Jak vrátit Win XP z Ubuntu?

Od: Datum: 25.10.15 16:42 odpovědí: 7 změna: 26.10.15 13:47

Dobrý den, dnes jsem si z Win Xp nainstaloval přes Live CD Ubuntu. Měl jsem Win XP a při instalaci se mi mělo zobrazit naistalovat vedle stávajícího systému. Bohužel to napsalo, že momentálně nemám žádný OS a tak jsem zvolil možnost vybrat vlastní (nebo nějak tak). Rozdělil jsem disky na: /,/boot/,/home,/opt,/tmp,/usr,/var. Ubuntu slibuje při spuštění počítače vybrání systému (v mém případě Win XP nebo Ubuntu.). To se však neděje a automaticky se spustí Ubuntu. Chtěl bych poradit, jak se dostat zpět do Win XP. Děkuji moc.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 25.10.15 16:54
avatar

Nenechal jste CD v jednotce? Zkuste jej vyndat a spustit bez cd...


doplněno 25.10.15 16:58:

Pokud se XP nainstalovalo, pak by mělo být spustitelné z HDD. Tj. v BIOSu nastavit primární HDD, pak CD.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.15 16:57

Děkuji za radu, ale bez úspěchu. Na obrazovce se ukáže NO SIGNAL. Nemáte ještě nějakou radu?

Datum: 26.10.15 09:02

Děkuji. A jak to mám udělat? Já v BIOSu ještě nebyl. Děkuji.

Od: ben®
Datum: 26.10.15 09:48
avatar

Dobrý den, rozumím tomu tak, že jste měl OS WIN-XP na HDD a z mechaniky jste si v PC zkoušel Live-CD s Ubuntu. Ubuntu jste následně instaloval na HDD, Live-CD z mechaniky vyndal a po restartu PC Vám naběhne jen Ubuntu, ale už ne OS WIN-XP. Pokud jste OS WIN-XP nějak nepoškodil (nic z něho nemazal) nebo jste neformátoval při instalaci Ubuntu HDD, tak je přepsaný zavaděč OS WIN-XP (a zřejmě v MBR). Do BIOSu nemusíte zasahovat (pokud Ubuntu nyní bootuje z HDD), ale můžete zkusit obnovení zavaděče viz odkazy. Potřebujete instalačku OS WIN-XP na CD. Zdravím!

http://www.tipypropc.cz/k-cem…zola-pro-zotaveni-windows-xp/ http://www.tipypropc.cz/konzo…i-a-prikazy-fixmbr-a-fixboot/

doplněno 26.10.15 10:36:

bartas - ale, pokud Vám naběhne Ubuntu (z HDD nebo Live-CD), tak máte přístup ke všem svým datům na HDD a můžete je kopírovat (zálohovat) jinam. Ještě zkuste toto - viz odkaz si stáhněte soubor "boot.ini" (je tam modrý odkaz) a ten v Ubuntu zkopírujte přímo na disk C (přepíšete tam současný soubor "boot.ini", který zřejmě přepsalo Ubuntu). A po restartu PC možná naběhne ten OS WIN-XP.

http://leteckaposta.cz/788041276

doplněno 26.10.15 11:49:

bartas - rady jsou obtížné, protože nevím, jak to v tom PC nyní vypadá. Proto nerozumím tomu, že tam na HDD nic není. Nabootujte PC opět z Live-CD Ubuntu a v něm prohlédněte HDD. Tomu kopírování zřejmě brání to, že nemáte práva administrátora (jenom odhad).

Zkuste to pod Live-CD a potom restart PC. Ale, pokud se to nepodaří, tak si pouze zkopírujete data (pokud nebyl formát HDD, tak tam stále jsou) a potom buď zkusíte tu opravu MBR (viz odkazy) nebo to vzdáte a ponecháte si Ubuntu nebo si seženete instalačku OS WIN-XP a znovu je nainstalujete.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 26.10.15 10:17

Dobrý den, vše je tak jak píšete. Bohužel CD s Win XP nemám. Je ještě nějaká možnost? Děkuji. Nejde mi tolik ani o Win XP, ale o data uložená v něm (foto, hudba,..).

Datum: 26.10.15 11:39

Právě že žádné soubory se v linuxu nenachází. Je úplně prázdný. Soubor jsem stáhl, vložil do disku C a vyskočí mi hláška: chyba při kopírování boot.ini. Chyba při otevírání souboru "/boot.ini": Operace zamítnuta

Nějaká rada? :(

Od: scv®
Datum: 26.10.15 13:47
avatar

Z popisu v otázce ani z dalších doplnění si stále nejsem jistý, jak jste při (a po) instalaci postupoval. Když zvolíte "instalovat vedle stávajícího systému", Linux využije volné (nezformátované) místo na disku a nainstaluje se opravdu mimo stávající systém(y). GRUB se pak při spuštění PC postará o nabídku výběru systému. Linux v této fázi obvykle nic nepřepisuje, to dělá spíše Windows, když je instalovaný až jako druhý. Ale už se mi také jednou přihodilo, že Windows po instalaci Linuxu nechtěl naběhnout - řešením je to, co píše @ben v první části své odpovědi. Pokud nemáte CD s Win XP, tak si ho někde stáhněte.. použití na opravu zavaděče bych určitě nepovažoval za softwarové pirátství.

.

Pokud ale při instalaci zvolíte "použít celý disk" nebo "vlastní" a pak celý disk přerozdělíte, tak je zformátován, jsou na něm vytvořeny nové oddíly a žádná data tam nezůstanou. Takže záleží na tom, jestli jste tam oddíl(y) Win XP nechal nebo ne..

.

Každopádně po instalaci je nutné vyndat CD, jinak bude systém pořád nabíhat z něj a k volbě systému se ani nedostanete. Můžete se také zkusit z Live CD nebo z toho již nainstalovaného Ubuntu podívat na to, jak disk vypadá - buď programem GParted nebo něčím jako "Disky", "Diskový nástroj" apod. Kdyžtak sem dejte screenshot - jako je ten první obrázek v odkazu výše - ať máme všichni jasno. Pokud tam oddíl Win zůstal, možná je chyba jen v GRUBu nebo v tom zavaděči Windowsu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.