Sestava počítače

Od: Datum: 13.07.15 15:01 odpovědí: 29 změna: 14.07.15 23:13

Dobrý den. Už několik týdnů se trápím prolézáním webů o sestavách pc. Abych to upřesnila. Mám notebook a měla jsem i stolní pc. Dell CPU 2,80 2,79 GHz, Intell Pentium 4, 2G Ram, 32 bit. Disketová jednotka a 2 x ATA disky 200 G a 80 G. DVD vypalovačka. Snad jsem na nic nezapomněla.

Grafika slabá, intergrovaná MSI MStarForce GeForce 4 MX 4000 NVIDIA. OS Win 7 profi. Ráda bych nový počítač sestavila tak, abych tam mohla dát své dosavadní ata disky a nevím jestli nebude vadit jednak že byly na 32 bit a jednak že bych do nové skříně chtěla 1 Terra disk což asi bude na bázi 64 bit a jestli tyto disky sata a a ata mohou být spolu a nepoperou se tam...Mám monitor 22 širokouhlý, 2 repráky a bezdrátovou myš. To kupovat nemusím.

Můžete mi moc prosím poradit sestavu počítače jako tomu pánovi s herním pc pro syna, až na to, že já hry nehraju a nebaví mě, takže myslím že ani v budoucnu k tomu nebudu mít vztah. Rozpočet do cca 8 - 9 000 kč. Pamět bych ráda 6 - 8 G protože mám UPC a tím by bylo všechno rychlejší. Stává se mi už často že počítač dával hlášky typu, Vaše zařízení nepodporuje tohle a tamto a naposledy se se mnou rozloučil, kdy už nešlo jít do stavu nouze, vrtule se přestaly točit a počítač zapnu ale jinak už se na něm nedá dělat nic - je kaput.

Děkuji moc předem za jakoukouliv pomoc se sestavou. Pc bude zakoupen do 10 dnů.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.07.15 16:22

Tady jsou odkazy na 2 sestavy:

7 700kč http://www.czc.cz/8c2ovqf7t2i0b8jt6aibggligd/seznam

8 400kč http://www.czc.cz/ckmup6csdijvh882nv2db7olpd/seznam

Stačí jen vyměnit RAM za 2x4GB... Sestavy skládal odborník. Sestavy jsou pouze jako kancelářské. tedy žádné hry, jen procházení netu a přehrávání filmů.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 13.07.15 16:29

Děkuju moc a moc ! Sestavám vůbec nerozumim a tak děkuju za Váš čas. Zkouknu to. Až to bude zakoupeno, dám sem obrázky co bylo koupeno, jestli bude zájem.:)

Datum: 13.07.15 16:55

Souhlas, akorát nemá smysl kupovat další větrák, boxované jsou dostatečně tiché a tyhle procesory ani moc netopí. Paměť bych dal jen jednu, vzhledem ke klesající ceně pamětí se při prvním upgradu bude určitě další přidávat, dual-channel má smysl u výkonějšího PC, při surfování rozdíl nepoznáte :)

doplněno 13.07.15 17:19:

Starší disky použít nedoporučuji, jsou pomalé, hlučné a dlouho se roztáčí.

Datum: 13.07.15 17:46

Děkuji, já na tom 200 gigovým disku mám systém, myslela jsem, že by se jen přendal disk. A nový disk co koupím bych měla jako záložní. Je to tedy špatně? Nejde to spolu? Děkuji.

Datum: 13.07.15 20:55
Systém si přenesete klonovacím softwarem, pokud necháte původní disk jako systémový, bude Vás akorát zbytečně brzdit.

Datum: 13.07.15 21:10

Aha, děkuju Vám moc za odpověd. Pořád se rozhoduju. Ony se prodávají i hotové počítače, ale se systémem ale já ho mám, koupila jsem ho loni. Podívám se jestli by tam šel dát disk sata nějaký menší, na ten by se nahrál systém, mám CD a ten 1 Terra by zůstal jako na ostatní věci. Hudbu, dokumenty a filmy.

V tomhle co dostal infarkt v Dellu, jsem měla 80 g na systém a 200 g na ostatní. A mám dva externí disky po 1 terra.

Datum: 13.07.15 21:19

Tak přendání disku ze starýho kompu do novýho není jen tak. Ne, že by to nešlo, ale není to běžný. V drtivý většině případů po prostým přendání disku nový komp nenaběhne. Prostě tam nejsou potřebný ovladače. Nějak jsem nestudoval, návrhy sestav, co tu máš, ale mají desky ještě starší PATA rozhraní? Pokud ne, tak vlastně nemáš starý disk kam připojit. Samozřejmě řešení existuje, ale je to všechno takový hodně kostrbatý.

