Druhý operační systém

Od: Datum: 12.02.16 19:08 odpovědí: 20 změna: 17.02.16 18:44

Jak lze do PC s Win7 nainstalovat druhý OS? Konkrétně bych potřeboval nainstalovat Win98. Zkoušel jsem VirtualBox, ale nějak se nedaří do něj nic nainstalovat.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 12.02.16 19:14

Dobrý den, docela bych si tipnul, že OS WIN-98 nenainstalujete na nový HW. Tedy, pokud tam máte OS WIN-7, tak to bude asi novější PC. Jinak, nabootovat instalační CD a instalovat na jiný oddíl, než C. Teoreticky by měl být výsledkem dualboot a výběr OS po spuštění PC. Prakticky to bude zřejmě problémové. Zdravím!

doplněno 12.02.16 19:30:

Já jsem odpovídal dříve, než jste doplnil informaci o VirtualBoxu. Ano, ta instalace bude hlásit chybu - a na tam skončíte. VirtualBox jsem nikdy nezkoušel, ale asi bych vypnul dříve antivir a firewall (aby nebyla nějaká blokace). Také je dobré mít práva administrátora.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 12.02.16 19:24

Když se snažím nabootovat z instalačního CD Win98, prohlásí to hned v úvodu, že jsou v OS (tedy Win7) vadné soubory a snaží se mi je to opravit. To nedovolím, protože se bojím, abych tím nerozhodil ty Win7. Instalaci kamkoliv mi to prostě neumožní.

Ten VirtualBox by měl Win98 umět, má ho v nabídce jako jednu z možností. Našel jsem několik návodů, ale mám zřejmě nějakou jinou verzi. Postup podle těchto návodů není možný, chybí některé možnosti.

Od: hm®
Datum: 12.02.16 19:26

Nebootuje se skutečný počítač! Bootovat z toho CD W98 musíš ten virtuální ve VirtualBoxu.

doplněno 12.02.16 19:30:

Dej sem odkaz na ten návod.

doplněno 12.02.16 19:40:

Fajn. A které kroky konkrétně u tebe nejdou? Nebo co z toho návodu tam nemáš?

Piš vždycky konkrétní věci, ať se nemusíme na všechno ptát. Věta "něco chybí" je k ničemu, když nevme, co přesně chybí.

A zkus ten virtuální, zatím prázdný, počítač spustit.

Datum: 12.02.16 19:35

Tenhle návod je docela podrobný, nicméně některé body z něj já ve WirtualBoxu vůbec nemám.

doplněno 12.02.16 20:06:

kupříkladu tam nemám tuhle možnost.

Ve třetím kroku si vytváříme virtuální disk. Budeme vytvářet nový a bootovací, tedy necháme vybranou položku "Bootovací pevný disk" a zaškrtnutý checkbox "Vytvořit nový pevný disk".

Ale ono těžko detailně popisovat, co všechno je jinak, jsou to sice detaily, ale je jich víc. Ten návod je pravděpodobně k jiné verzi. Navíc průvodce tvorbou disku je česky jen částečně, já anglicky moc neumím, takže možná občas sáhnu vedle..

doplněno 12.02.16 20:16:

Zkoušel jsem všechny možnosti, předpokládal jsem ale že správně je ta třetí zhora.

Datum: 12.02.16 20:23

Možná jsi mohl zkusit tu možnost první, kterou nabízejí. Ale myslím, že to tvůj problém, nevyřeší.

Jinak co jsem se mrknul po internetu, tak někomu se VirtualBox rozbil po instalaci Chrome, další tvrdí, že poslední funkční (u něj) verze VirtualBoxu byla 4.3.12, někomu pomohla "oprava VirtualBoxu" a restart celého PC (což jsi nejspíš už učinil), ...

Chtělo by to vidět celou konfiguraci, případně opravdu zkusit jinou verzi (před tím ale tuhle kompletně odinstalovat).

Datum: 12.02.16 19:25

Proč to nešlo na ten VirtualBox, co nešlo? Nemám to před sebou, ale nainstaluješ VirtualBox, založíš v něm nový "počítač" (tzn. hlavně určíš velikost disku), ten spustíš a on už sám ohlásí, že nemá systém a bude chtít instalační médium (nebo tak nějak by to mohlo proběhnout, už si to nepamatuju).

doplněno 12.02.16 19:33:

Co to udělá, když ten vytvořený počítač spustíš?

