Tablet bez baterie napájený jen USB kabelem?

Od: Datum: 14.07.15 15:21 odpovědí: 6 změna: 15.07.15 00:44

Zdravím, chci poradit, zda je možné uskutečnit jeden nápad, zkoušel jsem to hledat na google a youtube, ale nenašel.

Mám starý tablet go clever a baterie v něm už je na hranici životnosti, nabiju ho, ale vydrží tak sotva ani ne půl hodiny.

Tak mě napadlo, co kdybych ho otevřel, vyndal baterii (odtrhl od ni kabely, co vedou k desce) a na ty kabely napojil z usb kabelu 5v (tolik je potřeba k nabíjení). Ta baterka samotná má myslím 3.7v ale trochu voltu navíc snad ničemu nevadí (teď jsem si uvědomil ten rozdíl 3,7 a 5v) ale myslím že i tak by to šlo.

Díky za rady, přípdně doporučení, že to raději nemám zkoušet :D

doplněno 14.07.15 15:35:

Tablet má prasklý displej (dotyková plocha) a používá se jeden konektor na nabíjení (microusb) a zároveň potřebuju připojit myš a klávesnici (set-společné usb). Proto toto řešení s baterii.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: vklus
Datum: 14.07.15 15:27

A proč chceš vůbec vyndávat tu původní baterii? Nechápu. Ji tam nech a tablet normálně provozuj na externím napájení jak máš v plánu a je to ne? Co jsem měl GoClever tak tam alespoň v mém bylo na nabíjení zvlášť dírka a ne přes usb

Ohodnoceno: 0x
 
Od: quest
Datum: 14.07.15 15:31

No tohle právě nemá samostatný konektor, jde to přes ten microusb. A proč vlastně takto? Vysvětlím.

Jde o to, že tabletu praskl displej (dotyková plocha) samotný displej přežil. Celou tu přední část s dotykovou plochou jsem sundal a zůstal mi samotný displej. Napojil jsem přes micro usb (redukci) myš a klávesnici, problém ovšem je ten, že tablet zároveň potřebuju nabíjet, jinak to nejde, jak jsem psal, pod půl hodiny a je off. Další řešení je možná usb hub, ale myslím že tablet nebude schopný dodávat přes to microusb potřebnou šťávu.

Od: bmbx®
Datum: 14.07.15 16:17

Problém je v tom, že mikro USB v tabletu buď nabíjí nebo podporuje periferie, obojí najednou nejde ani řešením přes HUB - vyzkoušeno. Jedině jak se mi povedlo podobnou situaci vyřešit je dokovací stanice pro mobil, ta funguje pro nabíjení i prořipojenou periferii, do ní pak není problém zapojit HUB a připojit víc periférií.

https://www.mironet.cz/sony-e…i-dokovaci-stanice-+dp164870/

doplněno 14.07.15 16:22:

Pokud se do micro USB zapojí jakákoliv periferie (fleška, myš, klávesnice) tak tablet jí detekuje a ví že jí musí napájet - proto nelze cpát napětí obráceně a tablet nabíjet. S dokovací stanicí detekuje, že periférie budou napájeny pomocí doku a živý plusový kontakt USB jede v režimu nabíjení.

doplněno 14.07.15 17:50:

Ještě dodám, že pokud obvod, který se stará o veškeré napájení, nabíjení a chod tabletu nedetekuje připojený akumulátor, tak tablet většinou nelze zapnout. Pokud by zjistil že je tam 5V tak by to vyhodnotil jako moc a že se něco z akumulátorem děje, takže to by bylo asi taky špatně, možná připojit přes stabilizátor (nejlépe DC-DC step-down konvertor) nastavený na 4,2V což je napětí plně nabitého aku.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: quest
Datum: 14.07.15 19:11

Děkuju za rozsáhlou odpověd, tu dokovací stanici si kupovat nechci, to mi za to ten tablet zas nestojí. A myslíte že je tam aspoň nějaká šance, že to půjde zapnout na těch 5 V rovnou z USB? V nejhorším se to přece snad jen nezapne? Ještě mě napadlo vzít čtyři nabíjecí baterie AA ( akumulátory 1,2 V ) což by dalo 4,8 V, ale s tím by bylo zas moc práce. Navíc kdybych to pak nabíjel nabíječkou přes tablet, tak nevím ale 5v by asi těm bateriím při nabíjení vadilo, jedině je vyndávat a zas dávat do té nabíječky. To už možná raděj nový akumulátor. No zatím by bylo nejideálnější to s tím poslat 5v rovnou z usb, ale když říkáte, že se to nejspíš nezapne :( tak mám asi hold smůlu.

Od: bmbx®
Datum: 14.07.15 19:45

Koukal jsem na "power managery" - integrované obvody co se starají o napájení tebletů, mobilů a jiných podobných přístrojů s Li-Pol akumulátory a jejich maximální napětí z aku je udáváno vesměs kolem 4,5V. Nabíjení Li-Pol není 5V, ale 4,2V. Nabíjení AA článků není napětím to je jím úplně jedno, ty se musí nabíjet určitým proudem, neboť se jedná o akumulátory Ni-MH, takže záměna s tím že se budou v tabletu nabíjet není možná. Řešení vidím v náhradě akumulátoru nějakým zdrojem seřízeným na 3,6-4,2V pak by to mohlo fungovat. Otázka je kolik ten tablet potřebuje pro svůj chod proudu.

já jsem zastáncem dávat elektroniku do původního stavu Ona by to nemusela být nějak obrovská investice ;)

http://www.aliexpress.com/ite…batteries/1872662086.html?s=p

http://www.aliexpress.com/who…SearchText=tablet+touchscreen

Ohodnoceno: 3x
 
Od: quest
Datum: 15.07.15 00:44

Super díky za rady, já jsem se díval na ty odkazy, našel jsem si tu dotyk. plochu na můj tablet (go clever tab r75) a baterii taky, bylo by to kolem 20 usd, což není zas tak moc, ale když už budu měnit tu baterku, tak zároveň vyzkouším to usb 5v rovnou do tabletu. Jinak tablet celkově je to nepoužitelný, ale je mi líto vyhodit, přecejen třeba na filmy by se dal použít. Každopádně ještě jednou díky za info, moc jste mi pomohl.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.