V novým kompu není nad čistou instalaci systému, v současný době bych už na systém pořídil SSD disk, nárust rychlosti je neskutečný. Na data stačí klasický HDD.

Od: vilik
Datum: 13.07.15 22:21

Do kancelářského pořídit ssd a dodržet cenu, nevím. Terový rychlý disk western blue rozdělíte při čisté instalaci na oddíl jen se systémem a druhý na data. Na internet to bude rychlé ažaž. Za ušetřené peníze nechť jsou paměti. Ostatně, dá se dokoupit kdykoliv. Na czc vám PC sestaví zdarma. Pokud půjde připojit starší disk, nechte ho jako místo pro zálohy dokumentů typu fotek. Nemělo by se stát, že by disky odešly oba najednou.

Datum: 14.07.15 08:00

SSD disk - to mi zní cize a nevím o tom vůbec nic, musím si to najít na netu. Děkuji.

Od: pc*
Datum: 13.07.15 22:24

Vše důležité už bylo řečeno v minulých příspěvcích.

Sestavil jsem to v podstatě stejně jako tomu pánovi pro syna a protože nechcete, grafickou kartu, tak tam máte 8 GB paměti a lepší chladič na procesoru, který v případě úspory můžete vyhodit (dodaný boxovaný s procesorem je hlučnější, ale stačí), popřípadě dokoupit kdykoliv později.

To samé se týká grafické karty, kterou v případě zvýšených nároků můžete kdykoliv dokoupit.

Takto to vychází dnes na CZC.cz 8.940 Kč, bez chladiče to bude asi 8.5k.

http://www.czc.cz/143541,1541…0141,131206,62389,139158/kody

V případě sestavení zdarma na CZC.cz doporučuji do poznámky napsat, že chcete rozdělit HDD, řekněme Céčko 100GB Systém a Déčko zbytek na Data, protože jde o rychlý disk (7.200ot) a ten starý HDD pokud to náhodou půjde použít jako záložní těch dat na déčku. Kdyby ten nový HDD náhodou v záruce umřel, tak ať máte kopii.

Samozřejmě jde sestavu v rozumné míře ještě upravit.

Dalo by se to postavit i na platformě AMD, ale takto to bude dobré.

P.S. Ty bity neřešte, je to triviální otázka.

doplněno 13.07.15 22:35:

Kupovat menší HDD než 1TB kvuli dvoum stovkám nestojí za to.

Datum: 13.07.15 23:17

Jen doplním, bednu, zdroj, disk bych nechal, vybral bych si přesně stejné, desku asi taky, i když já bych osobně chtěl lepší. Jenže já bych časem vyměnil procesor a dal grafickou kartu, protože hrajeme hry. Jen paměti bych dal jiné, tyhle se prý kdysi kazily. Na jiné poradně radí crucial. Procesor g3450 stojí stejně, raději tedy ten. Jestli paní bude instalovat systém doma, disk si rozdělí sama.

Datum: 13.07.15 23:52

Bylo by dobrý něco použít z původního PC, obávám se však, že nic z toho nebude použitelné. Dell je tak trochu atypický, takže zdroj -- nevím, to samé bedna i když by to možná šlo,musel by na to někdo kouknout, grafika jak jsem koukal je AGP, a ty disky ATA budou široké 80 žilové IDE http://www.czc.cz/ide-kabel-p…100-ata133-40cm/20654/produkt, které by šly do nové desky pouze přes nějakou redukci, takže je to ztráta peněz a času, protože to je hrozně pomalý a brzdilo by to celou sestavu.

Teoreticky by G3450 mělo být výkonnější http://www.czc.cz/porovnat?code=152564&code=154160 bohužel je to jinak http://www.cpubenchmark.net/compare.php?cmp%5B%5D=2299&cmp%5B%5D=2267

Deska je taková, aby to šlo trošku přetaktovat, pokud se toho někdo ujme (když už je v tom ten přetaktovatelný procesor) a zároveň nebyla drahá a vešla do rozpočtu.

P.S. možná by šlo použít DVD, ale to bude asi taky IDE.

doplněno 14.07.15 00:09:

Crucial taky preferuji, ovšem včera jim tam asi na czc řádil šotek, protože ceny vylítly na 2000kč/ 8GB, dnes jsem je tedy nehledal, ale jak koukám už je to opravené i když jsou trochu dražší.