Datum: 12.02.16 19:32

VirtualBox mám nainstalovaný, "nový počítač" vytvořený, ale nedokážu do něj nic nainstalovat.

doplněno 12.02.16 19:46:

Po spuštění virtuálního počítače se objeví tohle. Na tom se to zasekne a nelze s tím dělat nic, anit o shodit. Musím to ukončit přes správce úloh.

Datum: 12.02.16 19:53

V PC s OS W7prof.64 bit mám Oracle VM Virtual Box a v něm instalované XP plus jedhnou jejich klon(kvůli licitovanému mariáši) a v pohodě.

Na noťasu s Win7Home 64bit v podstatě to samé.

Po nainstalování virtuál boxu dám v něm vytvořit nový název a nový Os vyberu z tabulky (od W3,1 až po Win8,1) a proběhne klasická instalace , předtím ještě vybereš z nabídky jaká velikost a jak se má chovat .

doplněno 12.02.16 19:56:

no instaluješ z CD? Máš jej v mechanice?

doplněno 12.02.16 20:07:

Píšeš zasekne - neinstaluje se to? To není hned.

doplněno 12.02.16 20:31:

no za 1/4 hod to nebude určitě.

Datum: 12.02.16 20:20

Jo, zasekne se to. Čekal jsem skoro 1/4 hodiny a nedělo se nic.

Snažím se to instalovat do malého noutbooku který nemá CD mechaniku, takže mám CD zkopírované na flešce. Instaloval jsem takhle už několik programů a nikdy nebyl problém. Ale VirtualBoxu se to zřejmě nelíbí.

doplněno 12.02.16 20:22:

hm - To je nereálné, je toho moc.

doplněno 12.02.16 20:41:

hm - Je to Acer Aspire One, s procesorem Atom(TM) CPU N270 1,6GHz.

No nic, zítra to zkusím nainstalovat na plnotučný PC, což jsem v úmyslu zrovna neměl. Uvidíme, co to udělá, snad si ho nezlikviduju, to by byl docela malér.

Datum: 12.02.16 20:28

Do malého noutbooku? Co to je za notebook? Procesor by měl pro provoz VirtualBoxu umět virtualizaci, předpokládám. Mám dojem, že některé Atomy (dávaly se do netbooků) to neuměly. To by taky mohla být příčina. Doufal bych, že to na ně nepůjde ani nainstalovat, ale jeden nikdy neví.

doplněno 12.02.16 20:35:

Tak ne, zpátky. Virtualizační schopnosti CPU nejsou vyžadovány.

Datum: 12.02.16 19:58

Zvláštní.

Dají se sem poslat i nastavení toho virtuálního počítače?

Datum: 12.02.16 20:13
Musíš si vytvořit virtuální disk a připojit iso cd, nebo přímo mechaniku. Pak instaluješ...

Datum: 12.02.16 20:37

VirtualBox-4.1.6-74713-Win , mám tuto starší verzi (vyzkoušenou) Má 97Mb , mohl bych poslat kdyby jsi měl zájem a nic nenašel.Když tak vnit.pošta.

Datum: 12.02.16 20:45

Mám verzi 5.0.2-102096-Win. Zítra to zkusím na jiný počítač, dám vědět.

Datum: 13.02.16 08:41

Tak všechno je jinak, nicméně to stejně nefunguje. Nainstaloval jsem VirtualBlok na stolní PC, s CD mechanikou, rovněž s Win7. Instalace přesně podle návodu bez problémů. Následná instalace Win98 slibně začne, ale po chvíli se objeví následující okno a instalace se zastaví. Totéž při pokusu o instalaci z jiného instalačního CD, stejné i při instalaci na jiný (fyzicky) disk.

Datum: 13.02.16 11:04

Na instalačním CD pro Win XP manual, snad to vysvětluje i situaci s Win7, hlavně Poznámka.

Vytvoření konfigurace s možností spouštění systému Windows XP společně se systémem MS-DOS, Windows 95, Windows 98 nebo Windows Millennium Edition
Při konfiguraci s možností spouštění více systémů nelze zároveň nainstalovat dva nebo tři z těchto systémů: Windows 95, Windows 98 a Windows Millennium Edition.
Lze použít tyto kombinace:
MS-DOS, Windows 95 a Windows XP;
MS-DOS, Windows 98 nebo Windows Millennium Edition a Windows XP.

Nelze použít tuto kombinaci:
Windows 95, Windows 98 a Windows Millennium Edition.

Systém Windows XP byste měli nainstalovat až po instalaci systému MS-DOS, Windows 95, Windows 98 nebo Windows Millennium Edition. Zabráníte tak tomu, aby tyto operační systémy přepsaly spouštěcí sektor a spouštěcí soubory systému Windows XP.

