Excel - součet každého tŕetího ŕádku

Od: Datum: 20.11.15 19:55 odpovědí: 15 změna: 21.11.15 15:11

dobrý den potřeboval bych poradit s následujícím pŕíkladem:

... chtěl bych sečíst každou třetí hodnotu bez toho abych musel používat nějaký další sloupec

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.11.15 20:13

Asi ti špatně rozumím, ale podle toho co jsi napsal bych součet dal třeba na první nebo poslední řádku sloupce "A"

Ohodnoceno: 0x

Od: jezek
Datum: 20.11.15 20:22

asi ano :)

výsledek bude jinde, ale já bych potřeboval vzorec který sečte každou třetí hodnotu ve sloupi A:A (možná nějaká kombinace SUMIF a ŘÁDEK) .. nevím si s tím rady

šlo by to uďelat tak že bych si každou tŕetí hodnotu vykopíroval vedle a pak je ječet klasicky pomocí SUMA, ale já bych se rád zbyvil toho sloupce navíc

Datum: 20.11.15 20:31

=SUMA(A3;A6;A9;A12) nebo =A3+A6+A9+A12

Datum: 20.11.15 20:38

mockrát děkuju, ale pokud budu mít data v řádcích 1 až 2500 tak je to dost nepraktický řešení ... odkazovat na kažďej řádek zvlášť je dost zdlouhaví

Datum: 20.11.15 21:08
Ohodnoceno: 3x

Datum: 20.11.15 21:31

jo diky moc :D

dva dny sem do toho čučel a nevymyslel sem nic "funkčního" :D ... diky .. moc pomohlo *palec*

Datum: 20.11.15 22:25

hmm a myslíte že by se dalo nějak vyřešit chybové hlášéní #HODNOTA!

... všechno funguje pokud jsou všechny buňky v oblastu buď ćísla nebo prázdný ale já v tom sloupci používám výpočet který když nemá s čím počítat tak místo chybové hlášky vyhodí "" (prázdno)

a pak když se to ten sčítací vzorec snaží vyhodnotit tak si řekne že "" se násobyt nedá a vyhodí chybu

Datum: 20.11.15 22:12

Můžeš si definovat vlastní funkci. Vypadá asi takto:

Function Soucet(sl As String, poc, prv, krok As Integer) As Double
a = sl
b = 0
For i = prv To poc + prv Step krok
bunka = a & i
b = b + Range(bunka).Value
Next i
Soucet = b
End Function

sl je písmenné označení sloupce; poc je počet zpracovávaných buněk; prv je číslo řádku první sečítané bunky; krok je kro sečítání ; krok = 3 sečítá se prv, prv + 3 ... až do dosažení řádku poc + prv.

Víš, jak to tam vložit? Pak se funkce objeví v fx ve skupině Vlastní a jmenuje se Soucet.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 20.11.15 22:31

hmm a myslíš že by to mohlo vyřešit problém s chybou HODNOTA!?

vlastní funkci sem nikdy nedefinoval .. s excelem dělám vlastně poprvé ( je to viďet :D )

a fungovalo by to pak kdybych si ten soubor přetáh pŕes fleśku do jinýho PC?

Datum: 20.11.15 23:09

Zkus použít funkci Hodnota, to převede prázdný řetězec na 0.

Datum: 21.11.15 11:06

to už jsem zkoušel ale poblém je v tom že ta buňka vlastňe není prázdná, jen se tak tváří, funkce HODNOTA tam přečte "" a vyhodnotí to jako špatný typ dat = #HODNOTA! .. stejnej problém

Datum: 21.11.15 10:49

Jistě, že byto fungovalo. Excel prázdnou buňku při sečítání nahradí automaticky hodnoou 0. Když funguje suma oblasti, kde je prázdná buňka, bude fungovat i tohle. A bude to fungovat v každém počítači, ve kterém je nainstalovaný excel. Jen může být problém se zakázanými makry v jeho nastavení. Ale to jsem nekontroloval. Každopádně to lze obejít povolením.

Výhodou je že jak začátek, tak krok i sloupec se dá ve funkci jednoduše nastavit.

doplněno 21.11.15 10:56:

Ostatně, ten počet - parametr poc - může být větší, než početbuněk s čísly a funkce to hladce zvládá. Jako poc je možné zadat číslo posledního využitého řádku, případně ještě zvětšeného o několik míst (pro jistotu). Jen k těm prázdným buňkám - budou zahrnuty do "krok", sečítá se každá třetí buňka, nikoli každá třetí, obsahující číslo. Ale to by bylo možné upravit.

doplněno 21.11.15 11:00:

Pokud mi pošleš svou mailovou adresu na jo.jozka@seznam.cz, můžu ti poslat prázdný sešit s touto funkcí. Nebo chceš raděj napsat, jak na to?

Ohodnoceno: 2x

Datum: 21.11.15 12:17
Použil bych další sloupec, jde bych kopírovat 1 2 3 1 2 3...staci jednou a zkopírovat až dolů. Pak už jen SUMIF kdy je v řádku např 3.
Nejrychlejší, nejpřehlednejsi a nejsnazší.

Datum: 21.11.15 12:47

jo to by fungovalo ... teď používám něco podobnýho - do B3 sem zadal =A3 - označil jsem B1:B3 a roztáhnul až dólu ... každá třetí hodnota je vykopírovaná vedle pak už to stačí sečíst - =SUMA(B:B)

ale já bych se rád zbavil toho řádku navíc

Datum: 21.11.15 15:11

zkuste maticový vzorec:

=SUMA((MOD(ŘÁDEK($A$1:$A$12);3)=0)*KDYŽ(NE(JE.ČISLO($A$1:$A$12));0;A1:A12))

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.