Máte pravdu disk by šlo rozdělit při instalaci, záleží kdo to bude dělat.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 14.07.15 01:10

Benchmark zírám. To bych neřekl. Myslel jsem, že jste ho dal kvůli taktování, které paní spíš nevyužije. Zdroj bych dal nekompromisně nový, když by bylo potřeba použít na zálohy ata disk, řešil bych to rámečkem na externí disk z aukra za 150 včetně poštovného. Bedna nová, má usb3 a 12 cm nové větráčky. A taky líp vypadá. To vždycky člověka potěší. Prima návrh.

doplněno 14.07.15 01:16:

Teď čtu, že má 2 externí disky, tak bych Ata neřešil.

Datum: 14.07.15 08:17

Nevím co je přesně taktování, ale bude to tak, že mi to dají domů a já to budu jen vypínat a zapínat, sahat do toho rozhodně nikdy nebudu, jako jsem nesahala 10 let do Dellu, vždyt bych tam ještě něco pokazila. Umím si nahrát systém a v biosu to změnit na bootování z mechaniky, protože když jsem měla ještě XP, tak to věčně padalo a každou chvilku tu někdo musel být aby to nahrál znova, tak jsem se to naučila asi po roce. Fakt je že je to vrchol mých počítačových znalostí. Takže vyvádět s tím nijak nebudu, jestě bych to rozbila.

Datum: 14.07.15 08:11

Rozhodně dám na Vaše rady tady, protože vím velmi dobře že na rozdíl ode mě tomu rozumíte a víte o čem mluvíte. Já v tomhle případě nevím vůbec nic. Sama si počítač sestavit nedokážu. A všude jsou hotové jen se systémem. Mám ho a Win 8 nechci, prý není dobrý. Proto vám možná někdy přijdou moje dotazy legrační. Takže ATA ne podle vaší rady. Disky tedy nějak zformátuju až najdu program, který to dokáže zformátovat, zatím jsem to včera zkusila a nejde to, když je tam systém, tak to bude ještě zajímavé, nechci tam nechat osobní data a tak. Takže děkuji moc za rady, jsou pro mě opravdu cenné. Vážím si, když mi lidé chtějí pomoci a obětují tomu svůj volný čas.

Datum: 14.07.15 08:35

Zajímavé je, že na XP jsem disk uměla rozdělit a na sedmičkách mi to nejde. Musím se bud vzdělat nebo někoho k tomu raději zavolat. Měla jsem CD i na XP a mám ho i na sedmičky. Poslali mi tehdy škatuli z Alzy.

Kvůli padání systému jsem to tak koupila. Zvláštní bylo, že XP často padalo, zatímco sedmičky mé zacházení vždycky přežijí s tím, že se objeví - opravit počítač a opraví se sám, což jsem ráda, že to dělájí za mě a nemusím pořád formátovat disk a nahrávat systém, jako tomu bylo za XP. Píšu to proto, aby bylo vidno, že se ode mne nedají čekat žádné počítačské zázraky.

Externí disky mi daly děti vždy k Vánocům a jsem moc ráda že je mám, mám tam spoustu filmů, strčím to do televize a jen koukám. Počítač mám dostat od nich k jubileu, narozeninám, mám si něco vybrat maximálně do 10 000, rozdělí se napůl. A tak na mě bylo co si mám vybrat. A proto jsem se obrátila tady na vás a děkuju moc.

Datum: 14.07.15 08:23

Mě se moc líbila ta skřín co jste radili tomu pánovi Z1 a sice proto, že tam psali, že se to tam pohodlně dává všechno. V Dellu to je mrnavé nebo co, protože když tu byl před lety přidávat disk ten 200 g jeden pán, tak nadával jak špaček, že se tam nevejde, že je to tam stísněné..Tak aby nikdo zase nenadával, kdyby bylo potřeba něco přidat nebo vyměnit. Ten pán byl z toho totiž dost otrávený.

Datum: 14.07.15 08:04

Jak nechci grafickou kartu, vždyt ji mám slabou, počítač mi často psal - Vaše grafická karta nepodporuje atd. Tak nějakou koupit musím ne? Hry opravdu nehraju, tolik času nemám, ani mi to nepřišlo zajímavé, když mi to někdo ukazoval na pc. Děkuju.

Datum: 14.07.15 08:14

Procesor, který máte v návrhu, grafiku už má v sobě, je dokonce lepší, než ty nejlevnější samostatné. Stačit vám bude, nebojte.

