Windows 10 - zkušenosti

Od: Datum: 30.09.15 18:16 odpovědí: 14 změna: 12.10.15 20:03
avatar

Ahoj, prosím, aby na tuto otázku odpovídali jen ti, kteří Windows 10 už nějakou dobu používají či používali a mají tak možnost ho nějak porovnat s předchozími verzemi systému či nějak vyjmenovat jeho klady a zápory.

Jde mi o to, že na svém ne tak úplně nejhorším notebooku (Quad-core, 6GB RAM, 1TB SSHD,...), na kterém byly od výroby WIN 8.1 hned od prvního dne co to bylo možné jedu na desítkách. Napřed jsem byl opravdu nadšený, rychlý start systému, bez pádů, vzhled, prostě celkové nadšení. Teď, po době, se klubají na povrch nepříjemnosti a tak bych se chtěl zeptat, jestli je na tom někdo stejně jako já, nebo mu systém běží stejně dobře, jako když ho prvně nainstaloval.

Žádné větší změny v softwaru nebyly provedeny, ale systém startuje znatelně delší dobu (tedy spíše se mnohem delší dobu načítá uživatelský účet, asi 30 sekund), než tomu bylo na začátku (to byl notebook po zapnutí na ploše do 25 sekund kompletně). Disk je defragmentovaný, plocha je téměř prázdná, žádné programy po spuštění kromě nejdůležitějších. Zkoušel jsem hrát pár her, a u většiny z nich se projevují časté pády (program přestal pracovat...), které jsou naprosto náhodné (např. včera jsem hrál Mafiu 1, za dvě hodiny hraní asi tři pády, pokaždé jindy a jinde). Potom se mi stává, že asi tak dvakrát za večer, co jsem na notebooku, se sama odpojí a až asi po půl minutě zpět připojí WiFi. Taky dříve nedělalo, a na jiných počítačích to nedělá, takže routerem to nebude. Včera se mi dokonce zobrazila první "obrazovka smrti" s hláškou IRQL_LESS_OR_EQUAL, což jsem na tomto notebooku taky dosud neviděl, disk i paměť zkontrolovány a v pořádku.

Potom nějaké výtky ke vzhledu - na nabídku Start jsem si zatím plně nezvykl, vadí mi, že nejde prakticky nic nastavit (např. že v nabídce CHCI mít odkaz na "Tento počítač"), potom vyhledávání z nabídky Start, které při volbě prohledat moje data nepřepne do samostatného okna a tak musím čekat s otevřenou nabídkou, než hledání skončí, protože kdybych chtěl dělat mezitím něco jiného, hledání se ukončí... A snad jako poslední věc mě štvou aktualizace, které nejdou vypnout. Opravdu příjemné, když se při promítání videí skupině lidí samy začnou aktualizovat ovladače grafiky, podotýkám že tak došlo opravdu v aktualizacích Windows (takže video samozřejmě několikrát spadlo a obrazovka zčernala). No, začínám vážně uvažovat o přechodu zpět na WIN 8.1, nebo alespoň zkusím dát WIN 10 do "továrního nastavení", jestli to bude dobré, nebo se po čase objeví zase další problémy.

Takže, má někdo podobný názor na WIN 10 jako já, nebo jej používáte ke své plné spokojenosti? :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.09.15 18:23
avatar

Takže. Bratr na svůj NBook nainstaloval desítky z 8.1. Co se stalo? Odešel totálně disk. Neříkám, že to bylo primárně tím, protože ten noťas mu nedávno spadl na zem, ale je divné, že než nainstaloval desítky, tak normálně šel... Ale taky to může být náhoda. Disk byl v kopru, protože nešel ani po připojení k jinému PC. Tolik nestranně a ve faktech.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 30.09.15 18:36

Mně se 10ky libí, ale i já musel zpět na 8.1, při uvedení do režimu spánku se notebook někdy probral někdy ne. Start systému byl o dost pomalejší. Neviděl jsem sdílený disk, ze starehé notebooku, a další dá se říct "drobnost" Zkoušel jsem vše možné, upgrade i čistou instalaci, vždy se objevila nějaka chyba. Takže jsem radši zůstal u svých 8.1