Poznámka: Pokud operační systémy nainstalujete v nesprávném pořadí, bude nutné systém Windows XP obnovit pomocí konzoly pro zotavení nebo opětovným spuštěním instalačního programu. Další informace najdete v databázi Microsoft Knowledge Base v článku 307654.

Datum: 13.02.16 17:44

To je tedy smůla. No ještě bych přece jen zkusil nějakou starší verzi (tuhle 5.x nejdřív odinstalovat, pak bych restartnul PC a pak teprve instaloval jinou). Zabere to chvilku a kdyby to pomohlo, ... Buď nejnovější z verzí 4.3.x = 4.3.36, nebo klidně tu zmíněnou 4.3.12 nebo 4.3.10, případně dokonce 4.1.6, jak psal @tomas11.

https://www.virtualbox.org/wiki/Download_Old_Builds

Datum: 13.02.16 19:18

A je to! *palec* Nainstaloval jsem starší verzi (4.1.6) a funguje to. Teda aspoň myslím *hi*. Objeví se černé okno s hláškou vlevo nahoře, že "W 98 běží".

Bohužel nevím, co s tím dál :(. Potřeboval bych tam spouštět starší programy, které novější Windovs už neumí. Jak na to? Návod jsem nikde nenašel.

doplněno 13.02.16 21:09:

hm - *zed*sem blbej, sem blbej, sem blbej...*zed* Šáhl jsem trochu vedle. Mě se zdálo, že ta instalace byla ňáká rychlá...*bzum* No nic, ale ani nová instalace Win98 následně neproběhla asi moc dobře. V nouzovém režimu to funguje, v normálním to nejde spustit. Údajně tam něco podstatného chybí. Celá instalace probíhala trochu zmatečně. Takže to zkusim znova, ale dneska na to už náladu nemám :(.

doplněno 17.02.16 15:33:

hm - No zatím to ještě nedopadlo, nějak nebyl čas. PC jsem znova pročistil, snad odtranil i zbytky po minulém pokusu a teď se zrovna chystám na novou instalaci Win 98.

doplněno 17.02.16 18:21:

Tak Win98 se naistalovat povedlo, běží v normálním režimu. ALE... Nemám ponětí, jak se do nich dají instalovat další programy. Správce souborů mi nabízí virtuální pevný disk C:, na kterém jedou Win98, na který ale nemám jak co nakopírovat, a jakousi virtuální CD mechaniku D: (na té je pár nic neříkajících souborů), která nemá se skutečnou CD mechanikou základního PC nic společného (instalační CD vložné do skutečné mechaniky se tam neobjeví). Při pokusu o zpřístupnění flešky to po mně chce ovladač, který samozřejmě nemám. V okně "Tento počítač" se sice objeví disketová mechanika A:, ale při pokusu o otevření to hlásí, že není připravena. Zkrátka virtuální Win98 si žijou vlastním životem a zvenčí si k sobě nic nepustí.

Datum: 13.02.16 19:45

No, černé okno je divné. Měla by se normálně zobrazit plocha WIN98 s ikonami a tím Microsoftím řádkem dole (vše jen v okně VirtualBoxu) a tam se pak pracuje stejně, jako ve WIN, když to WIN jsou.

Není nějaký problém s nastavením grafiky pro ten virtuální počítač?

WIN98 by určitě nějak měly jít spustit i v nouzovém režimu. Jde to? Ukáže se grafika?

doplněno 17.02.16 13:18:

Tak jak to nakonec dopadlo? Vzdal jsi to kousek před koncem, povedlo se to normálně zprovoznit, nebo to pouštíš jen v nouzovém režimu?

Datum: 17.02.16 18:44

Nepamätám si to už presne,no mal som vo Win 7 jednú zložku ktorú zdieľal wirtualBox cez tú virtuálnu mechaniku a ak som tam niečo vložil,tak to potom bolo k dispozícii pre WirtuálBox.

doplněno 17.02.16 18:52:

Ja som si ten VirtualBox inštaloval podľa tejto stránky a nebol problem potom: http://chytrak.sk/kurzy/pocitace-a-softver/podla-vyuzitia/kurzy-zadarmo/virtualbox-virtualny-pocitac/#filter%5BsortCol%5D=nazev&filter%5Border%5D=asc&filter%5Bfilter%5D=false&filter%5Bzdarma%5D=false&filter%5Bcr%5D=false&filter%5BcenaOd%5D=0&filter%5BcenaDo%5D=500&filter%5BlevelOd%5D=0&filter%5BlevelDo%5D=100

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.