Vypočítání příkladu

Od: Datum: 13.11.15 18:15 odpovědí: 6 změna: 13.11.15 22:22

Dobrý den, už jsem vážně zoufalá a potřebuji pomoc s následujícím příkladem, potřebuji zjistit vzore, abych byla potom schopná udělat program, který to počítá.
Firma nabízí dva typy kolejnic, typ A o délce 10 m, typ B o délce 13m. Chci postavit dráhu, která měří 749 metrů. A já musím vypočítat, kolik jakých kolejnic na stavbu dráhy potřebuji a jaké mám možnosti kombinací. Zatím jsem si sestavila vzorec 749= 10*x 13*y (nevím, jestli je to dobře) ale nějak víc rostě nejsem schopná určit vzorec abych zjistila to x a y.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.11.15 18:25
avatar

Co máš v učebnici k rovnicím o dvou neznámých?

Úkol za tebe řešit nebudeme, jenom ti zkontrolujeme postup a výsledek.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jztwjzwjwjz
Datum: 13.11.15 18:39

No, já jsem se to snažila vypočítat, že jsem si jako osamostatnila x i y, ale potom postě dál nevím. Vuůbev nevím jak to potom zakmponovat do toho programu a nejsem si jistá, jestli se to má takovým způsobem dělat.

Od: jztwjzwjwjz
Datum: 13.11.15 18:43

Jinak tohle je kompletní zadání.

Od: host*
Datum: 13.11.15 20:03

Když to má být program tak by bylo možné použít dva cykly a udělat jakoby šílenou tabulku a v ní hledat, jestli je výsledný součet n*A + m*B rovný celkové délce C. Hodnota n by byla od 0 až po celková délka dělená délkou A a hodnota m také od 0 až po celková délka dělená délkou B. Výsledný součet by se porovnával s celkovou délkou, jestli se rovná, protože kus kolejnice nesmí chybět ani přečuhovat.

Stroje jsou rychlé a velký počet operací by zvládly rychle, ale dá se najít rychlejší algoritmus, například udělat cyklus, kde se bude brát počet delších kolenic, aby jich bylo méně a k nim dopočítat počet kratších kolejnic a zjišťovat, jestli je součet rovný požadované celkové délce. Cyklus by tedy byl pro m od 0 do celkové délky dělené délkou kolejnice B.

Asi tak, prozatím? Přiznám se, že tištěné zadání jsem jen zběžně přelétl, nemám tolik času, abych to četl celé, pouze jsem vám naznačil jak by se to asi dalo řešit.


doplněno 13.11.15 20:21:

Kdybyste používala dva cykly pro všechny možné délky tak, aby jejich součet by Celková délka trati, bylo by to v tomto případě 749/10 což je asi 75 krát 749/13 což je asi 58 a výsledný počet průchodu oběma cykly by byl 75 krát 58 což je 4350.

Při použití jednoho cyklu s delší kolejnicí, je to od jedné do Celková délka/B, což je v tomto případě 58 průchodů cyklem. V každém kroku cyklu se udělá výpočet počtu m delších kolejnic B a tento výsledek se odečte od Celkové délky. No a tento výsledek se dělí délkou kratší kolejnice A a pak se posoudí, jestli je to dělitelné beze zbytku. Pokud ano, je to shoda a tato kombinace je možná. Pokud ne, cyklus pokračuje.


doplněno 13.11.15 20:27:

Zkuste si pro jednoduchost udělat jenoduchou pomůcku ve excelu. V jednom sloupečku počet delších kolejnic od 1 do n (zde to vyjde, jak už je uvedeno výše do 58), ve druhém sloupečku už násobek n krát délka delší kolejnice, tedy 13, 26, 39, 52,... 754, a v dalším sloupečku rozdíl mezi Celkovou délkou C a výsledkem v předchozím sloupci, což je 736, 723, 710, ... -5. A v dalším sloupečku už si uděláte podíl předchozího sloupečku a délky kratší kolejnice. No a na první pohled uvidíte, kde je shoda a kde na.

Budete mít pomůcku pro ověření, jestli program počítá dobře.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 13.11.15 20:37
avatar

Počítejte a zkoušejte, pro kontrolu vám napovím, že první kombinace je 6 desetimetrových a 53 třináctimetrových a poslední šestá kombinace je 71 desetimetrových a 3 třináctimetrové.

Pokud jen trochu ovládáte Excel a nebo lépe VBA , tak je to neskutečně primitivní záležitost. Dva cykly a jeden výpočet uvnitř.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hahaha*
Datum: 13.11.15 22:22
Jestli si, slečno jztwjzwjwj, myslíte, že ČVUT FIT uděláte tak, že budete úkoly zadávat na poradnách a výsledky odevzdáte, tak vás čeká drsné probuzení. Tyhle jednoduché úkoly vás mají naučit přemýšlet nad problémy a hledat řešení, pokud to přenecháte jiným, tak s největší pravděpodobností nedokončíte ani ten první semestr. Co budete dělat, až přijdou těžší zadání?
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.