Jaký notebook pro úpravu fotografií a videí

Od: Datum: 19.09.15 13:38 odpovědí: 3 změna: 20.09.15 22:45

Dobrý den,

jelikož moc nerozumím počítačům, prosím o pomoc při výběru notebooku abych mohla upravovat rodinné fotografie a videa. Aby byl chod a úprava plynulá a bez sekání jaký je zapotřebí procesor, operační pamět...atd. Nebo na co se mám soustředit při výběru, aby se počítač při úpravách "nesekal". Jinak bude počítač sloužit na běžné domácí potřeby, word, excel, prohlížení internetu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: atj®
Datum: 19.09.15 22:48
avatar
Dobry den,Na amatérský střih videa by v podstatě měly stačit všechny dnešní NB nad 10 tis.100Giga HDD a vice, a doporucuji 64xbitovou verzi windows, ovsem neni nutnosti.
doplněno 19.09.15 22:54:

poridte si k tomu treba casem jeste velky monitor, nebot pracovni plocha na notebooku je nekdy nedostatecna *smich*

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 19.09.15 23:21

Nejsem odborník přes notebooky, ale co se týče úpravy videa tak záleží jaké máte požadavky na čas úpravy toho videa a v jak velké kvalitě to děláte. Odkud to video bude pořízené a co přesně s ním chcete dělat? Jak má být velké nebo dlouhé, v jaké kvalitě a v jakém formátu? To vše ovlivňuje dobu zpracování a věc která na jednom počítači trvá třeba hodinu bude na jiném počítači hotova za 12-14 minut. Takže to je hodně individuální. Opravdu záleží co chcete přesně dělat. Například pokud chcete pouze ostřihnout začátek a konec videa a převést do jiného formátu nebo do nižší kvality, tak to je relativně jednoduchá operace, která se dá udělat pomocí programu FormatFactory. Když si vezmu asi hodinové video o velikosti přes 500MB a chci ho osekat a převést na nižší kvalitu, trvá mi to asi těch 12 minut, ale na starém počítači to trvalo 45-50 minut. S ohledem na to bych kupoval počítač s co největším výkonem procesoru (CPU) a s co nejnižším výkonem grafiky (GPU). Vyhnul bych se herním notebookům. Úpravu fotografií dneska zvládne jakýkoliv procesor, to zvládali už i před 10 roky i ty nejslabší počítače bez problému.

Ohledně výkonu ještě hraje roli to jak rychle najíždí (startuje) počítač. To je ovlivněno hlavně zvoleným operačním systémem a operační pamětí. Ty věci které chcete dělat se dají dělat i na starých Windows XP, i když je dneska hodně rozšířená myšlenka, že Windows XP už dnes nejsou bezpečné, ale to záleží co chcete dělat na počítači a jestli si umíte pohlídat bezpečnost. Třeba my doma máme 3 PC a na všech jedou XP a žádné problémy ani s viry nemáme. Rychlost startu počítače dále závisí na typu disku (SSD je rychlejší, má menší kapacitu a je výrazně dražší, používá se hlavně na operační systém; HDD neboli pevný disk je relativně levný, má podstatně větší kapacitu, je o dost pomalejší než SSD, ale je výrazně levnější). Pevné disky se rychlostně řadí pokud vím tak do dvou skupin a do notebooků se dávaj ty pomalejší, ale já v PC mám HDD s otáčkama 7200 RPM (větší číslo znamená rychlejší disk, menší znamená pomalejší). Velikostně do noteboooků se dávaj 2.5 palce: https://www.alza.cz/pevne-disky/2-5-hdd-do-notebooku/18849718.htm?kampan=adw1_pevne-disky_interni-25&gclid=CPTM-6mDhMgCFSsEwwodOOsJhQ tak pokud chcete rychlý notebook volte 7200RPM ty jsou výrazně rychlejší.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.09.15 22:45
avatar

No pokud chcete upravovat fotky jpeg z kompaktu a videa ze spotřební kamerky, stačí vám jakýkoli nový počítač. Osobně bych ovšem z hlediska ergonomie volil klasický desktop (bednu s monitorem, klávesnicí a myší). Dilema byste mohla mít v případě, že budete upravovat fotografie v RAW souborech ze zrcadlovky... Abych vám to přiblížil. Fotka z kompaktíku v jpeg má do 5 MB, RAW ze zrcadlovky 50 MB a pokud z RAWu (ekvivalent analogového kinofilmového negativu) budete vyvolávat fotky do bezztrátového .tiff, tak výsledek může mít 50-150 MB. Takže v tomto případě výkonný procesor a hooodně úložného místa.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.