Vytvoření v Excelu

Od: Datum: 29.09.15 13:42 odpovědí: 5 změna: 29.09.15 19:15

Rád bych věděl jak na to, když mám v jednom sloupečku názvy. A v druhém sloupečku by se mi mělo vždy vygenerovet číslo, které bude pro každý název pokaždé stejné.

Např. : do řádku č1 a sloupce 1 napíšu Kopretina a v řádku č.1 v sloupci 2 by mělo vyskočit číslo např: 10

A když do řádku třeba 85 napíšu znovu Kopretina, tak mi zase v sloupci 2 vyskočí automaticky to stejné číslo 10.

Jde to zařídit nějakou funkcí v excelu nabo třeba taháním z nějaké externí databáze, kterou si k tomu vytvořím?

V tom případě jak vytvořit cestu k databázi?

Díky za Vaše rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 29.09.15 14:26
Kolik tam budete mit moznosti? Pokud nejaky rozumny pocet, slo by to zvladnout pomoci funkce "kdyz".
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.09.15 14:58

Jako obvykle problém není ve vyhhledání, ale v tom, když nově vložený název v dosavadních názvech nebude. Je potřeba říct co pak. šlo by to třeba následovně:
Do první buňky kabulky vl​ožíš Nějaký název a do vedlejšího sloupce číslo. Když nyní napíšeš do dalšího řádku název, funkce prohledá dosavadní sloupec názvů. Pokud najde stejný název, vrátí číslo ze sousedního sloupce. Pokud ne vrátí číslo o jedničku vyšší, než je nejvyšší doposud použité. Současně někde, třeba v záhlaví tabulky, bude nejvyšší dosud použité číslo.
Sám, pokud vytvářím tabulky, začínám jejích první řádek třeba řádkem 10 listu a různé souhrny a informace pak ukládám ve volných horních 10 řádcích. V tomto případě by tam byl třeba počet položek v tabulce a nejvyšší použité číslo.
Je smozřejmě také možné vytvořit na jiném listu sešitu seznam názvů a jim přiřazený seznam čísel. Ale i tady je potřeba ošetřit situaci, kdy vložený název v seznamu nebude. Možností je excelovská kontrola dat, která dovolí vložit jen název ze seznamu, pomocí výběru z roletky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.09.15 15:57
avatar

nejjdednodušší je napsat si funkci, kdy se if vloží do ifu a ten do dalšího ifu atd, viz obrázek. Tuto funkci potom roztáhnete plnícím očkem. Jestli vám tato možnost nevyhovuje, budete potřebovat vlastní funkci. To je ale trochu jiné kafe, než čistý Excel.

Víte co je VBA?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.09.15 17:55

Mějme tabulku s názvy ve sloupci A , počínaje A10 a odpovídající čísla ve slouci B počínaje B10. Tabulku naplánujeme třeba pro cca 190 položek. Ve sloupci B bude vztah
=KDYŽ(A10="";"";SVYHLEDAT(A10;$A$10:$B$200;2;NEPRAVDA))

Když nyní do sloupce A napíšeme název, objeví se ve sloupci b 0, což znamená, že tomuto názvu není přiřazená hodnota. Vložíme ji tedy ručně. A pokračujeme dalším názvem... Jakmile vložíme název, který se už dříve vyskytnul, objeví se ve sloupci b hodnota, kterou jsme mu přiřadili. Do sloupce b je možné vkládat i textové hodnoty, nejen čísla.

Tohle je jen nástřel, abych ukázal možné řešení. Podle upřesněných požadavků je možné dopracovat.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: fdureuerzu
Datum: 29.09.15 19:15

SVYHLEDAT... hledá z databáze

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.