Ohodnoceno: 0x
 
Od: atj®
Datum: 30.09.15 19:11
avatar

No podivejte se, ja jsem byl vlastne donucen na prechod, roky jsem mel XP a sedmicky. No a pak jsem zjistil, ze kdyz aktualizuji svoji graf.kartu, windows najednou ztrati Aero eff. Tak jsem si rekl ze je mozna cas na zmenu a vyzkousel jsme nejprve osmicku a kdyz jsem videl ten hnus tak jsem si rikal ze desitka bude jeste vetsi hnus, ale opak je pravdou a jsem s tim spokojen. Libi se mi po vizualni strance i po te uzivatelske. Take hraji hry, striham videa a ostatni veci a za tu dobu ani jeden blue screen, zadny problem s nicim. Aktualizace zkuste vypnout podle tohoto navodu https://4sysops.com/archives/…tes-in-windows-10-build-9926/

Ohodnoceno: 1x
 
Od: boba®
Datum: 30.09.15 21:40
avatar

Já jsem na 100% spokojená. Měla jsem 7 a když jsem začala 10 stahovat, měla jsem opravdu strach, jak to vyjde. A super, vše dopadlo dobře a 10 fungují perfektně. Jedinou chybičkou je meteostanice, kdy pokaždé při zapnutí PC mi hlásí nekontabilní USB. Takže musím odpojit a znovu připojit. Je to dost otravné, ale dá se s tím žít.:)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.09.15 21:41
avatar

10 mám od Insider verze z února a zatím bez vážnějších problémů.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: planetka*
Datum: 01.10.15 12:37

Notebook Acer měl WinXp Home pak nainstal Win7 Profes.pak Upgrade na Win.10 Vše OK jede normal.Stolní PC Win.7 Profes.Upgrade na Win.10-tam blbla grafická karta- stahované poslední ovladače karty nepomahaly předtím jela na Win.7-normal v pohodě.Tak dáno jinou grafi-kartu a ta jede jak má vše OK.Tak nevím co bylo možná dosluhovala Grafi .karta nebo něco s ovladačem karty.No celkově z Win 10 je spokojenost jak na Notebooku tak na stolním PC.Jen trochu zmatku po instalaci Win.10 jak co nastavit.Jinak sem tam dám Defrag-Disku.a někdy spustím Test na víry(V Avastu).Nic neblbne na USB připojená Tiskárna černobílá Laser.-také vše OK.Ono asi záleži na více faktorech jako-Pc-deska -Grafika -stav Pevného disku.No ale nejsem takový odborník,abych někomu radila.Popravdě jsem si ten Win10 představovala horší ale je to o zvyku snad ho nepřechválím no,ale v budoucnu člověk nikdy neví a bude vymyšlen zase nový Windows třeba11XXX.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cimba
Datum: 03.10.15 14:21

Zdravím, jsem jen běžný uživatel, ale po přechodu na win10 mi začala vypadávat wifi a některé emaily se vůbec neodeslaly. Nyní se vracím k win7, ale trvá to už tři hodiny, tak snad budu mít alespoň něco.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: john54646
Datum: 03.10.15 21:11

Win 10 po nainstalování mají v sobě keylogger, který si pamatuje stisk každičké klávesy a posílá je na konkrétní servery. Rovněž kamera po rozhcození odesílá objemy dat, odpovídající obrazu kamsi. Rovněž rozpoznávání hlasu posílá vzorky tvého hlasu kamsi. To bylo změřeno síťovým analyzátorem a je to známá věc, Win 10 jsou koncipované primárně jako cloudový/terminálový OS a s vidinou že MS bude těžit marketingová data je takto navržený a dokonce snad nabízený i zadarmo. Dále jsou k dokonalosti dotažené automatizované podbízení všeho, aktualizace všeho, člověk už nemá moc nad ničím (co chce jak dělat, kam ukládat dokumenty atd atd). Všechno se dělá nuceně do cloudu, až různými pahmaty na lokál a tak. Neříkám, že po letech zase lidi nevychytají způsoby jak spousty věcí povypínat, ale z výše uvedeného mi domu Win10 nesmí a smět nebudou. Já setrvám dlouho na Win7, dokud mě něco (nekompatibilita) nedonutí.

Jo jinak, urychlení, pokud chceš ušetřit den života reinstalací, abys pak zjistil že až se tam pozvolna narvou zase všechny ty sr***y co tě mají sledovat a tzv. "chránit" a po pár dnech dostaneš zase stejně pomalej systém, pak uvažuj o koupi SSD disku. Ten ti brutálně urchlí práci jakéhokoli starého notebooku. Principiálně největším žroutem výkonu bývá antivirus, já žádnej nepoužívám a místo něj jen firewall, který mi hlídá komunikaci nejen dovnitř, ale i ven. Antivir je zbytečnost a totálně uzemní jakýkoli systém. Zjistíš tak, že si ho zkusíš odinstalovat.

