Jaký koupit PC

Od: Datum: 04.12.15 00:49 odpovědí: 12 změna: 08.12.15 16:01

Myslíte, že je lepší koupit hotový sestavený PC (koukal jsem na Alzu a CZC) nebo si ho nechat sestavit (sám to neumím, musel bych někomu říct). Chci aby byl tichý a rychlý a velká paměť s rezervou do budoucna ať se nezasekává a může paralelně dělat víc činností, rozpočet by byl asi 20 tis. korun bez monitoru a periférií.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: juraja
Datum: 04.12.15 01:13

Lepší je poskládat

Koukněte tady

http://forum.zive.cz/viewtopic.php?p=7951880#p7951880

Když si něco vyberete,tak s těch součástek vám v obchodě to pc složí a pošlou

Ohodnoceno: 0x

Od: vilik
Datum: 04.12.15 01:37

Naházet v eshopu komponenty do košíku a sestavit buď sám, případně CZC sestavuje zdarma, může být při správné volbě výhodnější. Je to proto, že si můžete sestavu udělat přesně na míru, podle toho, jak ji budete využívat. Dále proto, že můžete zvolit lepší komponenty, než jsou v hotové sestavě nabízeny, a zároveň nebudete mít nic zbytečně naddimenzováno nebo poddimenzováno. Nejjednodušší by bylo napsat přesně, s jakými programy budete pracovat. Dál, jestli vlastníte operační systém, nebo něco z jiného počítače, co by se dalo použít. Za vaši cenu, možná trochu víc, bych viděl zatím jako vhodnou možnost intel 5 a grafickou kartu r9 380, k tomu odpovídající desku, zdroj, ostatní. Kolik potřebujete místa na data? Celkovou paměť můžete v případě nedostatku kdykoliv rozšířit, když by nestačil pevný disk.

doplněno 04.12.15 01:44:

Na odkazu předchozího rádce je v ceně 20 tisíc starší typ procesoru a pamětí, asi bych osobně vybral novější, ale tato doporučená by nebyla chyba. Grafickou kartu ze sestavy bych ale nevybral vůbec, dal bych přednost konkurenci. Je to ale věc názoru.

Ohodnoceno: 2x

Od: cer
Datum: 04.12.15 22:16

Tak já jsem nechtěl obtěžovat, ale protože problematice nerozumím a protože mám vydávací místo CZC docela blízko a můžu si pro počítač zaběhnout, tak pokud byste mi byl před Vánoci ochotný pomoci, budu vděčný

Chci aby byl tichý (počítač mám v pokoji, kde pracuji, nevím, co dělá největší hluk, asi chladič a větrák a harddisk?) a rychlý a velká paměť s rezervou do budoucna ať se nezasekává a může paralelně dělat víc činností, důležité jsou kvalitní značkové komponenty. Myslím, že je dobré myslet i na nízkou spotřebu elektřiny.

Dá se říci, že na PC provádím jen kancelářské práce - psaní ve wordu (OpenOffice), dále je spuštěn emailový program, skype, jabber, prohlížeč, mám ale i spuštěný grafický editor Gimp, přitom ještě skenuju a upravuji fotky nebo amatérsky video, Gimp je žrout, žroutem je i sám prohlížeč, paralelně poslouchám rádio, nebo koukám na televizi (vesměs ČT24), což u mého PC vede k zasekávání, ale současný počítač má jen 2 GB paměti, tak je to znát. Nehraju hry, domnívám se, že grafickou kartu nepotřebuji žádnou špičkovou. Dá se říct, že softwarově asi nemám velké nároky, ale vím, že při paralelním používání více programů už může PC tuhnout, což se mi stává. Zapomněl jsem napsat, že harddisk bude šifrovaný Truecryptem, což může vytížit procesor .

Budu chtít koupit Windows 10 Professional 64-bit, ostatní software mám.

SSD disk pro operační systém.