Datum: 14.07.15 08:18

Aha to jste moc hodný, že mi to píšete, protože jsem si právě s tou grafikou pořád včera večer lámala hlavu.

doplněno 14.07.15 08:42:

Ted už musím do práce, vypomáhám na 4 hodiny podle potřeby a tak někdy mám čas celý den, jindy až večer, ale je to dobrá a nenáročná práce, zvládnu ji. Takže se pak zase podívám, budu se těšit a děckám řeknu pravdu, že jste mi tu pomohli, že bez vás bych na to koukala jak husa do flašky. Což je pravda. Je toho na netu strašně moc a vůbec se v tom nevyznám. Prostě to sama nedokážu. S vámi nejsem sama.

Datum: 14.07.15 15:35

Je dobře, že se zajímáte ještě před koupí, koukal jsem i na hotovky, do 9 tisíc není nic s 8 GB paměti a všude jen HDD 500 GB a 4 GB Ram i když je to třeba s W 8.1.

9.000 je opravdu tvrdý limit.

Jestli nebudete hrát náročné hry, tak integrovaná grafická karta v procesoru bude stačit (dnes je ve všech NTB do 15 tisíc), pokud přece jenom budete mít něco náročného tak není problém, tam dodat jakoukoliv grafiku (kdykoliv). Minimální cena grafiky, aby alespoň předčila tu integrovanou je cca 1800Kč.

Staré PC bych nechal jak je, všechny důležitá data smazal a nechal jen systém, někomu na hraní nebo svoje experimenty. Zkuste ho rozložit, složit zpět, zformátovat, nainstalovat systém apod. Stejně patří do sběrnýho dvora.

Pokud si nejste jistá tím formátováním nového HDD, tak je v objednávce poproste, ať vám rozdělí ten disk, podle vaší potřeby, možná to pro vás bude i lepší, (mohla byste s tím zápasit) i když dnes se tím zabývá kdejaký fanda do PC.

Bios bude taky trošku jiný, už je UEFI, dá se ovládat myší a má dvě rozhraní /dvě stránky /- EZ Mode nebo Advanced Mode - první je základní pro rychlý výběr a informace, to druhý je podrobnější nastavení, něco o tom si najděte třeba YoTube, možná tam budou i různé postupy zapojení, instalace HW, Win 7 apod.

Určitě tam taky najdete i ty komponenty v košíku, je tam jak vypadají i jejich předvedení. - YT je velký pomocník.

Ohledně práce s disky hledejte nějaký ten "partition manager" a k tomu si najděte na netu český návod. Většinou provedete v grafickém režimu práci s disky, potom se PC restartuje, provede změnu a pokud náhodou zformátujete disk, tak už PC nenaběhne.*smich*

http://www.cnews.cz/easeus-pa…eleni-disku-ve-windows-zdarma

V češtině je Acronis True image, ale ten je placený.

P.S. Dnes je celá sestava o něco levnější (8.896 Kč), ale je otázka jak se kurz bude pohybovat, zda centrální banka nezasáhne. Ceny platí v odeslané objednávce.

Datum: 14.07.15 21:22

Děkuji Vám strašně moc. Všem děkuji. To co jste napsal, je pro člověka co si tyká s počítačem a to není můj případ. Něco jsem pochytila za těch cca 10 let ale tohle - složení pc je pro mě moc náročné. Poprosím je tedy raději o rozdělení disku. O vikendu se mě zeptají co jsem si vybrala. Moc se těším na narozky až si sednu k novému pc.

Ze starého pc do nového mimo těch disků jsem nechtěla dát vůbec nic. Po vašich radách tady tam nedám ani ty staré disky. Budu se těšit na novou vypalovačku DVD,moc se mi líbí v těch vašich návrzích. Mám takovou co občas stávkovala.

Nechám to odvézt do sběrného dvora nebo to dám na hraní tady jednomu studentovi ZŠ, který tvrdí že by to rozběhl a dám mu Vistu, mám na ni legální kody, kdysi jsem ji také měla. Byla hrozná. Možná mi poradí v něčem.

Říkala jsem mu, co potřebuju a říkal že by mi poradil herní a chodil je ke mně hrát, hry. Tak jsem už nic neříkala. Hry nechci a herní počítače jsou drahé. To by nemělo žádný smysl, musela bych být zase spíše na notebooku.