Otázka stojí, proč desítky vlastně ANO. Že je jinak překreslený tlačíko? barevnější obrázky? víc automaticky cpaných pičičmund, nad kterými člověk nemá kontrolu ale je to vlastně víc vzrušující protože víc barvička po vzoru "víc pruhů víc adidas?". Nebo jen nuda?

no ok, každý má svůj důvod, hezký večer

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 03.10.15 21:15
avatar

a přesně proto jsem chtěl odpověď pouze od lidí, kteří mají s tímto systémem zkušenost a nečtou jen senzační články na internetu o tom jak windowsy všechny sledují a všechno odesílají...

Datum: 03.10.15 22:18
avatar

Tak mi vysvětli, jak by třeba fungovala Cortana, pokud bys zakázal záznam textu a hlasu - všechno se zpracovává na serveru MS, ne v počítači, a na ten server se to musí nějak dostat... A k reakci na "Hey, Cortana..." taky je nutné neustále analyzovat zvuk z mikrofonu...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.10.15 00:20
avatar

Ono zase.. To, že jsem paranoiní neznamená, že mě nesledují.

Ale myslím si, že pro tento účel není potřeba vyvíjet extra software, uměly by to i sedmičky nebo osmičky pomocí nějakých aktualizací... Ta akce desítek zadáčo je spíš pro to, aby se na pokusných králících vyhytaly mouchy. Že těm pokusným lamám klekne komp, to je pro Microsoft marginální záležitost...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.10.15 08:12
avatar

Dobrý den. Běžný uživatel pc, měl jsem na ntb verzi 8, pak jsem přehrál na 8.1 a pak 10. Po nainstalování to párkrát z ničeho nic spadlo restartovalo, stále mi to hází že nejde spustit nějaký dolby atd, mám problém s připojením na wifi, někdy se mi nedaří připojit se na síť,ačkoliv vedle telefon chytá signál 100%. Co mi opravdu vadí je fakt, že pokud něco jeden den hledám, např. kompresor, druhý den mi to nabízí na různých stránkách kompresory. to mi vadí. Nejvíce jsem byl spokojen s xp a pak se sedmičkami.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.10.15 15:53
avatar
Ja jsem se jich dost bal rikal jsem si proc menit 7 kdyz s nima nemam problem. Nakonec jsem neodolal a instaloval jsem . Prvni tyden jsem se proklinal notas nabihal snad 4krat dyl nez se 7. Paj se to srovnalo a jiz nabiha velmi svizne a mozna i rychleji. Co me dostava je pri kazdem najeti me ohlasi neaktualizovany antivir a jedina reseni je odinstalace nebo koupit. Takze na neco kliknout a novou tabulku zavrit. Co chvalim a jsem velmi spokojen je propojeni s telefonem nokia lumia. Vse co je v telefonu od aktualne porizenych fotografii pres kontakty po dokumenty je hned pristupno i v notasu. Navic je vse ulozeno takze pri strate telefonu neprijdete krome pristroje vubec o nic
Ohodnoceno: 0x
 
Od: cernousek*
Datum: 12.10.15 20:03

Zdravím

Mám PC 8GB RAM procesor AMD Phenom X II64 965 BE 3.9Ghz HDD 1Tb

SATA III grafika GF MSI 750 TI OC 2Gb

moje první reakce na W10 byla taky velice kladná sice oproti sedmičkám systém

nabíhal o něco(10 vteřin:)) pomaleji.Zvykl jsem si že windows je třeba pravidelně čistit používám

program Glary utilites PRO.Takže když jsem se trochu rozkoukal :

1) neustálé aktualizace denně na konci dne GU čistily až 3Gb balastu

2) windows byly i přes stálou údržbu stále pomalejší a těžkopádnější(z původních 30 vteřin na začátku 56 na konci)

3)Hraju online (WOT) pády hry i několikrát za den(signál WI-FI 100%)

4) I přes použití antiviru (NOD) neustálé "vnucování" různých nesmyslů, které nikdo nechce ani zdarma

5)Tímhle bodem si nejsem úplně jistý ale když jsem se rozhodl vrátit k sedmičkám,

tak jsem musel vyčistit MBR harddisku protože mi tvrdil při nové instalaci sedmiček že se sice jedná o formát NTFS

ovšem neznámý.

Nehodlám na desítky kydat špínu ale bohužel je to opět ušito horkou jehlou a já si v klidu počkám až se Microsoftu povede systém odladit a pak se nebudu bránit opět se k nim vrátit.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.