Běžný harddisk pro data. Nemám představu, budu spokojený s dobrým poměrem tichosti a rychlosti (vím, že to asi jde proti sobě), no ale nejdůležitější je zrovna u hraddisku spolehlivost, tudíž zde nebudu šetřit

Blu-Ray/DVD/CD vypalovačka + jako druhá aspoň DVD/CD čtečka (na jedné vypalovat, druhou číst, hodí se mi to při práci)

USB 3.0 - aspoň 7x - ideálně 3x z přední strany a 4x ze zadní (pro: skener, tiskárna, rádiová myš, klávesnice)

zdířky pro sluchátka a mikrofon také ideálně z přední strany

čtečka karet

síťová karta - vhodná pro tarif UPC 300 Mb

Doporučuješ Intel 5, už se ale prodává Intel Core i7 ve verzi DDR4? Koupil jsem si Computer a mají tam k tomu články. Něco jsem četl o novince Skylake, když budu harddisk online šifrovat, snad se hodí lepší procesor?

Od: pee®
Datum: 04.12.15 22:08

Dobrý den, hotové PC nekupovat! To si pamatujte. Na CZC si do košíku dáte komponenty a oni Vám PC zdarma poskládají a nainstalují systém. Minulej rok mi CZC poskládalo PC, čekal jsem kabely všude možně po skříni, ale opak je pravdou! Ve skříni není vidět jediný kabel. Stačí zapojit do zásuvky a už můžete surfovat na netu :-D Nenapsal jste jestli chcete i Windows.. Rozhodně bych to vzal takhle, http://www.czc.cz/152568,1306…970,133910,178815,165960/kody . Jestli potřebujete ani systém tak si do košíku přidejte jakej chcete

Ohodnoceno: 1x

Datum: 06.12.15 04:57

Tohle bych trochu upravil. Především, paměti 2 x 4GB modul je lepší, než 1x8GB. Za další, koupil bych raději crucial ballistic sport. SSD disk crucial MX200 250 GB, desku i grafiku od MSI, grafiku levnější R7 370 2GB, dražší R9 380. Desku H97. Lepší chladič na procesor, pokud má být tichý. Procesor lépe 4690, ale je dražší.

Variantu Skylake s procesorem i5 6500 a deskou H170A. K tomu paměti DDR4, opět crucial ballistic sport. Ostatní stejně. Ale tato varianta je dražší a skoro nic navíc nepřinese. Obě varianty zdroj seasonic 520W. Tyhle varianty sestav jsou často doporučovány na jiné poradně, sám komponenty uvedených značek používám, bez problému.

Ohodnoceno: 1x

Od: pee®
Datum: 06.12.15 09:44

Pro tazatele: Takže by stačila levnější grafická karta GTX 950. Operační paměť bohatě stačí 8 gb, pokud tedy nemáte otevřeno víc jak 15 záložek v prohlížeči. Já mám 8 gb a nikdy jsem se tedy nesetkal že by ram byla vytížena víc jak na 80%. SSD disk 250 gb stačí na systém a různé programy. HDD je kvalitní, rychlej, velkej. Mám ho taky. Můžete klidně koupit ten nejdražší a stejně se Vám může rozbít hned jak ho zapnete. To je kus od kusu. Skylake je teď novinka a dává se to spíše do high end PC. Je tam vše co potřebujete, ale nějak nezůstal rozpočet na OS. Jelikož profesional OEM verze stojí 4 tisíce. A OEM verze je vázaná na desku PC, takže když budete kupovat novej počítač tak budete muset koupit i novej windows nebo použít desku z předchozího. Verze na flashce stojí 6 tisíc ale zase ji můžete přenášet z jednoho pc na druhé. Jestli Vám stačí OEM a nechete jít na částku 24tisíc tak budete muset dát pryč SSD. Tak tady to máte http://www.czc.cz/152568,1306…7094,166017,75524,165980/kody

