí nebo až za provozu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.04.16 11:50

Dobrý den, nejdříve se objevovala tabulka a nějaký text v AJ. pak následoval další projev Ps. zmodrala celá obrazovka a neuvěřitelné množství čísel a textu a nešlo to vypnout. tak sem to nechal přeinstalovat a ono to po dvou dnech udělalo to samé.

Datum: 22.04.16 11:50
avatar

Jak přenášení, tak stažení čehokoliv z internetu by nemělo fyzicky poškodit disk (čest vyjímkám). Pevný disk (HDD - hard disk drive) si představte zjednodušeně jako několik gramofonových desek na sobě, mezi kterými je se pohybuje (stejně jako u gramofonu) čtecí zařízení. Ty desky (odborně plotny) se točí několik tisíc otáček za minutu a když pak s diskem za chodu ťuknete, je možné, že se čtecí hlavičky dotknou ploten a ty se poškodí. Zkrátka je z mechanických součástek. Odolnější, rychlejší a s menší spotřebou (zároveň mnohem dražší) jsou SSD disky (solid state drive) , které už nejsou mechanické, ale využívají flash paměť. Tam jsou zase jiné nevýhody, ale pro běžného uživatele stačí vědět toto základní rozlišení.

Jak už psal rádce nademnou, jak se projevuje ono "poškození"? Napište typ notebooku, zjistíme, co tam máte za HDD a případně doporučíme utilitu od výrobce na otestování jeho disku. Taktéž napište operační systém. Jsou i systémové utility, které mnohé napoví a opraví.

Jestli systém naběhne alespoň do nouzového režimu, můžete vyzkoušet spustit v příkazové řádce (Start -> spustit -> napsat "cmd" -> enter) program na kontrolu disku tzv checkdisk ... až se spustí onen příkazový řádek (takové černé okno), tak napište CHKDSK /R a odešlete. Ono to napíše, že disk je používán a zda má naplánovat kontrolu na příští spuštění. Zmáčkněte "a" jako ano a dejte vypnout pc. Po zapnutí se Vám spustí kontrola disku.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 22.04.16 12:28

Děkuji moc užitečnou radu . ještě maličkost mám sedmičky Prof. nemám instalovat 10 když je mě to neustále vnucuje zadarmo: děkuji ještě jednou

Od: ctenar*
Datum: 22.04.16 12:48

Pošli sem model disku (Ovládací panel - Základní informace o systému - Manažer zařízení - Disky).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.04.16 14:41
avatar

Pokud máte nyní problém s PC a nejspíše s diskem, tak bych s ním prováděl co nejméně operací. Raději bych se teď soustředil na zálohu svých dat než instalaci nového operačního systému. Windows 10 jsou zdarma k dizpozici do 29.7.2016, takže máte čas.

Píšete, že jste ho nechal přeinstalovat a závada se projevila znova. Kým jste ho nechal přeinstalovat? Někde v servise, nebo někým znalým? Jedná se mi o to, zdali se disk formátoval a operační systém opravdu instaloval znova, nebo zda jen "kluk od vedle" si s ním pár dnů hrál a řekl, že je přeinstalovaný. Dost by pomohl náhled na to chybové hlášení na modré obrazovce, kterému se v IT říka slangově "modrá smrt". Ta kupa čísel a znaků popisuje právě co se stalo.

Pro další diagnostiku a rady potřebujeme více informací. Nyní víme jen, že "nějaký notebook" má "nějaký disk", který hlásí "nějaké chyby".

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.