Vypínat počítač ze zásuvky?

Od: Datum: 31.07.15 15:31 odpovědí: 14 změna: 04.08.15 18:15

Dobrý den. "Odešel mě zdroj". V opravně mě tvrdili, že úplné vypnutí počítače není dobré. Odpojuji jej úplně ze sítě, jednou došlo ke zničení PC za bouřky. Nejsem někdy několik dní doma. Děkuji za radu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 31.07.15 16:04
avatar

Pokud nejsem u PC, vypínám PC a na prodlužovačce s elektřinou mám mimo jističe pro přepětí i vypínač - ten také vypínám. Podle mne, nevypnutí ničí jak PC, tak i ostatní spotřebiče. Takové bedničky nebo monitor v "standby" režimu jsou stále pod proudem a ničí se víc, než jednou-dvakrát denně zapnout a vypnout.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: 111®
Datum: 31.07.15 16:11

a zdvodnili to? Nené třeba se obávat vypnutí počítače. Děláte dobře že to vypnete, když nejste doma. Vezměte to prakticky. Pojišťovan vám nic nedá, když vyhoříte od spotřebiče v režimu spánku..

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 31.07.15 17:13
avatar

Když někam jedete, tak pc samozřejmě vypněte a odpojte od el. síťe, ale když jste doma a pc nepoužíváte, poze ho normálně vypněte, ale nedopojujte z elektriky, je to zbytečné a zbytečně se pak při opětovném připojení do zásuvky nabíjejí filtrační kondenzátory a ve zdroji se tak opotřebovává ochranný varistor a termistor jejichž životnost je pouze něco málo přes 100 cyklů...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 31.07.15 18:32
avatar

Moje skříň se zdrojem je už dost stará, dvakrát jsem v ní měnil základní desku ale zdroj je stále původní, snad osm let nebo tak nějak. Vypíná se ze sítě denně - to těch 100 cyklů už má překročených třicetinásobně, a pořád je OK...

doplněno 01.08.15 11:11:

Takže když tam ty bebechy jsou, tak se opotřebovávají. Když tam nejsou, opotřebovává se něco jiného. V tom případě je životnost zdroje stejně záhadou. :)

(V minulosti jsem se staral ve firmě o stovku počítačů, ke kterým se uživatelé chovali více než macešsky, a zdroje ani zdaleka nepatřily k problémovým částem).

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 01.08.15 09:51
avatar

může být, ale nemusí. Zdroj by měl fungovat i bez nich.. Snad ve většině laciných zdrojů se termistor nahrazuje kusem drátu, aby se ušetřilo a varistor tam často nedají vůbec. Takže zdroj je schopen fungovat i bez nich, ale pak se elektrolyty na primáru opotřebovávají značně více a sníží se tak celková životnost zdroje...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: 111®
Datum: 01.08.15 10:24

ale pak se elektrolyty na primáru opotřebovávají značně více to je zajímavá teorie, zajímalo by mne čím se to děje. Když to srovnám třeba s kondíkama v blesku, tak by profíkovi měl vydržet tak rok...*nevi*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.08.15 13:35
avatar

Kondenzátor v blesku je úplně, ale úplně něco jiného než filtrační kondenzátor ve zdroji...

Kondenzátor v blesku slouží k uchování elektrické energie, pro zažehnutí výbojky, zatím co kondenzátor ve zdroji slouží jako filtrace...Kondenzátor v blesku můžete klidně i vyskratovat (i když vám to vůbec nedoporučuju) a nemělo by se mu nic stát...

Zkrátka není kondenzátor jako kondenzátor, to je jako byste porovnával elektrolitycký s keramickým, svitkovým, nebo tantalovým... Nejsou všechny stejné, proto jich existuje tolik typů a druhů... Například rozběhové kondenzátory k el. motorům, fitrační kondenzátory X2 pro strídavý proud, filtrační vysokonapěťové kondenzátory, filtračí nizkonapěťové kondenzátory, Filtrační kondenzátory s nízkým ESR, bipolární audiokondenzátory... těch ještě je...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 03.08.15 13:05

blechta:

rozdíl mezi kondenzátorem do blesku a filtračním i ostatními elyt. kondenzátory poněkud zveličuješ ;)

doplněno 03.08.15 13:55:

a ještě doplním - ty omezené cykly u varistoru jsou kdy opravdu zafunguje a to se při zapínání a vypínání zdroje spíš nestává než stává.

termistor snad ani nějak obzvlášť omezený cykly není.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: 111®
Datum: 04.08.15 13:28

blechta, a čím se děje to opotřebení? jsem se zase nedozvěděl

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.08.15 12:52
avatar
Jen PC bez monitoru údajně spotřebuje ve standby režimu el za 1400kc ročně. Tak si spočítejte kolik je to zdrojů, byt by vydržel jen 5 let.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: olinlito
Datum: 03.08.15 18:21

Mám několikanásobnou zásuvku s přepěťovkou a vypinačem a PC vypínám kdykoli na něm nepotřebuju pracovat. Věci stárnou a používáním o to rychleji (trafo +elektronika pod napětím).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 04.08.15 09:52

olinlito:

když už jsme u stárnutí tak elektronika trvale pod napětím trpí mnohem méně, než když se něco často zapíná a vypíná. U počítačů to platí dvojnásob.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 04.08.15 14:41
avatar

Vypínej. Přestože tu někdo tvrdí opak, podle mne v opravně kecají a chtějí mít zajištěnu další práci. Dřív měly PC normální vypínač a tím se úplně vypnuly. Vždycky. A nijak jim to nevadilo. Naopak od začátku používání zdrojů ATX (ty už se úplně nevypínají) se zdroje mnohem častěji porouchají a občas se ve "vypnutém" stavu zničí i PC (osobní zkušenost z práce: zdroj a základní deska PC vyhořely v noci a to ani nebyla bouřka).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.08.15 18:15
avatar

Sice se opakuji, ale vypínám vše na noc z pohotovostního režimu. Na všech přívodních šňůrách mám průchodkové vypínače. Navíc do všech vypínačů jsem zabudoval svítící diody oznamují provoz, což je výhodné, že nepřehlédnete jejich zapnutý stav při odchodu ze zhasnuté místnosti :)


Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.