Ohodnoceno: 2x

Datum: 06.12.15 18:14

No já právě mám ve Firefoxu standardně otevřeno ke 100 záložkám a to už začíná užírat pameť téměř k 1 GB... K tomu mám ještě zapnutou Operu, kde koukám na TV (z nějakého důvodu neumí Firefox přehrát ČT24, ale spíš bude chyba někde v nastavení, nebyl jsem schopen identifikovat, už prostě potřebuju koupit nový počítač, ten stávající jede z posledních sil...). A když chci spustit Gimp, musím zavřít Firefox, jinak mi zatuhne Windows a musím vypnout a zapnout počítač (na stávajícím PC ani nemám resetovací tlačítko bohužel). Z toho důvodu si myslím, že na procesoru a operační paměti asi není dobré šetřit.

Datum: 06.12.15 23:24

Jenže s tímhle zadáním se nevejdete do rozpočtu. Skylake a DDR 4 nejsou o tolik dražší, ale jen I7 samotný stojí polovinu rozpočtu. Ještě byste mohl mít možná starší xeon. Ty vypalovačky, co si přejete, případně jiné komponenty ze starého počítače máte? Napište vaši konfiguraci včetně zdroje, prosím.

doplněno 06.12.15 23:52:

Ten xeon úplně nezavrhujte. Je to vlastně I7 bez grafiky, za menší peníze. Rozdíl mezi pamětmi DDR3 a 4 je jen pár procent. Oproti skylake ale dohromady dost ušetříte.

Datum: 08.12.15 00:25

Konfiguraci už bohužel neznám, je to starý počítač. Použít z něj nejde nic, vypalovačka mele z posledního :(

Procesorům nerozumím, jen jsem o nich četl v Chipu a Computeru, které jsem si mimořdně koupil, abych něco také sám nastudoval

Asi můžu část ceny vzít na splátky, před Vánoci jsou akce bez navýšení, takže mohu navýšit rozpočet na 30 tisíc Kč. Víc se mi do počítače dávat nechce, stejně za 5-7 let budu kupovat nový, to je asi tak doba nutná pro obnovu "počítačového parku".

Ještě se zeptám, jak poznám, které součástky jsou spolu kompatabilní, každá je od jiného výrobce, to ničemu nevadí? (Dívam se do těch návrhů na odkazech CZC)

Datum: 08.12.15 01:29

Návrh od Pee je v podstatě dobrý, jen bych změnil některé věci. Komponenty pasovat budou. Přímo v diskuzi na CZC pod jím uvedenou deskou máte doporučenou lepší desku a hlavně procesor xeon za 7300. To je vlastně I7 bez grafického jádra. Na procesor kupte lepší chladič, sestava bude tišší, stojí od 500 korun. Deska má 4 sloty na paměť, paměť se kupuje sudý počet modulů kvůli dual channelu. Takže kupte 2 moduly po 4 GB, kdyžtak můžete později za tisícovku další 2 moduly dokoupit. Kingston není špatná, ale doporučuju Crucial ballistic sport. Grafiku doporučuju taky jinou, MSI r7 370. Dvě stovky lze ještě ušetřit na bedně Zalman, koupíte Li variantu bez průhledné bočnice. Zdroj může být taky levnější, ale seasonic je velmi dobrý, tady bych v rámci úspor vzal asi jedině Chieftec arena se stejnými waty, jiný ne. Jinak nové procesory skylake jsou prý tak tenké, že některé těžší chladiče je nevratně poškozují, takže možná nemusíte litovat. Když to teď posčítáte, stejně jste na vyšší ceně, než jste původně chtěl. ( pokud si koupíte procesor I5 kvůli ceně, přimlouvám se alespoň za 4690. )

doplněno 08.12.15 01:48:

Deska msi h97 je za 2300, taky možnost.

Datum: 08.12.15 13:03

No to jste návrh od Pee pěkně rozcupoval :)

Datum: 08.12.15 16:01

Ale vždyť píšu, že je v podstatě dobrý. Jen bych někde raději trochu připlatil, kvůli výkonu, někde ubral, třeba na bedně. A paměti jsou prostě lepší v dualu, i když jen o malinko.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.