Instalace Linuxu - Ubuntu 14.04

Od: Datum: 27.11.15 19:41 odpovědí: 8 změna: 28.11.15 22:05

Dobrý večer, rozhodl jsem se nainstalovat na svůj notebook linux. Stáhl jsem si verzi ubuntu-14.04.3-desktop-amd64, jelikož mám 64-bit OS Win7. Postupoval jsem dle tohoto návodu( http://wiki.ubuntu.cz/instalace/průvodce_instalací), vše probíhalo dobře, kontrolu souboru iso jsem provedl, vše v pořádku, ale při posledním kroku - vytváření uživatele, se notebook seknul a po chvíli zčernala obrazovka. Linux jsem chtěl přidat k Win7 a při zapnutí ntb mít možnost, kam dále nabootovat. Ale Linux není správně nainstalován, po opětovném zapnutí notebooku mi příkazový řádek házel tuto chybu: systemd-udev(18282) : inotify_add_watch(6, \dev\sdb, 10) failed : no such file or directory. Rozhodl jsem se teda celý nedoinstalovaný linux smazat a zkusit instalaci znovu, ale tentokrát to po restratu hází chybu EDD: Error 0400 reading sector 496433 a Error bb00 reading sector 496485. V čem je chyba? Že by Linux nebyl smazán a zůstaly po něm nějaké zbytky nebo mám znovu vypálit iso obraz na DVD. Díky všem za případné rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: radarbrdy*
Datum: 27.11.15 21:09

U dualbootu může být problém s vytvářením oddílů na disku.

Ubuntu na 64bit. PC jede super, sám jej používám současně vedle W7.
Strč CD a spusť znovu instalaci.
Většinou musíš ručně vytvořit jeden nový oddíl a jeden swap oddíl a přiřadit
systém a swap.
Jak na to? Není to zase tak složité.
V průběhu instalace dáš:
(x) Something else
You can create or resize partitions yourself, or choose multiple partitions for Ubutu
Potom klikneš na New partition table
Vybereš si třeba logický oddíl data a ten zmenšíš
Ve volném místě vytvoříš nový oddíl se systémem ext4 a dáš jej Use as: moutpoint /
Ve volném místě vytvoříš nový oddíl 1GB a dáš jej jako: swap area

Obrázky jsou tady:
http://ivanblagojevic.com/how…-an-empty-hard-disk-tutorial/

Může se stát, že po úspěšné instalaci najede hned po restartu Ubuntu a ty Windowsy se jakoby ztratí. Nevěš hlavu, protože stačí trochu popostrčit bootloader, který Windowsy zase najde a udělá ti pěkné boot menu při startu PC.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.11.15 01:10

Oddíly se mi vytvořily samy. Po restartování se mi spustila instalace a proklikal jsem se nakonec. Nyní, když zapnu notebook, tak se mi objeví nabídka, kde chci naboootovat. Zvolím-li Linux, tak dále zadám heslo, ale ihned po jeho zádání se ntb restartuje a současně vyskočí hláška "Wired Network Disconnected”.

Od: radarbrdy*
Datum: 28.11.15 12:28

Z tvého popisu není jasné jestli Linux najede nebo ne. Ubuntu nepotřebuje ke své činnosti připojení k síti.

A co windows? Umíš najet windows?

Pokud je problém s bootloaderem udělej si na flešku super grub disk2

http://www.supergrubdisk.org/super-grub2-disk/

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.11.15 15:46

Linux mi najede po přihlašovací obrazovku. Po zadání hesla ale problikne obrazovka, lze slyšet zvuk bubínků a jsem zase na přihlašovací obrazovce. To můžu zadávat stále dokola. Do Win7 najedu v pořádku. Nainstaloval jsem Linux znova s připojeným intenetovým kabelem k ntb, přes wifi se to nechtělo připojit. Myslel jsem, že bude chyba někde při stahování aktualizací, které jsem poprvé nestahoval, ale problém trvá stále. Zjistil jsem na internetu, že mnoho lidí má problém se spuštěním grafického rozhraní v Ubuntu 14.04. Přes terminál (Ctrl+Alt+F1) se po zadání jména a hesla normálně přihlásím, příkazem startx ale grafické rozhraní také nenajede. Četl jsem na různých anglickým fórech rady a zkoušel jsem přes příkazový řádek reinstalovat plochu, updatovat nějaké ovladače pro grafiku AMD/ATI, ale házelo to chyby při stahování, tuďíž se tím nic nevyřešilo. V některém logu bude zřejmě napsáno, kde a v čem je problém, ale je jich tam hodně a jsou to někdy i stovky řádků, v tom já se nevyznám.

Od: hm®
Datum: 28.11.15 15:57
avatar

Nemá co házet chyby při stahování. Pro začátek: dá se tam nějak vybrat grafický ovladač vesa?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.11.15 19:14
Netusim jak jej muzu vybrat. Mam tam pouze prikazovy radek ve kterem se moc nevyznam. Smazal jsem Linux ve Win7 pres spravce disku a restartoval ntb. Tedkom mi to nechce najet ani do Win7. Pise to not such file or directory - grub rescue. Kdyz v biosu nastavim prioritu bootovani na HDD, tak to pise stale to same. Jak muzu nabootovat zpet do Win7?
Od: hm®
Datum: 28.11.15 19:20
avatar

No to jsi udělal blbě, protože jsi smazal zavaděč (ten grub, jak to píše).

Nikdy jsem tohle neřešil, možná stačí jen nějak obnovit MBR na disku, ale pro jistotu si to nejdřív ověř.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.11.15 22:05

Tak jsem to vyřešil tím způsobem, že jsem opět nainstaloval Ubuntu. Sice není funkční, ale při zapnutí ntb vyskočí nabídka kam nabootovat, takže se do Win7 už dostanu. Stálo mě to sice 10GB z HDD, ale jde to. Určitě by to šlo mnohem výhodnější cestou. Škoda této první a zároveň velmi špatné zkušenosti s Linuxem. Jinak díky moc za rady. :)

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.