Tak jestli dovolíte, možná se ještě zastavím se někdy poradit, budu se ted na všechno znovu dívat. Co jste tu napsali pro mě za rady. Děti říkaly do 10 000 kč ale nechtěla jsem je až tak ruinovat, dneska povídaly at je klidně ruinuju, že si to zasloužím. Znovu děkuju.

doplněno 14.07.15 21:35:

Dívala jsem se i na ty disky - SSD disk - asi by to bylo pro mě opravdu zbytečně drahé, když nehraju hry. Na Alze 960 GB maji za 16 000 korun to je hodně. Ale děkuji za informaci, podívala jsem se i na Wikipedii co to je.

https://www.alza.cz/samsung-845dc-evo-960gb-d2648539.htm

Datum: 14.07.15 22:04

I když nehraješ hry a máš komp jen na doma, tak si myslím, že v současný době se SSD disk vyplatí. Samozřejmě jen na systém. Na data stačí klasický disk. A na systém ti bohatě stačí 128 GB SSD disk.

Datum: 14.07.15 22:14

Aha, Já myslela že spolu nemůžou být se sata a s tímhle v jednom pc. Mrknu na Alzu znova. Díky moc !

Datum: 14.07.15 22:24

Můžeš mít v kompu vše, na co jsou na desce konektory. Já mám systémovej SSD SATA disk, datovej taky SATA a k tomu jeden starej disk z předminulýho kompu a na stejný kšandě ještě danou vypalovačku. Vše chodí jak má.

Datum: 14.07.15 23:06

ZÁVIDÍM TI. Že to znáš a umíš. Já jsem už líná se učit, nemám na to hlavu no...*plac* Ale jsem opravdu vděčná za ty rady zde. Vím že mi lidé obětují čas aby našli na netu co bych asi tak mohla mít a to není málo, mezitím se mohli věnovat něčemu jinému, přesto dali svůj čas neznámému člověku. Vážím si toho.

Dneska jsem řekla holce, když se ptala jestli už vím co chci - pomáhají mi s výběrem hekři z netu, ti tomu rozumí. A holka vykulila oči a říkala, vážně?

Doufám že to nikoho tady neurazilo, protože myslím, že kdo tomu takhle rozumí, tak je hekr, kdo tomu nerozumí, hekr být nikdy nemůže ne? Děcka jsou ale rády. Vědí že bych to sama těžko zvládla, spíše vůbec, musela bych si vybrat něco hotového holt. A zároven jsou rády že mám zábavu - počítač.

doplněno 14.07.15 23:15:

Omlouvám se za tykaní, abych neurazila. Mě tykání nevadí, ale už mi pár lidí vynadalo, tak vykám...

Datum: 14.07.15 21:39

Dala jsem dobré odpovědi bohužel jen 3x, protože jsem myslela že můžu dát zaslouženě všem, ale pak mě to po 3 odpovědích nepovolilo další. Škoda. S tím, co jste psal o tom formátu jste mě vyděsil. To už nenaběhne po formátu pc protože je to sata disk?*ee* Jééžíši.*plac*

Datum: 14.07.15 23:04

Asi si pletete formátování, což je celosmazání všeho, s defragmentací, což je úklid položek. Po formátování musíte systém nahrát znovu. Zároveň se disk formátováním vyčistí. Jinak ssd disk na systém okolo 120ti Gb skutečně zrychlí nabíhání a start systému, normální disk tam máte taky, pak je pouze pro data. Jenže pár korun navíc stojí a podle mého to za to pro vás nestojí, když máte PC na internet. Taktovat taky asi nebudete, je to zvýšení výkonu úpravou nastavení, používají to lidi, kteří nechtějí kupovat dražší a výkonější věci a nastavením v biosu ždímou komponenty na vyšší práci. Jestli píšu moc laicky, tak dejte vědět.

Datum: 14.07.15 23:13

Aha. Děkuji za vysvětlení. Každopádně s tím nikdo nic od toho okamžiku jak to bude doma nic dělat nebude. Tedy doufám, že to bude fungovat a nebudu muset nic reklamovat. Takže to opravdu používám jen na internet a stahování filmů a komunikaci. Miluju počítač a čtečku, už jsem v ní přečetla spoustu knížek. Někdy kvůli tomu nemám ani čas uvařit a jím studené jídlo, takže tím pádem si neumím ani představit kdybych hrála hry, tak kdy bych je hrála, prý to sní spoustu času. Ale hlavně mě to nebaví, už mi to zkoušeli lidi naučit a já se to prostě pro nezájem nenaučím...Dám tedy na Vaše rady co má pro mě smysl a co ne. Děkuji.:)

doplněno 23.07.15 22:31:

Objednáno - zaplaceno...*palec*

Ale zaplaceno bylo o dost víc.

Prý se nebude kupovat jako nové něco, co je vlastně už staré a nevýkonné...

Takže se nemůžu dočkat..:)

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.